Muusikakeskkooli festival annab teistele maadele korraldusjulgust

Heili Vaus-Tamm

Noorte kammermuusika konkurssfestival „In corpore” 4. – 6. III Tallinnas.        Selline üllatav fakt ilmnes festivalijärgses vestluses Leedu žüriiliikme Jūratė Rinkevičienėga,  kes ütles, et tal on endal Leedus kammermuusika festival, aga kooli direktor rahvusvaheliseks seda laiendada ei julge. Kui muusikakeskkooli kammermuusika osakonna juhatajaks tuli Nata-Ly Sakkos, algatati meil kohe rahvusvaheline kammermuusika festival „In corpore”. Ja nüüd toimus see juba neljandat kevadet, osavõtjateks seekord Leedu, Läti ja Soome muusikakoolide lõpuklasside õpilased. Esmakordselt osalesid ka Tartu Elleri-nimelise ja Tallinna Otsanimelise  muusikakooli õpilased.   

Sakkose sõnul on festivali juures tähtsaim see, et õpilased saavad tunnustust. Muusikakeskkooli õpetajate korraldatud konkurssfestivalil saavad kõik osalejad (olenemata nende edukusest) kohe pärast esinemist meeneid  (noodikott, noodimapp jms). Kõik ilusa festivalilogoga. Aastatega on osalemise ja ka kuulamise huvi tõusnud. Seekord ei mahtunud publik avakontserdil enam muusikaakadeemia saali ära. Vastuvõtt oli sama äge: hüüti, huilati ja kutsuti parimaid esinejaid mitu korda tagasi. See näitab, et niisugust festivali on vaja. Anti välja žüriipreemiad ja publikupreemiad. Žürii koosnes osalenud maade ja koolide esindajatest, publikupreemia aga loeti kokku  iga maa kontserdi lõpus kogunenud hääletussedelitelt. Ja ka üks publiku hulgast sai preemia, temagi loositi sedelite hulgast. Nii et elevust ja aktiivset osalust jätkus kõigile. Auhinnaks olid ka interpreetide liidu ja Tallinna Filharmoonia piletid juba laiemat rahvusvahelist tunnustust leidnud noorte interpreetide kontsertidele, näiteks Mari Polli esinemisele Tallinna Kammerorkestri ees sarjas „Talendid kodus”.     

Kavade läbilõike kohta võib öelda, et kui eelmisel aastal hiilgas ülivirtuoosse klassikaesitusega Peterburi kool, siis tänavu oli enim klassikalise muusika esitusi Tallinna muusikakeskkoolilt. Soome esindus haarab nagu alati oma vokaalkammermuusikaga. Nende konservatooriumis õppimisel pole vanusepiiri ja nii saavad osaleda ka juba küpsemad lauljad. Seekord võitiski mõlema, nii publiku- kui ka žüriipreemia Soome kavas soprani-klaveri duo  Alina Heikkilä ja Soile Toivonen. Kuna on tegemist ühtaegu festivali ja konkursiga, pole vajadust esinejaid otsesesse paremusjärjestusse panna. Ja see olekski väga raske, sest Soomest tuleb osaliselt vanemaid esinejaid, Tartu koolis aga näiteks õpivad ka need, kelle prioriteet on ülikooliõpingud (muusikat õpitakse selle kõrvalt). Nii et pilt on lai ja mitmekesine.   

Kui žürii hindas eredust ja professionaalsust, siis publiku lemmikute hulka kuulusid nii ülivirtuoosse ja peast esitatud (sic!) Lutoslawski-Paganini variatsioonide mängijad pianistid Sten Heinoja ja Georg Mirek King  muusikakeskkoolist kui ka poeetilise ja läbitunnetatud Hindemithi esitusega võlunud Marten Altrov (klarnet) ja Sigrid Vardja (klaver) Otsa koolist. Leedust-Lätist said publikupreemia suured ansamblid. Napilt jäi publiku lemmikutena teisele kohale ka ääretult efektse esitusega hiilanud muusikakeskkooli trio ehk Robert Traksmann, Marcel Johannes Kits ja Ramus Andreas Raide. Sarasate salonglik trio „Navarra” esitati peast ja hämmastava stiilitunde  ning vabadusega. Kui igalt konkursilt jääb meelde keegi eriline isiksus, siis seekord tõusis selleks viiuldaja Robert Traksmann. Pooleldi huumoriga võib öelda, et just sellist viiuldajat meil ongi vaja!

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht