MUUSIKAMAAILM

Priit Kuusk

London – muusikas ja muusikuteleSaja sümfooniaorkestri ja tuhandete andekate muusikute linn sunnib oma loominguelule tähelepanu pöörama iga päev. * Kuninglik Ooper ei paku põnevat esiettekannet mitte igal hooajal. 17. II tuli aga hooaja peasündmusena esimest õhtut lavale Mark-Anthony Turnage’i (s 1960) ooper „Anna Nicole” („The Party Always Ends”/„Iga pidu saab ükskord otsa”), homme neljas etendus – lavalugu Richard Thomase tekstil Playboy modellist ja näitlejast Anna Nicole Smithist, kes suri 2007. a. Lavastaja on Richard Thomas, orkester ja solistid on peadirigent Antonio Pappano kindlates kätes, nimiosa laulab Wagneri sopran Eva-Maria Westbroek, ta partneriks Gerald Finley, laval tublisti üle tosina osatäitja, lavabändis mängivad ka John Parricelli ja Peter Erskine.

* Maurizio Pollini. Britid on õnnelikud, et on saanud Praemium Imperiale äsjase laureaadi Pollini soolosarja Royal Festival Halli: viis kava (28. I – 25. V) Bachist Boulezini, ka Liszt, Schumann, Chopin, Debussy, Stockhausen, homme Schuberti kolm viimast sonaati. Pollini plaadistas 2010. aastal Bachi HTK I-se. Harukordse intervjuu temaga on ilmutanud selle kuu BBC Music.
* 2012. aasta olümpiamängude kultuuriprogrammi Londonis on tellitud 20 uut briti muusikateost. Projekti „Uus muusika 20 x 12” lood salvestab BBC 3, seejärel tuuritavad need kogu maal kuni Londoni esiettekandeni olümpial. Igal heliloojal on oma kollektiiv või ühendus, kellele ta kirjutab, Valgustusajastu Orkestrist kuni Briti Rahvusliku ja Euroopa Liidu noorteorkestriteni (esimest juhatas aasta algul ka Kristjan Järvi). Olümpiaheliloojate hulgast on tuntumad Sally Beamish, Emily Howard, Anna Meredith, David Bruce, Graham Fitkin, Aidan O’Rurke, Howard Skempton ja Mark-Anthony Turnage. Kultuuriolümpia kestab kolm kuud ja algab 21. VI 2012 päev läbi vältava rokk-kontserdiga Derrys.
* Esmakordne pühendus Eestile metropolis – „Eesti Fest” Kings Place’is, selle muusikaosas (24. – 26. II) esinevad Vox Clamantis, Eesti Klaveriorkester, Suurõ Pilvõ, Weekend Guitar Trio ja Kristjan Randalu. Veebruaris (kuni 26. II) laulab Royal Operas kümme etendust „Võluflöödi” Teist daami Kai Rüütel (dir Colin Davis). Kammerkontsertidega esinesid äsja Anna-Liisa Bezrodny ja Henry-David Varema (29. ja 30. I, kavas ka Els Aarne teos). Eesti Filharmoonia Kammerkoor laulis 8. II Cadogan Hallis (dir Daniel Reuss, kavas ka Pärdi ja Kreegi teosed). Kristjan Randalu esines koos Mike Moreno kvartetiga novembris Londoni džässifestivalil, seejärel laulis Karl Madis Ukraina Majas; enne seda oli Mihkel Poll teinud LSO eelkontserdi Barbicanis, 13. II mängis ta tšellist Jun Sasakiga duokava Royal Albet Halli Elgar Roomis. Sasaki ja Mari Poll tegid kaasa Kuningliku Muusikakolledži sarjas „Raudse eesriide taga”, viimane esines solistina 1. II Simon Holti autorikavas ja 11. II G. Ligeti Viiulikontserdiga oma kolledžis. Londonis sagedamini erilepinguga LSO ees juhatav Kristjan Järvi tuleb siia aprilli algul.

Victoires de la Musique Classique
Prantslaste Grammy värsked laureaadid on aupreemiaga pärjatud pianist Brigitte Engerer (äsja päästis ta Vox Clamantise esinemised kuulsal Nantes’i festivalil) ja Kanada lauljatar Marie-Nicole Lemieux; aasta ooperilaulja on Katherine Deshayes ja ooperiavastuseks Clémentine Margaine (28). Parim instrumentalist on pianist Bertrand Chamayou ja solistiavastuseks trombonist Fabrice Millischer; aasta parima CD on teinud Pierre-Laurent Aimard Raveli klaverikontsertidega. Kolmandat korda sai aasta heliloojaks Thierry Escaich („Alleluias pro amni tempore”).

Uued orkestrid dirigentidele
* Oslo Filharmoonia orkestri uueks peadirigendiks Jukka-Pekka Saraste järel saab 2013 Peterburi koolkonna kasvandik Vassili Petrenko (34), ta on ka Royal Liverpool PO peadirigent aastani 2015.
* BBC Philharmonic Orchestra (Manchester) uue juhina alustab Gianandrea Noseda järel detsembris Juanjo Mena, kauaaegne Bilbao SO peadirigent.
* Lyoni Rahvusorkestri uus peadirigent on Leonard Slatkin, alustades ametis järgmisel hooajal. Pärast Neeme Järvit on ta Detroiti SO muusikadirektor aastatel 2008–2013, tal on orkester ka Pittsburghis ning RPO Londonis.
* 2012. aastal alustab São Paulo SO peadirigendina Marin Alsop, võttes ameti üle Yan Pascal Tortelier’lt. Ta on ka aastani 2015 esimese naisena USA suure orkestri ees Baltimore’is.
* Samuti 2012. aastal alustab Kuningliku Šoti Rahvusorkestri ees Peter Oundjian, praegune Toronto SO šeff. Ta sai tuntuks ka Tōkyō Kvarteti viiuldajana (14 aastat). Samaviisi Järvi kunagise orkestri ees on praegu Stéphane Denève. 
* 2012. aastal lõpeb James Levine’i leping Bostoni SO peadirigendina. Tervisega hädas maestro, kes NY Metis on juhatanud enam kui 2500 etendust, ilmselt seda ei pikenda ja võimalik, et tema asemele tuleb Riccardo Chailly, aga lepingut veel pole. Chailly on Leipzigis Gewandhausi orkestri ees aastani 2015. 

„Musica nova Helsinki” (3.–12. II) pühendas end saksa uuele muusikale pealkirja all „An einen jungen Dichter”; kohal Peter Ablinger, Wolfgang Heiniger, Mark André, Arnulf Herrmann, Gordon Kampe jt, 44 mängitud autori hulgas ka Wolfgang Rihm, Iris ter Schiphorst, Jörg Widmann, York Höller, Helmut Oehring, Helmut Lachenmann, Enno Poppe ning 22 soome heliloojat. Põnevamad ettevõtmised olid „Projekt Rotkäppfer”  ühenduselt „Korvat auki”, „Jagdmusik” (W. Rihm), „Tombeau de Zimmermann” (B. A. Zimmermann), Peter Rundel Helsingi Linnaorkestri ees, Arditti Quartet, Heta Aho lühiooper „Himmerrä ja valo”, musikFabrik’i  „Tiere sitzen nicht” ja „Knabenträume”, Tapiola Kammerkoori Erik Bergmani (1911–2006) kava. Meie NYYD-festivali vanem vend tähistas oma 30. sünnipäeva.
                                                                                                 
Eesti muusikuid maailmalavadelt: veebruar
*  1. II  esitas Mari Poll Londonis Kuninglikus Muusikakolledžis Simon Holti festivalil tema pala „Sharp End of Night” sooloviiulile.

*  1. II  Tanel Joametsa sooloõhtud Cēsises ja 4. II Salzburgi Mozarteumis kavaga „Põhjamaa pildid”: Eduard Tubina kõrval Grieg, Sibelius, Rahmaninov, Skrjabin; 6. II Itaalias Gorizias kavas Grieg, Sibelius, Mozart, Rahmaninov, Skrjabin.

*  1.–26. II  Kai Rüütel laulab Londoni Royal Operas kokku kümme etendust Mozarti „Võluflöödis” 2. daami osas (lav David McVicar, dir-d Colin Davis (homme), David Syrus).

*  2.–5. II  Neeme Järvi kuus kontserti Haagi Residentie Orkest’iga Nantes’i suurfestivalil „La Folle Journée”, kavades Brahmsi II sümfoonia, sissejuhatus ja „Liebestod” Wagneri ooperile „Tristan ja Isolde” ning sissejuhatus „Parsifalile”, Mahleri „Kindertotenlieder” ja V sümfoonia, Bruckneri VII sümfoonia, Bergi Viiulikontsert (sol. Renaud Capuçon).

*  2.–6. II esitas Vox Clamantis Jaan-Eik Tulve juhatusel samal Nantes’i festivalil kuuel kontserdil Liszti „Via crucise”, enne seda 29. ja 30. I sama teosega neli kontserti Fontevraud’s, Notre Dame du Chène’is, Saint-Nazairis ja Cholet’s. Pianistidena olid kaastegevad Jean-Claude Pennetier ja Brigitte Engerer.

*  3.-4. II  Erkki-Sven Tüüri „Prophecy” Mika Väyryneni soleerimisel Kopenhaageni FO kavas Okko Kamu juhatusel Ostedis ja Kopenhaagenis.

*  3.- 4. II  E.-S. Tüüri „Lighthouse” Turu FO kavas Juha Kangase juhatusel.

*  3. ja 5. II  juhatas Paavo Järvi Cincinnati SOd: Jörg Widmanni „Souvenir bavarois”, Mahleri VII sümfoonia.

*  5. ja 19. II  laulis Annely Peebo Viini Volksoperis G. Bizet’ „Carmenis” nimiosa, dirigent Roberto Paternostro; sama ka 9. II, dirigendiks Nicholas Milton.

*  7. II  Hedi Viisma soolokandle kontsert New Yorgi Scandinavia House’is.

*  8. II  Eesti Filharmoonia Kammerkoori turnee avaõhtu Londonis Cadogan Hallis Euroopa mainekate vokaalkollektiivide sarjas (dir Daniel Reuss): Mendelssohni Kolm psalmi, Sibeliuse „Rakastava”, Arvo Pärdi „Magnificat” ja osi „Kanon pokajanenist”, Cyrillus Kreegi „Taaveti laulud” ja eesti vaimulikud rahvalaulud. 11. II kõlas Pärdile ja John Tavenerile pühendatud festivalil Glasgows Pärdi „Kanon pokajanen”, 12. II koos Scottish Ensemble’i ja Natalie Cleiniga (dir Nicholas Jenkins) Pärdi „Summa”, „Fratres”, „7 Magnificat-antifooni” ja „Magnificat”, Taveneri „Icon of Light”, „The Protecting Veil” ning maailmaesiettekandena „In the Highest”.

*  8. II  juhatas Olari Elts Haydni oratooriumi „Aastaajad” Pariisis Champs Elysées’ teatris, esit Ensemble Orchestral de Paris ja Stuttgarti Bachakademie’ Gächinger Kantorei. 

*  8.–11. II  Mihkel Kütsoni kontserdid Schleswig-Holsteini teatri SOga (Schleswig, Flensburg, Husum, Rendsburg): Rahmaninovi Klaverikontsert nr 3 (sol Aleksei Botvinov), Tšaikovski sümfoonia „Manfred”.

*  9. II   Eesti klaverimuusika õhtu „Vaikivad meeleolud” Tōkyōs Lutheran Ichigaya Centeris, esinejad Takahiro Akiba ja Yuko Yoshioka: R. Tobiase Menuett F-duur, M. Saare Neli prelüüdi, H. Elleri „Kellad”, E. Oja „Vaikivad meeleolud”, E. Tubina Kaks prelüüdi op. 30 ja „Ballaad Mart Saare teemale”, J. Koha „Rondo aleatorica”, E. Mägi „Lapimaa joiud”, J. Reinvere „Urvaste õhtu”, T. Kõrvitsa „Talve tee”, R. Eespere „Ludus tactus”.

*  9.-10. II  Mirjam Tally heliloojadebüüt USAs: Christa Van Alstine esitas New Yorgis pala „Pihlakate meri”, kontserdid sarjas „Nordic New Music in New York” Troutman Hallis ja Scandinavia House’is.

*  9.-10. II  Paavo Järvi Orchestre de Paris’ ees Salle Pleyelis kavaga Gabriel Fauré’st: koos kooriga „Pavane”, „CXXXVI Super flumina babylonis” ja Requiem (sol-d Chen Reiss ja Matthias Goerne), „Eleegia” tšellole orkestriga (Eric Picard).

*  9.–20. II  tegi Neeme Järvi Rodion Štšedrini Kontserdi klaverile ja tšellole maailmaesiettekande Luzernis (9. ja 10. II), solistideks koos Luzerni SOga Martha Argerich ja Mischa Maisky. Kavas veel Dvořáki „Scherzo capriccioso” ja Šostakovitši IX sümfoonia. Kontserdi salvestasid Mezzo, Accentus Music, Arte ja Šveitsi TV. Sama kava viidi 15. II Torinosse, 19.II Baden-Badenisse ja 20. II Pariisi Champs Elysées’ teatrisse, kõikjal kohal ka autor Štšedrin. Arvustus ka NY Timesis 16. II.                                                                                                  

*  10. II  Tõnu Kõrvitsa sooloviiulipala „River Song” maailmaesiettekanne Turu toomkirikus festivalil „Katedraali soi”, esitajaks Manfred Gräsbeck, autor kohal.

*  10.-11. II  Kristjan Järvi Göteborgi SO ees: Arvo Pärdi II sümfoonia, Griegi Klaverikontsert, solist Stephen Hough, Sibeliuse VI ja VII sümfoonia.

*  10.–27. II  Ivari Ilja Dmitri Hvorostovski klaveripartnerina viiel kontserdil USAs: Los Angelese Ooperis, San Francisco Louise M. Davis Symphony Hallis, Chicago Symphony Hallis, New Yorgi Carnegie Hallis ja Bostoni Symphony Hallis. Kavades Fauré, Tanejev, Liszt, Tšaikovski.

*  11. II  mängis Mari Poll Londonis Kuninglikus Muusikakolledžis G. Ligeti Viiulikontserti. 

*  11. II  Hando Nahkuri soolokontsert USAs Cleburne’is (Texas).

*  12. II  Tõnu Kõrvitsa „Kreegi vihiku” Ungari esmaettekanne Nyíregyházas, esitajaiks Kodály kooli kooriinstituudi Cantemus koor ning Ferenc Liszti Kammerorkester János Rolla juhatusel. Helilooja viibis kohal. 

*  12. II  Eduard Tubina Klaverikontsertiino ettekanne New Yorgis, solist oli  Yoojin Oh, dirigeeris David Leibowitz.

*  12. ja 14. II  Saksamaal Einbeckis ja Mannheimis Siiri Sisaski uue CD „Lingua mea” esitluskontserdid koos Kristjan Randalu ansambliga. Pikem tunnustav arvustus Mannheimer Morgenis 16. II.

*  13. II  esines Mihkel Poll Londonis Royal Albert Halli Elgar Roomis sarjas „Classical Coffee Mornings” koos tšellist Jun Sasakiga: Lutosławski „Grave” ning Beethoveni ja Francki tšellosonaadid.

*  13., 16.-17.II  Kristjan Randalu Holger Scheidti kvartetiga Berliinis, Baieri Raadio 2. stuudios Münchenis ja Neubeierni lossis. 18.-19. II esineti koos Hispaanias Barcelona Jazz Jamboreel ja Terrassas.

*  15. ja 24. II  Annely Peebo Viini Volksoperis Straussi „Nahkhiires” vürst Orlofsky osas (lav Heinz Zednik, dir Roberto Paternostro).

*  16. ja 17. II  juhatas Andres Mustonen Kymi Sinfoniettat Kotkas ja Kouvolas: C. Ph. E. Bach, J. S. Bach, J. Chr. Bach, Lully, Haydn.

*  16. ja 19. II  Eri Klas Toronto SO ees Roy Thomson Hallis: Pärdi „Collage sur B-A-C-H”, Brahmsi Viiulikontsert (sol Vadim Gluzman), Dvořáki VIII sümfoonia.

*  17.–19. II Kristjan Järvi kontserdid Royal Scottish National Orchestraga (Perth, Edinburgh, Glasgow), kavas Šostakovitši I viiulikontsert (Mihhail Simonjan), Sibeliuse Sümfooniad nr 6 ja nr 7.

*  18. II  Juhan Tralla Mannheimi Rahvusteatris Alfredo osas Verdi „La traviatas” (dir Attilio Tomasello).

*  18.–20. II  Paavo Järvi ja Cincinnati SO: Liszti „Mephisto valss”, Prokofjevi II klaverikontsert (Aleksander Toradze), Beethoveni V sümfoonia. 17. II toimus Music Hallis pidulik tseremoonia, kus avati ja pandi üles Paavo Järvi portreemaal CSO seniste muusikadirektorite portreede kõrvale.

*  20. II  esines Hando Nahkur koos Rosemarie Lindauga Eesti Vabariigi aastapäeva puhuks Floridas Boynton Beach’is, mh esitati ka Uno Naissoo ja Rein Rannapi laule.

*  20.–22. II  Peterburi Jaani kiriku piduliku taasavamise kontserdid: Eesti Rahvusmeeskoor, RO Estonia orkester (dir-d Arvo Volmer, Kuno Areng ja Mikk Üleoja), Hortus Musicus, Eesti Kontsertkoor, solistid.

*  23. II  esines Lauri Vasar Hamburgi Riigiooperis Tšaikovski „Jevgeni Onegini” nimiosas, Tatjana osas Tamar Iveri, dirigent Karen Kamensek.

*  23.–25. II mängib Kristjan Randalu Ari Hoenigi kvarteti koosseisus Pariisis džässiklubis Sunside.

*  24. II  laulis Juhan Tralla Mannheimi Rahvusteatris krahv Almaviva osa Rossini „Sevilla habemeajajas” (dir Alois Seidlmeier).

*  24.–26. II  „Eesti Fest” Londonis Kings Place’i saalides: esinevad Vox Clamantis (kava „Da pacem”) Jaan-Eik Tulve juhatusel, Eesti Klaveriorkester eesti kavaga, Suurõ Pilvõ (koos õpitoaga), Weekend Guitar Trio (koos õpitoaga) ning sooloõhtuga Kristjan Randalu.
*  24. II  Uus Tallinna Trio Washingtonis Erkki-Sven Tüüri autorikontserdiga Euroopa juhtivate heliloojate sarjas (Phillips Collection), kavas „Architectonics VII”, „Synergie”, „Dedication”, „Conversio”, „Fata Morgana”. Helilooja kohal, ka kontserdijärgses publikuvestluses. Enne kontserti näidati temast Marianne Kõrveri filmi „7 etüüdi piltides”.
*  24. ja 25. II  Rennes’i Ooperis Olari Eltsi kolm kontserti Orchestre de Bretagne’iga ameerika muusikast:  Ivesi „The Unanswered Question” ja „Country Band March”, Coplandi süit „Appalachian Spring”, Adamsi „Chairman Dances” ja Del Tredici „Vintage Alice” (sol Karen Wierzba).
*  24.–26. II, 1. III  dirigeerib Paavo Järvi New Yorgi Filharmoonia orkestrit Avery Fisher Hallis, kavas Erkki-Sven Tüüri „Aditus” (NY esiettekanne, autor kohal), Britteni Viiulikontsert (sol Janine Jansen), Beethoveni V sümfoonia.

*  25. II  juhatab Mihkel Kütson Rundfunk-Sinfonieorhester Berlin’i Berliini Filharmoonia suures saalis: Prokofjevi Sümfooniad nr 1 ja nr 6, Beethoveni Klaverikontsert nr 2, solist Saleem Abboud Ashkar.

*  25. II  Aare-Paul Lattiku orelikontsert „Galaktika duši” Volgogradi Keskkontserdisaalis, kavas I osa A. Kapi Orelisonaadist nr 1, Arvo Pärdi „Trivium”, Bachi Fantaasia ja fuuga c-moll, Saint-Saënsi „Surmatants”, Guilmant’i Sonaat nr 5, Vierne’i Sümfoonia nr 5 (osi).

*  25. ja 27. II  Kristjan Järvi dirigendina Müncheni Filharmoonikute ees Gasteigis: ettekandel on kontsertkorras Leonard Bernsteini „Candide”, peaosades Mark T. Panuccio ja Patricia Petibon. 

*  26. II  juhatab Mihkel Kütson Schleswig-Holsteini Landestheateri uuslavastuse esietendust Flensburgi teatris, lavale tuleb H. Sutermeisteri „Raskolnikoff”.

Arvo Pärdi muusika esitusi veebruaris (esitajad väljaspoolt Eestit).

*  1. II  Hong Kongi Filharmoonia orkester tegi sealse esiettekande IV sümfooniast, dirigent John Harding.

*  5., 9. ja 18. II  Dortmundi Teatris jätkuvalt laval Arvo Pärdi muusikaga õhtuttäitev balletietendus „h.a.m.l.e.t. – die geburt des zorns” (kor Xin Peng Wang): „Aliinale”, „Arbos”, „Cantus”, „Tabula rasa”, „Collage sur Bach”, „Ariinuška variatsioonid”, Sümfoonia nr 1, „Pro et contra”, „Kui Bach oleks…”, „Perpetuum mobile”. Mängivad Dortmundi Filharmoonikud, dirigent Motonori Kobayashi.

*  5. ja 13. II mängis Lunds Nya Kammarorkester Malmös ja Lundis „Fratrest”.

*  8. II  esitas Imperial College String Ensemble Londonis „Festina lente”, dirigent Scott Wilson.

*  8. ja 12. II mängis Stockholmi Kuninglik Filharmoonia orkester „Fratrest”. 

*  10.- 13. II  oli „Cantus” kavas Hollandis Bredas, Eindhovenis, Hertogenboschis ja Tilburgis, mängis Het Brabants Orkest Moshe Atzmoni juhatusel.

*  10. II  mängis „Fratrest” Ateenas Megaroni kontserdihallis Orchestra Kamerata.

*  10.-11. II  esitas „Fratrest” Nancy’s Orchestre Symphonique et Lyrique de Nancy, dirigent Frédéric Chaslin. 

*  12. II  „Fratrese” ja „Summa” esitas Arvo Pärdi ja John Taveneri festivalil Glasgow’s Scottish Ensemble (dir Nicholas Jenkins). 

*  13. II  mängis „Cantust” Hassfurti Kammerorkester Saksamaal Oliver Kunkeli juhatusel. 

*  13. II  kandis Ilmenau Tehnikaülikooli kammerorkester Saksamaal  Ilmenaus ette „Tabula rasa”.

*  14. II mängis Kasseli Riiklik orkester Kasseli Linnahallis Patrik Ringborgi juhatusel „Cantust”.

*  16.-17. II mängis Tōkyō Suntory Hallis NHK Sümfooniaorkester „Cantust”, dirigent Jonathan Nott. 

*  17. II esitas Ulmi Filharmoonia orkester Ulmi Grosses Hausis „Cantuse” ja „Tabula rasa”, dirigent Michael Weiger. 

*  24.-25. II kõlas „Cantus” Jena Filharmoonia orkestri kavas Jenas ja Sonnebergis Daniel Hupperti käe all.  

*  24. II Winchesteri Youth Orchestra kavas Suurbritannias Gessenis kõlas „Fratres”, dirigent Carl Clausen.

*  25. II kõlab Briti saartel Douais Southern Sinfonia ettekandes David Hilli juhatusel „Cantus”. 

*  26. II mängib Oxfordi Kammerorkester Oxfordi ülikooli kirikus „Cantust” Benjamin Wintersi juhatusel.

*  26. II lauldakse Suurbritannias Guildfordis Peter Philipsi juhatusel „Magnificati”. 

Varasemast

*  29.-30. I  Anna-Liisa Bezrodny ja Henri-David Varema kontserdid Londonis (koos pianist Aleksandr Karpejeviga) Pushkin House’is ja Purcell Schoolis: kavas Els Aarne kõrval Turina, Medtner, Tšaikovski, Rimski-Korsakov, Mendelssohn. 

*  17. I  osales Mari Poll Amaryllis Fleming Quarteti koosseisus kontserdil Londonis St. Stepheni kirikus. 14. XII andis ta lõunakontserdi koos pianist Jennifer Hughesiga Londonis St Martin in the Fieldsis. 21. IX esineti kammerkavaga ka Londoni Winchesteri katedraalis ja 18. IX Ealing Churchis.   
Ülevaate koostanud  Priit Kuusk 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht