Kvantiteeti ja kvaliteeti Naissoo konkursilt
Aprill on aeg, mil iga muusikasõber ilmselt sooviks end kloonida, et jõuda võimalikult paljudele kõikidest neist üritustest, mis just sel kuul toimuvad. Igale poole ei jõua ja kõigele tähelepanu ei jagu. Nii oli peaaegu võimatu hoomata näiteks kogu Tallinna muusikanädala kolossaalset programmi. Täpselt TMW-ajale langes aga üks hoopis teine väärika ajalooga muusikasündmus, nimelt oli 7. aprillil 29. korda Uno Naissoo nimeline loomingukonkurss, mis andis küllaltki huvitava ja äärmiselt kirju pildi sellest, mis meie noorte muusikaõppurite peas anno 2013 toimub. Traditsiooniliselt leidis ettevõtmine aset Otsa kooli saalis, kus valitseb paljude meie tegevmuusikute meelest eriline aura ja hõng. Tänavune konkurss eristus varasematest vähemalt kahes mõttes, lõppvõistlusele kandideerinud lugude hulga ning stiilide kirjususe poolest. 15 võistlusel osalenut valiti välja koguni 25 laekunud töö hulgast. Leidus staadionirokki, a cappella’t, vaikseid mõtisklusi kandle ja klaveri saatel, süvamuusikalist kallakut, kaunis pretensioonitut popmuusikat, elektroonilisi manipulatsioone jne, jne – võistlejatele oli antud täielik loomevabadus, polnud mingeid piiranguid sellele, millega publiku ja žürii ette tulla. Silma hakkas, et instrumentaalkoosseise oli sel aastal tavatult vähe ja vokaliste sellevõrra rohkem. Traditsiooniliselt mängiti lisaks võistluslugudele ka Uno Naissoo muusikat uutes ja põnevates seadetes.
Tulemustest. Võit läks kompositsioonile „West Coast” ehk „Läänerannik”, mille oli kirjutanud kitarrist Pent Järve ansamblile Power Play, mis mängib äkilist ja maskuliinset jazzrokki. Nii lugu ise kui ka esitus mõjusid igati küpselt ja esikohas polnud žürii hinnangul mingit kahtlust. Laiemale publikule on Pent Järve tuntud ilmselt rohkem Liis Lemsalu bändi liikmena. Võiduloo kirjutamiseks sai ta enda sõnul inspiratsiooni ja mõjutusi, nagu pealkiri ütleb, Ameerika lääneranniku muusikaväljalt, konkreetsemalt Los Angelese bändi Yellowjackets loomingust. Võitja sai lisaks rahalisele auhinnale rahvusringhäälingu salvestusaega.
Eraldi tõsteti esile mitut instrumentalisti: auhindu said Power Play trummar Rauno Pella ja mitmes koosseisus mänginud kontrabassist Martin-Eero Kõressaar. Parima noore laulja preemia sai Viljandi kultuuriakadeemias õppiv Maria Gertsjak.
Žürii liikme, festivalikorraldaja ja laulja Jaanika Ventseli sõnul on esitus sellistel konkurssidel hea tulemuse saavutamiseks ülioluline. „Kui on kehv esitus, ei saa maksimumpunkte panna, olgu lugu ise kui tahes hea,” selgitas Ventsel. „Ka suurte maailmastaaride puhul ju näeme, kuidas muusika, mis võib paberil välja näha üsnagi keskpärane, muutub tänu artisti esitusele, lavalisele olekule ja järeleaimamatule imidžile millekski unustamatuks.”
2014. aastal plaanitakse Naissoo konkursi juubelit tähistada mõnevõrra suurejoonelisemalt, tehes tagasivaate möödunud 30 aastale. Selge on see, et ka järgmine võistlus toimub uue õppehoone ning tingimustele vastava, s.t rohkem inimesi mahutava kontserdisaali ootuses Otsa kooli ruumides.