In memoriam: Valter Ojakäär

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Valter Ojakäär
10. III 1923 – 27. X 2016

Kui lõpeb kontsert ja vaikib muusika, jääb publiku südamesse emotsioon ja tunne, et ollakse rikkam ja õnnelikum.
Valter Ojakääru elu oli kui kontsert, millest said osa väga paljud inimesed ja mis haris ja õpetas mitut põlvkonda. Oma mitmekülgse muusikuelu jooksul jõudis ta hinnatud saksofonistina mängida nii koos Raimond Valgre kui ka Georg Otsaga, edendada ja propageerida džässielu, luua muusikat, koostada laulu­kogumikke, kirjutada tarku raamatuid ja teha hulga raadiosaateid.
Hindamatu väärtusega olid ja on tema teadmised muusikast. Õnneks on osa tema tohutust andmepangast raiutud raamatutesse ja salvestatud raadiosaadetena. Valter Ojakäär on olnud justkui mitme põlvkonna vaimne isa või vanaisa, kelle tarka juttu raamatutes või muhedaid pajatusi raadios tasus kõrva taha panna ja kelle nõuanded muusikutele olid täpsed ning delikaatsed.
Imetlusväärne oli ka tema mälu. Ta suutis näiteks vaevata meenutada, kes ja mis firma pilliga aastakümneid tagasi Pärnu rannasalongis või Valguse baaris musitseeris. Nii nagu olid tema tuhanded plaadid kodus perfektselt kataloogitud, valitses korrastatus ka tema peas.
Tänu heale suhtlemisoskusele ja mitme keele valdamisele oli korüfeel maailma tippmuusikute hulgas palju sõpru ja tuttavaid. Ühe näitena võib tuua saksofonist Kenny Garretti, kes pärast kontserti Ojakääruga sõbrunedes saksofonihuuliku vahetas ja sellega mängides hiljem Grammy võitis.
Tohutule teadmiste- ja kogemustepagasile vaatamata hoidis legendaarne raadiohääl end pidevalt kursis uute muusikasuundade ja noorte muusikutega üle kogu maailma. Tänu avarale silma­ringile jätkus tal tihti eri žanride suhtes rohkem mõistmist ja arusaamist kui temast poole noorematel kolleegidel, kuna ta oskas muusikas toimuvat seostada muutustega maailmas ega kippunud naljalt kedagi põhjuseta hurjutama.
Kontsert on lõppenud. Jäänud on tänulikud kuulajad, kelle elu on rikkam ja õnnelikum.

Eesti Heliloojate Liit
Eesti Jazzliit
Festival „Jazzkaar“
Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht