Lepo Sumera preemia laureaat Helena Tulve

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tänavuse Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia pälvis Helena Tulve. Eesti Autorite Ühingu ja Eesti Heliloojate Liidu algatatud auhind anti üle 13. VIII Pärnu muusikafestivalil.

Heliloojate liidu juhatuse esimehe Märt-Matis Lille sõnul soovib žürii Lepo Sumera preemia kaudu väärtustada heliloojate pikaajalist loomingulist järjepidevust, mille üks olulisemaid külgi on julgus teha isikupäraseid valikuid ning valmidus pikaks ajaks neile kindlaks jääda. Need omadused iseloomustavad Lille arvates ka Lepo Sumera elu ja loomingut. Peale selle hindab žürii teist Lepo Sumera loomingule omast aspekti, mida võiks nimetada igavikuliseks perspektiiviks. Kaugenemine igapäevaste ja aktuaalsete teemade ringist ning tegelemine loomingus elu ja surma küsimustega nõuab kunstnikult julgust. „Praegusel ajal, kui meelelahutuslikud väärtused tungivad üha jõulisemalt ka kunsti valdkonda, on sedalaadi sügavus ja mastaapsus muutunud aina suuremaks defitsiidiks,“ sõnas Lill.

Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia kandidaate esitavad žüriiliikmed ning laureaat selgitatakse välja žürii arutelus. Preemia žüriisse kuulusid dirigent Paavo Järvi, helilooja Erkki-Sven Tüür, muusikateadlane Kerri Kotta ja pianist Kadri-Ann Sumera. Žürii tõdes otsust tehes, et Helena Tulve (1972) on väga isikupärase helikeelega looja, kes on ühtlasi eesti muusikas ühe olulisemaks osutunud suuna rajaja. Seda suunda võib kirjeldada tundliku kõlamodernismina, mille omalaadset süvaökoloogilist sõnumit on ühiskond alles viimasel ajal hakanud aduma. Helena Tulve on heliloojana pälvinud rahvusvahelise tunnustuse, nt võit rahvusvahelisel heliloojate rostrumil orkestriteosega „Sula“, ja saanud aumärke, nt Prantsuse kunstide ja kirjanduse orden ja Monaco kultuuriväärtuste orden. Helena Tulve muusikat on välja andnud plaadifirma ECM Records.

Pidades silmas helilooja märkimisväärset vaimset mõju oma õpilastele, on põhjust rääkida Helena Tulve koolkonnast, mis on paari viimase dekaadi jooksul paljuski kujundanud eesti uue muusika näo. Peale selle on Helena Tulve aktiivselt kaasa rääkinud kultuuripoliitika kujundamises. Viimastel aastatel on ta olnud ka eesti nüüdismuusika ühe tähtsama väljundi, Eesti muusika päevade kunstiline juht.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht