Kommentaar – Triigis lavale

KARIN PAULUS

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Triigi sadam on Saaremaal see oluline paik, kust saab sõita praamiga otse Hiiumaale. Ometi on seal püsielanikke vähe: Leisi valla veebilehe järgi on talusid küll 18, ent asukaid vähem kui 40. Küla keskmeks ongi kujunenud sadam, kus suviti töötab ka kohvik. Soovist edendada kohalikku elu valmis mullu kontserdimaja-paadikuur. Selle mõtte peale tulid rohkem suviti Triigiga seotud Hannaliisa Uusma ja Teele Vares. Hoone seisab mere ääres ning on lageda ümbruse ning sakilise vormi tõttu üsna jõuline maamärk. Maja autorid on Kersalu Projektbüroo arhitektid Riin Kersalu ja Mihkel Meriste ning ehitaja Arens Ehitustööd. Tegu ei ole muidugi kadunud Zaha Hadidi või Snøhetta büroo kavandatud luksus-ooperiteatriga, vaid pigem talgu korras – lööme käed külge! – tehtud kuuriga. Kasutatud on tänapäevaseid kiireid ja küllaltki odavaid ehitusvõimalusi: väljavenitatud skelett on tehtud liimpuittaladest, mille vahele on sätitud PVC-ribad (need saab ilusa ilmaga kokku lappida). Autoreid on inspireerinud varjualusele kuju andma kala või trilobiidi skelett, mille kivistisi leiab Saaremaa rannalt. Valitud vormi puhul on rõhku pandud akustikale ning sellele, et publik näeks hästi mere poole paigutatud laval esinejaid. Puitraame tugevdavad rõhtsad prussid, mille külge saab vajaduse korral midagi (nt lisavalgusteid või väljapanekuplanšette) rippuma sättida.

Käisime mullu Triigis parimaid puitehitisi valiva žüriiga ning tunnustasime tublisid tegijaid kogukonna koostöö tulemusel valminud kvaliteetse avaliku ruumi eest. Kuigi hoone ei olnud külaskäigu ajal veel lõplikult viimistletud (puudusid lava ja põrand), jäi meile meelde liimpuidust raamidega loodud põnev ja pilkupüüdev vorm.

Triigi lava puhul on arhitektuurist – tõele au andes on see pigem liimpuittalade paraad – olulisem, et on valminud uus külakeskus, kus saab korraldada kontserte, etendusi ja koosolekuid, ning on olemas koht, kuhu talveks kohalike paadid varjule tuua. Maja pluss on seegi, et selle eest ei ole kallis hoolt kanda, kuna see ei ole liiga suur.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht