Kuula!

TIINA MATTISEN

Kui siinmail hakati rahvusvahelist muusikapäeva 1. oktoobril ulatuslikumalt tähistama, siis oli üks eesmärke, et muusikainimesed saaksid vaba koosolemise päeva. Nii nagu teatripäeval enamasti teatrite uksed on kinni … Aga läks teisiti. Eesti Muusikanõukogu eesvedamisel sai üleeilsest päevast tõeline muusika pillerkaar: 162 (tasuta!) lühikontserti 37 linnas ja asulas Kihnust Narvani ja Tallinnast Võruni, muusikat kokku 93 tundi ja esinemas üle 700 muusiku ja muusikaõppuri. Kontserte anti rongis ja isegi lennukis, kaubanduskeskustes ja panga­kontorites, aga valdavalt siiski seal, kus muusika õige koht – suuremates või väiksemates (kontserdi)saalides. Muusikapäev lõpetati aasta paremaid muusikuid tunnustava auhinnatseremooniaga Škoda jäähallis, kust see jõudis teleülekandes ka laia ringini. Siiski pole liiast esiletõstetud siingi tänulikult ära tuua.

Muusikanõukogu ja kultuurkapitali helikunsti sihtkapital andsid aastaauhinnad koos üle juba seitsmendat korda, esimene oma kolm traditsioonilist ja teine üheksa preemiat. Ehk on auhindu väikese rahva tarvis liigagi palju? Siiski mitte – oleme ikka tõesti rikkad, vähemasti muusika ja muusikute poolest.

Vahel on ka jutuks tulnud, Vaata postitustet Eesti muusikapüramiid on pianistide poole kaldu. Tänavused esiletõstetud üksnes kinnitavad seda, sest meil on nii palju säravaid ja isikupäraseid muusikuid, kes just klaveriga alustanud. Nii on EMNi auhinna kõik kolm laureaati tänavu pianistid, ehkki Rein Rannap teenis preemia heliloomingu eest, Bruno Luki käe all pianistina koolitatud Jüri Alperten interpreedipreemia pigem oma dirigenditööga ning Vardo Rumessen muusikaelus väljapaistva tegevuse eest, millest tema pianistikarjäär moodustab küll olulise, aga siiski mitte suurima osa.

Nii on ka helikunsti sihtkapitali esiletõstetute seas neli pianisti: Age Juurikas kui aktiivne ja isikupärane solist ja ansamblipartner, Kristjan Randalu ning tema tipptasemel kontserdid Eestis ja maailmas, Matti Reimann ja pikaajaline pühendunud töö kammermuusika väärtustamisel ning Taavi Kerikmäe kui mitmekülgne ja uuenduslik interpreet. Seda uhket rida rikastavad Tõnu Kõrvits oma särava ja viljaka loomingulise aastaga, Pille Lill ja tema visa töö eesti muusikute toetuseks, Kadri Voorand kui särav ja jõuline džässmuusik ning ansamblid Yxus oma kultuuriruumi rikastavate uue muusika kontsertide ja Metsatöll rokkmuusika järjepideva ja omanäolise edendamise eest. Leheruum sai otsa, aga muusika jääb.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht