Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 90. Juubeliüritused

Sirp

Sel kuul möödub 90 aastat EMTA asutamisest: kõrgkooli avaaktus peeti 28. septembril 1919. aastal. Üritusi on juba jagunud ja jagub veelgi tervesse aastasse (vt ajakava www. ema.edu.ee). Osa ettevõtmisi on pikaajalised, näiteks projekt „Sinuga jagatud muusika” koolinoortele ja rahvusvahelised meistrikursused „Crossing Keybords”. „Sinuga jagatud muusika” jõuab Eesti koolidesse  aprillist novembrini, kui EMTA üliõpilased pakuvad koolinoortele elavat muusikat vaheldumisi spetsiaalselt selleks projektiks loodud videoklippidega.

Nii saavad noored aimu akadeemia tegemistest, samuti loodetakse täiendada koolide õppekavasse kuuluvat muusikaharidust ja tuua noori muusika juurde. Rahvusvahelisi meistrikursusi „Crossing Keybords” korraldatakse aprillist oktoobrini Tallinnas, Riias ja Helsingis,  osalevad EMTA , Sibeliuse akadeemia ja Läti muusikaakadeemia tudengid ja õppejõud. EMTA juubelile pühendati ooperistuudio ja EMTA sümfooniaorkestri ühisprojekt, mais etendunud diplomilavastus Mozarti ooper „La finta giardinera”. Eriti suurejooneliselt märgiti tähtpäeva juunikuus SuureJaani XII muusikafestivalil; Suure-Jaani lähedal Lahmuse mõisas, kus kool tegutses II maailmasõja ajal, peeti ka tänavune lõpuaktus.  Jooksvatest projektidest üks põnevamaid on „Vivat academia”, kontserdi- ja juubeliürituste sari kõigis oma eelkäijate Tallinna konservatooriumi ja EMA õppehoonetes ja praeguses majas. Kontserdid on juba antud Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis ja Suure-Jaanis. Enne EMTA uue maja valmimist 1999. aastal käis õppetöö veel hoones Kaarli pst 3 ning Kivimäel, kus siiani tegutseb muusikakeskkool.

23. IX ongi  TM KK kammersaalis Kivimäel tulemas nüüdisheliloojate loomingu kontsert (kaastegevad EMTA tudengid ja TM KK õpilased) ning 28. X toimub Kaarli pst 3, kus praegu asub TÜ õigusteaduskond Tallinnas, avalik loeng intellektuaalse omandi kaitsest ja kammerkontsert. Enim ettevõtmisi leiab aset sünnipäevakuul. 15. IX sai teoks pikim üritus „Helisev maja”: hommikul pandi mälestustahvel Tallinna konservatooriumi esimese hoone asukohale Otsa-nimelise muusikakooli juures, seejärel viis rongkäik EMTA brassi saatel EMTA hoonesse Rävala pst 16, kus avatud uste päev andis võimaluse akadeemiaga igakülgselt tutvuda, uudistada pillitöökoda, elektronmuusika stuudiot, pärimusmuusika töökoda, ooperistuudiot jm. Õhtul sai kuulata elektronmuusika kontserti Lepo Sumera, Rauno Remme, Hans-Gunter Locki ja Margo Kõlari teostega.  Juubelinädalal, 23. – 26. IX toimub EMTA sügisfestival, kus saab nautida kaasaegset muusikat nii eesti heliloojatelt kui kaugemalt, vaadata EMTA lavakunstikooli etendust „Meister ja Margarita” (lavastaja Aleksander Pepeljajev), näha Monika Mattieseni ja Age Hirve lühioopereid ning osaleda rahvusvahelisel ümarlaual innovatsioonist muusikas ja teatris. 26. ja 27. IX toimub EMTA s ka ABAM i (Association of Baltic Music  Academies) rektorite konverents. Juubeliüritused kulmineeruvad 27. septembril. Ajavahemikus kella 12–14 süüdatakse mälestusküünlad endiste õppejõudude kalmudel. Sellele eelnes mastaapne töö EMTA (konservatooriumi) kõikide õppejõudude nimekirja koostamisel kooli asutamisaastast tänapäevani. Kuigi suurem osa endisi õppejõude on sängitatud Tallinnasse, hõlmab sündmus ka teisi paiku Harjumaal, Pärnumaal,  Tartumaal, Ida-Virumaal jm. EMTA ajalugu ei piirdu ainult Eesti piiriga: mitmed muusikud, kes on olulised nii EMTA kui ka kogu Eesti muusikaelu kujunemisel, on maetud sünnimaast kaugele, alates Juhan Aavikust Stockholmis kuni eesti kogukondadeni Kanadas ja USA s ning lõpetades Olav Rootsiga Bogotás.

Nii süüdataksegi küünlad kalmistutel üle Eesti ja välismaalgi. Juubelipäeva tähistatakse Estonia kontserdisaalis  ABAMi sümfooniaorkestri lõunakontserdi ning seejärel EMTA 90. aastapäeva kontsert-aktusega. Samal õhtul on EMTA hoonesse vilistlasõhtule oodatud kõik EMTA vilistlased (eelregistreerimine 21. septembrini tel 667 5700 või ema@ema.edu.ee).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht