?Klaaspärlimäng? algab löökpillimadinaga

Toomas Velmet

 16. VII ? 20. VIII

Et juulikuus Pärnus ennast kuuldavaks-nähtavaks teha, selleks ühest trummist ei piisa. Festival ?Klaaspärlimäng? alustab 16. juulil kell 19 Rüütli ja Nikolai tänava ristmikult löökpilliorkestriga ja haarab kõik uudishimulikud kaasa Eliisabeti kirikusse, kus Baden-Badeni Sümfooniaorkester tervitab kõiki Pernau-Pernau muusikasõpru avamänguga ooperile ?Don Giovanni?, mis teadagi Mozarti sulest. Kontserdi solist Piotr Anderszewski (klaver, Poola) on maailma tippude hulgast, 2001. aastal vääris ta Royal Philharmonic Society auhinna ?Parim instrumentalist?, pääsedes sellega eriti äravalitute seltskonda: varasemate auhinnatute seas on Murray Perahia, Itzhak Perlman ja Andras Schiff.

Miks New York Times on Anderszewskit õnnistanud tiitliga ?Poola punkar?, seda õnnestub äkki Eliisabeti kirikus tuvastada. Süd-West Rundfunk Sümfooniaorkester on endale nime teinud Ligeti, Stockhauseni, Berio jt XX sajandi suurmeeste teoste ettekannetega ja tema tänane peadirigent Silvain Camberling on tuntud kui ebatavaliste ooperiprojektide teostaja.

18. VII on Pärnu kontserdimaja peaaegu tervenisti ?omade? päralt, sest laval on Pärnu Linnaorkester, dirigendipuldis Kristjan Järvi, solist Martin Kuuskmann (fagott), aga ka Carel Kraayenhof (bandoneon, Holland). Kontserdi esimese poole kava on pärit Põhja- ja teine pool Lõuna-Ameerikast. Charles Colemani Fagotikontsert tuleb Eestis esiettekandele ja Astor Piazzolla Bandoneonikontsert on saanud nime ?Aconcagua? (Andide kõrgeim tipp) kui autori loomingu tippteos.

Festivali kavad torkavad üldse silma läbikomponeeritud dramaturgia poolest, kuid lausa matemaatilise kombinatsiooni pärlid on Duo Martinika (Maarika Järvi, Martin Kuuskmann) pluss Matt Herskowitzi kammerkava 20. VII Pärnu kontserdimajas. Veenduge ise: raamiks on Beethoveni ja Poulenci triod ja kombinatsioonideks fagott-klaver, flööt-klaver, fagott-klaver, klaver. Väheoluline ei ole ka asjaolu, et klassikalisse raami on paigutatud Herskowitzi (1968), Feldi (1925), Schnyderi (1961) ja Pärdi (1935) teosed.

Eesti riigist on tänavu äkki saanud Euroopa sümfoonikute treffpunkt. Juunis-juulis oli ja on meie festivalide külalisteks vähemalt kümme tipporkestrit: Tubina festivalil kuus, Oistrahhil kaks ja ?Klaaspärlil? kaks. Üks neist ? Euroopa Liidu Kammerorkester ? on Pärnus 21. VII põneva kontrastkavaga: Holst, Mozart, Sollima, Haydn, ?rosinaks? solist Christoph Koncz (viiul, Saksamaa), 18aastane noormees, kelle tähelend algas 12aastaselt François Girardi filmis ?The Red Violin? ja kelle tänavust hooaega ilmestab Herbert von Karajani Keskuse loomestipendium.

Festivali absoluutakadeemiline kõrgpunkt saabub aga Pärnusse 26. VII, kui kavaga Schubert, Mozart, Brahms astub kuulajate ette Leipzigi Keelpillikvartett. Tegu on kollektiiviga, kes on salvestanud kõigi nimetatud heliloojate antoloogiad ning tiirleb väsimatult ümber maamuna ca 120 kontserdiga aastas. Mozarti Klarnetikvintetis on ta endale ansamblipartneriks valinud Selvadore Raehni (klarnet, Jaapan), kes tegelikult on Selvadore Rähni, st selge ?eesti poiss?, aga ametilt Kyoto SO klarnetisolist.

28. VII püstitatakse Pärnu Linnaorkestri poolt taas igavene küsimus: kas Salieri tappis Mozarti ja festivali kunstiline juht Peeter Vähi lisab kõhklusi ? äkki see polegi tõsi? Tõsi on aga see, et ühes kavas tulevad ettekandele Antonio Salieri avamäng ?Tatari suurkhaan Hubilai? ja variatsioonid ?La Folia? teemale ning Mozarti Reekviem, mille illustratsiooniks fragmendid Formani ?Amadeusest?.

Festivali lõpetaks justkui 3. VIII kitarrikvartett Saffire Austraaliast fantastilise koosseisu (6-, 8- ja 12-keelsed pillid) ja samaväärse kavaga: Bartóki ?Rumeenia tantsudest? Bill Whelani ?Riverdance?ini?. Kuid mida ütleb ?Glasperlenspieli? reeglistik: seal puudub mängu lõpetamise reegel. Järgides seda puuduvat reeglit, toimub Pärnu kontserdimajas 20. VIII veel üks kontsert pealkirjaga ?Ida ? kauge ja lähedane?. Tallinna Kammerorkester Eri Klasi juhatusel tuleb välja kavaga Pärt, Vähi contra ?ostakovit?, Schnittke, solist on Vestard ?imkus (klaver, Läti). Kuna mängust väljuda ei ole võimalik, siis vean kihla, et ?Klaaspärlimäng 2006? on juba valmis.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht