Mitte „Õllesummer”

Leelo Kõlar

Andreas Lend ( tšello) ja Maarit Saarmäe (klaver) ning klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai 29. VIII Tallinna raekojas. Õllesegune platsisumin ei takistanud saalitäit muusikasõpru kogunemast raekotta festivali järjekordsele ettevõtmisele. Tore oli märgata, et tuttavatele nägudele publikus oli lisandunud ka ohtralt külalisi välisriikidest. Rahmaninovi Sonaat op.19 tšellole ja  klaverile – esitajateks Andreas Lend ja Maarit Saaremäe – oli kaalukas ülesanne ning pakkus kauneid hetki.

Hingestatud tšello oli klaveriga heas koosmängus, kuid tervikut kippusid hägustama liigsed „ilusad” tempolised järeleandmised üleminekutes ja väiksemate lõikude lõpus. Vähevõitu intensiivsust ja teatav ilutsemine tekitas esituse tapeediks muutumise ohu, mis aga ei seganud publikut head muusikat nautimast. Seda tõestas soe  aplaus. Ma arvan, et klaver ei toetanud tšellot küllaldaselt ja siin tuleks üle saada korralikult paikapandud kondikava esitamisest ilma täitefaktuurita. Kuueteistkümnendikud! Ja rohkem kõlalist julgust!

Kontserdi teine pool oli klaveriduo RatasseppMikalai päralt. Saime kuulata lustiga ja säravalt mängitud Bizet’ „Laste mänge” op. 22, mis koosnes 12 pisipalast. Karakteerselt esitatud tsükkel ootab kindlasti ka noorematele  klaverisõpradele esitamist, muusikakoolides näiteks. Kõik palad, välja arvatud igav „ Kiik”, on huvitavad ja esitus rikastab muljet üllatava eredusega. Väärilise punkti kogu kavale pani Mendelssohni (on ju Mendelssohni aasta!) „Andante ja Allegro brillante” op. 92. Siin pakuti voogavat kantileeni ja virtuooslikku hiilgust.

Tundub, et oleks vist mugavam seda neljale käele kirjutatud teost mängida kahel klaveril, et mitte ühe klaveri  taga trügida. Kõlalised võimalused oleksid siis palju avaramad, kuigi kõik kõlas ju käesolevalgi puhul suurepäraselt. Pole ju teist klaverit alati käepärast võtta. Ansambli kõrgtase teenis publiku ovatsioonid. Ilus kontsert oli vihmapilved eemale tõrjunud, kui sukeldusime Mendelssohni elegantse „Allegro’ga” kõrvus laupäevaõhtusesse platsimelusse.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht