Koorimuusika tipud kaugenevad taidlusest

Merike Toro

10. ja 11. märtsil Tallinna ülikooli aulas peetud üle-eestiline nais- ja neidudekooride võistulaulmine sai sedakorda teoks Ester Mägi auks. Hiljutise juubilari loomingu hulgast oli valitud ka kõikide kategooriate kohustuslik laul. Eesti naiskooride suutlikkus on aasta-aastalt jõudsalt edenenud, kuid võimekamate edasiminek on olnud jõulisem ning nende vahe tavataidlusega kasvab. Selle kõrval, millist heliloomingut üks või teine koor on suuteline omandama, mängib järjest olulisemat rolli vokaalesteetika. Päris tippu jõuavad need, kes saavad jagu tänapäeva repertuaari keerukusest, maksmata lõivu kõlakultuurile. See piir lahutabki enamasti head harrastustaset väga heast. Konkursi A-kategooria parimate kooride ülesastumisi võib mööndusteta analüüsida professionaalsete kriteeriumide järgi. Silmapaistvalt oskuslik oli nii kavade valik, dirigentide interpretatsioon kui ka esituste tase. Eeskätt käib see TÜ akadeemilise naiskoori ja TMKK noortekoori kohta (mõlemad saavutasid 95 punkti), koore juhatasid vastavalt Triin Koch ja Ingrid Kõrvits, kellest kumbki sai ka oma kategooria parima dirigendi preemia.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Valdavalt teevadki meie koorielus praegu ilma neljakümnendates eluaastates dirigendid, kelle hariduse endastmõistetav osa on kogu maailma muusikakultuur. Nende ettevalmistus, silmaring ja südi enesetäiendamine on olnud Eesti kooride arengu mootor. Lisaks muidugi pürgimuste ja nõudlikkuse latt, mida suutlikumad muusikud ei sea enam ammu ainuüksi koduse mõõdupuu järgi, vaid ka suure ilma paremikku silmas pidades.

Seekordse võistulaulmise paljud kavad olid äärmiselt põnevad ja laitmatult maitsekad, ühtlasi osavalt valitud selles mõttes, et lubasid näidata oma kooride võimekuse eri tahke.

Suurepärane kava oli juba nimetatud TMKK noortekooril, aga ka Eesti koorijuhtide naiskooril (dirigendid Andrus Siimon ja Õnne-Ann Roosvee, 91,3 punkti, naiskooride II koht) ning Tallinna Vanalinna Muusikamaja tütarlastekooril (dirigent Maarja Soone, 90,3 punkti, neidudekooride II koht). Õnnestunud kavadele lisandus väljapaistev interpretatsioon, mida toetas lauljate vokaalne suutlikkus. Andrus Siimon ja Maarja Soone pälvisid mõlemad ka oma kategooria kohustusliku laulu parima esituse eripreemia. Meeldiv on märkida, et Soone on lühikese ajaga kasvanud meie parimate naiskoorijuhtide sekka.

Nii mõnegi vokaalselt võimeka ja hea häälematerjaliga koori potentsiaal jäi vähemasti sellel võistulaulmisel suuresti kasutamata (nt Emajõe Laulikud). Mulje järgi pealiskaudse musitseerimise taga võis olla läbitöötamata kontseptsioon või siis suutmatus oma ideed laval mõistetavaks teha. Oli ka koore, kelle kava tõusis esile isegi võitjate kõrval, kuid tippu jõudmine jäi vokaaltehniliste vajakajäämiste taha (nt Carmina).

Eesti parimate kooride uusi arengusamme saame loodetavasti tunnistada rahvusvahelisel koorikonkursil „Tallinn 2013”. Jääme huviga ootama.

Konkursi tulemused leiab aadressilt http://www.naislauluselts.ee/uudised/.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht