Konkursi­muljeid Tartust

Pille Taniloo

22. ? 26. IV toimus Tartus V noorte pianistide konkurss, kus osales 79 pianisti kolmes vanuserühmas. ?ürii koosseisus Hui-Ying Tawaststjerna (Soome, Sibeliuse akadeemia), professor Lilian Semper (Eesti muusikaakadeemia), Lembit Orgse (G. Otsa nimeline muusikakool, EMA), Ülle Sisa (G. Otsa nimeline muusikakool) ja Ruth Ernstson (H. Elleri nimeline Tartu muusikakool) tunnistas parimateks: nooremas rühmas I koht Daniil Gret?nev (Narva muusikakool, õpetaja L. Homjakova) ja Joosep Teppo (Keila muusikakool, E. Teppo); keskmises rühmas I koht Ruslan Strogi (Narva muusikakool,

I. Jakovleva) ning vanemas rühmas kaks II kohta (I kohta välja ei antudki): Eva Vorobjova (TMKK, A. Kuuseoks) ja Jaanus Vogelberg (H. Elleri nimeline Tartu muusikakool, P. Taniloo). Lisaks andis ?ürii noortele pianistidele välja mitmeid muid preemiaid ja diplomeid.

 

Üle-eestilise konkursi korraldamise au on olnud tartlastel 1991. aastast, mil tolleaegse H. Elleri nimelise muusikakooli õpetaja Anu Antzoni eestvedamisel sai teoks esimene omataoline ettevõtmine. Idee oli õhus aga varemgi: nimelt nägi A. Antzoni klaveripedagoogi dotsent Virve Lippuse kogenud pilk, et Eestis on palju võimekaid lapsi ühe tõeliselt nõudliku konkursi tarvis. Tõsi, neid entusiastlikke õpilasi ja õpetajaid on tõesti jätkunud igale Tartu konkursile pea sadakond. Siit on võrsunud meie tänased noored tipp-pianistid Marko Martin, Sten Lassmann, Age Juurikas, Hando Nahkur, Mihkel Poll, Jaan Kapp jt. On heameel tõdeda, et selle ürituse kestmajäämine ja kõrgtasemel läbiviimine on saanud Elleri kooli korralduskomisjoni ja direktor Kadri Leivategija südameasjaks.

Selgi korral oli konkurss tõeliselt oodatud sündmus. See kostis välja hästi ette valmistatud kavadest, noorte esinemisrõõmust, pedagoogide kommentaaridest. Nõudlik kava (kaks vooru, erinevad mängustiilid) on andekatele inimestele hea stiimul harjutamiseks. Tore, et noortes on nii palju potentsiaali, mida realiseerida. Väga heal tasemel ja rohkearvuliselt olid sel korral esindatud Tallinna muusikakeskkool, Narva muusikakool ja Tartu Elleri kool, silma paistsid Nõmme, Keila, Sillamäe, Jõhvi, Vanalinna muusikakooli esindajad. Konkursi ?ürii tõdes, et taas on tulemas järelkasvu erksate, võimekate laste näol. Hui-Ying Tawaststjerna seadis hinnangu andmisel esikohale muusika ja lapse omapoolse suhte esitatavasse. Kohtade määramisel peeti silmas stabiilset esitust mõlemas voorus, erinevate stiilide väljendusoskust.

?ürii sõnul oli kõige raskem hinnata noorema vanusegrupi mängijaid, kus oli palju toredaid lapsi, aga ei eraldunud ühtki selget liidrit. Küll aga paistis keskmise rühma pianistide seast silma Ruslan Strogi meisterlik esitus. Ka vanemas rühmas oli pilt ühtlasem, aga rohkem vääratusi tuli ette teise vooru kavades. ?ürii soovitus oli siin asjakohane: mitte võtta konkursikavasse üle ühe väga raske teose!

Hinnangute andmisel püüdsid ?ürii liikmed lähtuda noore inimese perspektiivikusest, potentsiaalist olla huvitav interpreet, olla tulevikuga muusik. Kui paljudel see kõik õnnestub, seda näitab aeg. Tartus kohtutakse aga jälle kolme aasta pärast ? aastal 2008.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht