Muusikamaailm

Priit Kuusk

Echo Klassik 2012Sakslaste mainekat preemiat anti välja kokku 61 kategoorias (!). Mõned valitud: aasta lauljad on Renée Fleming ja Klaus Florian Vogt, instrumentalistid trompetist Alison Balsom, klarnetist Eduard Brunner, viiuldaja Isabelle Faust ja pianist Rudolf Buchbinder, aasta dirigent Riccardo Chailly, tulevikukunstnikeks valiti sh laulja Anna Prohaska, pianist Khatia Buniatišvili, tšellist Julian Steckel ja dirigent Vassili Petrenko, parimad kammermuusika salvestised on teinud „Marta Argerich and Friends”, Galatea Quartet, viiuldaja Hilary Hahn, pianist Rafał Blechacz. Echo Klassiku elutööauhinna vääris Berliini Riigiooperi, Milano La Scala ja West-Eastern Divan Orchestra peadirigent Daniel Barenboim. Sama preemia antakse eraldi välja ka džässi ja popmuusika vallas. Gramophone’i auhinnadKuigi CDde viimane ilmumiskuupäev võis olla 31. mai, kuulutas ajakiri Gramophone oma preemiad välja alles äsja. Auhinnatute hulgas on elutöö eest tunnustatud dirigent Claudio Abbado; aasta kunstnikud on tenor Joseph Calleja, pianist Murray Perahia, aasta noor kunstnik pianist Benjamin Grosvenor (20); orkestriplaat on Martinů sümfooniatega (BBC SO, Jiří Bělohlávek), ooperiplaat Beethoveni „Fidelioga” (solistid Nina Stemme, Jonas Kaufmann, Luzerni FO, dirigent C. Abbado), instrumentaalmuusika B. Grosvenorilt (Chopin, Liszt, Ravel), meie kaasaja muusikast E. Rautavaara CD (Helsingi LO, John Storgårds), veel Beethoveni ja Bergi viiulikontserdid (Isabelle Faust, Orchestra Mozart, dir C. Abbado), Schumanni triod (Christian ja Tanja Tetzlaff, Leif Ove Andsnes) jt.

Olari Eltsi sügis 2012
Kui noor maestro ise ütleb, et kontsert „läks enam kui menukalt”, on ta tõesti saanud nautida märgatavat edu nii põhja- kui lõunanaabrite publiku ees Helsingis ja Riias, äsja ka USAs ning sai kodustki aastaauhinna. Sügis on Olari Eltsile väljakutserikas: ta avas Helsingi LO hooaja 5.- 6. IX (kavas ka kaks Takemitsu teost), juhatas Trondheimis Saariaho Klarnetikontserti Kari Kriikkuga solistina, tegi HLOga teisegi kava 17. ja 18. X (sh V. Silvestrov), juhatab kahel korral ERSOt („Kuldne klassika”, „Viis püha puud”!), 5.- 6. X dirigeeris kahte kontserti Milwaukee’ SO ees (Debussy, Ravel), käis ootamatult asendamas Läti RSO peadirigenti orkestri avaõhtul Riias 12. X, jättes plaanitud kava alles ja kutsudes solistiks Anna-Liisa Bezrodny, kes oli hiilgavalt mänginud Šostakovitši I viiulikontserti. Novembris juhatab ta kolme kontserti briti orkestritega: Birminghami Linna SOd ja Šoti Kammerorkestrit Edinburgh’is ja Glasgow’s (Schumann, Brahms), detsembri algul Weimari Riigikapelli, kus solistiks tuleb kuulus klarnetist Sabine Meyer, ning seejärel kava Tapiola Sinfoniettaga, solistiks Kalle Randalu.

Yaron Hermani kvartett reisib
Yaron Hermani kvarteti džässiturnee läheb läbi kuulsate saalide ja festivalide: kuue nädala sees 17 kontserdiga Šveitsist Iisraelini, Londoni festivalilt eilseks Frankfurti džässipidustustele, edasi Viini kontserdimajja, Zagrebi Lisinski Halli ja Genfi Victoria Halli. 28. IX tuli müügile ka ansambli uus CD „Alter ego”.

Tipphetki ka mujalt
*Nilo Velarde uue ooperiga „Sõdalase tõotus” avas Peruus Limas uksed uus rahvusteater. Avagalakontserdil laulis ka Plácido Domingo, esinenud on Kiri Te Kanawa,  samuti Orquesta Sinfónica Nacional, keda dirigeerib Carmen Moral, esimene naine ladina-ameerika orkestri eesotsas (talle järgnes äsja São Paulos Marin Alsop). Postmodernistlikus stiilis Gran Teatro Nacional mahutab 1500 kuulajat.
*Kui itaalia väikelinnad Maiolati ja Jesi ühinesid suvefestivaliks, leiti Maiolatis sündinud Gaspare Spontini arhiivist ta koomiline ooper „Põgenemine maskis” („La fuga in maschera”, 1800), mis toodi menukalt lavale Jesi teatris, kus autograafki on väljas.
*Purcelli ooperil „Dido ja Aeneas” on nüüd ka uhke, 48minutiline sissejuhatus – Michael Nymani kirjutatud „Prologue” (Veera Pavlova tekst). Esiettekanne, mis jälgitav ka ParaClassicsi veebis (HD live), toimus 6. X Permi Filharmoonias (dir Teodor Currentzis), partituuri trükkis Chester Novello.
*Lera Auerbachi muusika ja John Neumeieri koreograafiaga ballett „Väike merineitsi” (H. Chr. Anderseni j) võitis Echo Klassiku parima DVD preemia, salvestus on San Francisco Balletilt. Ballett on äsja laval olnud ka Pekingis, Hamburgis ja Moskvas. Preemia anti üle 14. X Berliinis.
*Takemitsu järel olulisim jaapani helilooja, pianist ja esseist Mari Takano (s 1960) andis välja CD „LigAlien” (BIS). „LigAlien” nr 3 (2007) on pühendatud ta õpetaja ja suure eeskuju Ligeti mälestusele. Takano on lõpetamas aastaks 2013 kammerooperit „Lumekuninganna” (H. Chr. Anderseni j).
*Paavo Järvi on pälvinud Paul Hindemithi auhinna meistri sünnilinnalt Hanault, kus see antakse üle 14. XI. Järvi kavades on viimati olnud Hindemithi „Sümfoonilised metamorfoosid”.
*Leedsi klaverikonkuri 50. aastapäeval tuli võitjaks Federico Colli (24) Itaaliast (ta võitis 2011. a ka Salzburgi Mozarti-konkursi), II Louis Schwizgebel (Šveits), III Jiayan Sun (Hiina), IV Andrejs Osokins (Läti).
*Londoni Donatella Flicki konkursil, kus finalist olnud ka Kristiina Poska, oli parim prantsuse dirigent Alexandre Bloch (27).
*Lotte Lenya konkursi Rochesteris võitis USA tenor Matthew Grills, kes oli äsja ka NY Meti auditsiooni viie parima hulgas.
*Joseph Joachimi viiulikonkursil Hannoveris anti esmakordselt kaks esikohta: need said Alexandra Conunova-Dumortier (Moldova) ja Dami Kim (Korea), kumbki 50 000 eurot.
*Plácido Domingo uus festival (kuni 3. XI) avati eile Sevillas Massenet’ ooperiga „Thaïs” temaga Athanaeli osas, partnereiks Nino Matšaidze ja Micaëla Oeste. Täna dirigeerib Domingo ooperigalakontserti Málagas. 
Kaotusi: vene helilooja Grigori Frid (97), armeenia heliloojad Aleksander Arutjunjan (91) ja Edvard Mirzojan (91), USA sopran Evelyn Lear (86), USA helilooja ja internetipioneer William Duckworth (69), ka Eestis mänginud prantsuse pianist Brigitte Engerer (60), USA organist Carlo Curley (59).

Eesti muusikuid maailmalavadelt
1. – 7. X  Eesti Rahvusmeeskoori kontserdisari „Kuldsel ringil” Venemaal, 5 kontserti a cappella Mikk Üleoja juhatusel: 1. X Peterburi Jaani kirik, 2. X Novgorodi Filharmoonia saal, 4. ja 5. X Tveri ja Jaroslavli filharmooniasaalid, 7. X Moskva ooperiteater Helikon, kavas Kreek, Pärt, Lemba, Whitacre, Tormis („Vepsa rajad”, „Põhjavene bõliina”, „Pikse litaania”), Rahmaninov (osi „Koguöisest teenistusest”), Grigorjeva, Bonato.  6. X esineti koos Jaroslavli Filharmoonia Akadeemilise SOga (dirigendid Erki Pehk ja Eri Klas), kavas Veljo Tormise Avamäng nr 2, Arvo Pärdi Sümfoonia nr 3, Šostakovitši Sümfoonia nr 13 (sol Stanislav Švets), Villem Kapi „Põhjarannik”.
2., 4. ja 5. X  Erkki-Sven Tüüri „Illusion” ja Arvo Pärdi „Psalom” Amsterdami Muusikateatris Hollandi Rahvusballeti etendusel Hans van Maneni koreograafiaga tema 80. sünnipäeva puhul, mängis Holland Symfonia, dirigent Matthew Rowe.
2. – 18. X dirigeeris Aivo Välja Helsingis Soome Rahvusooperis Adami balleti „Korsaar” (esmalavastus Soomes) seitset etendust, esietendus oli 21. IX. Koreograafia: Ivan Liška / Marius Petipa, peaosades tantsisid vaheldumisi Michal Krčmář ja Samuli Poutanen (Conrad) ning Maria Baranova ja Tiina Myllymäki (Medora).
3. ja 4. X juhatas Andres Mustonen Kymi Sinfoniettat Kotka kontserdimajas ja Kuusankoskitalos, solistiks Alexander Hülshoff. Kavas Tšaikovski, Vivaldi (kontserdid), Mendelssohn ja Bloch.
3. – 16. X  Mati Turi viis etendust Wagneri „Jumalate hämariku” Siegfriedina Nationale Reisopera lavastuses Hollandis Enschede Wilminktheateris. Lavastas Antony MacDonald, dirigeeris Ed Spanjaard. Esietendus toimus 30. IX samas.
4. – 6. X  Paavo Järvi kontserdid Frankfurti RSO ees, 4. ja 5. Alte Operis, 6. X Esseni Filharmoonias: Schuberti Sümfoonia nr 8, Mozarti Klarnetikontsert (sol Jörg Widmann), Schönbergi „Pelléas ja Mélisande”.
4. – 8. X  Tartu Akadeemilise Meeskoori kontserdireis Siberis (4 kontserti): Tomski ülikool, Tomski Filharmooonia, Novosibirski konservatoorium, Berjozovka, kontserte juhatas Alo Ritsing.
5. X juhatas Mihkel Kütson Krefeldis Krefeldi-Mönchengladbachi Teatri etendust Tšaikovski „Mazepast”.
5. X esines klarnetist Signe Sõmer rahvusvahelise konkursi „EBU New Talent” kaheksa poolfinalisti hulgas Bratislavas, klaveril saatis teda Johan Randvere. Kontserdist tegi otseülekande EBU kaudu Klassikaraadio. Poolfinaalist pääses finaali kolm muusikut, Ungarist, Taanist ja Hispaaniast.
5.-6. X dirigeeris Olari Elts menukalt USAs Milwaukee Symphony Orchestra kaht kontserti Milwaukee Marcus Centeri Uihlein Hallis, saades väga hea kriitika osaliseks: kavas Debussy „Fauni pärastlõuna”, Raveli „Hispaania rapsoodia” ja „Shéhérazade” ning Debussy „Ibéria”, solist oli sopran Karen Wierzba. Reedesele kontserdile järgnes kõigi kontserdil osalejatega „Friday Talkback”.
5. – 7. X osales Eesti Filharmoonia Kammerkoor Griegi „Peer Gynti” muusika op. 23  tervikettekandel kolme solistiga Saksamaal Esseni Filharmoonias, Kölni Filharmoonias ja Dortmundi Kontserdimajas koos Mahleri Kammerorkestriga Marc Minkowski dirigeerimisel, dramaturgiks Alain Perroux.
5., 23. ja 25. X laulis Koit Soasepp Soome Rahvusooperi solistina Sarastro osa Mozarti „Võluflöödis” (lav Jussi Tapola, dir Marco Ozbic), partneriteks sh Tuomas Katajala, Tove Åman, Sirkka Lampimäki jt.
6.-7. X  Kristjan Järvi kontserdid MDR SOga Magdeburgis ja Leipzigi Gewandhausis, kaastegevad MDR raadiokoor ning Leipzigi Sünagoogikoor, kes esitas ka oma laule a cappella. Kavas Stravinski „Psalmide sümfoonia”, Pressi süit „Hasseneh” ning Bernsteini „Chichesteri psalmid”.
6. ja 23. X  Anna-Liisa Bezrodny solistiesinemised Londonis Brahmsi Viiulikontserdiga:  6. X orkestriga Wycombe Sinfonia ja 23. X Salomon Orchestraga, dirigendiks Robin  O’Neill.
7., 11., 21. ja 28. X  Lauri Vasara etendused Hamburgi Riigiooperis Wagneri „Tannhäuseris” Wolframi osas, Harry Kupferi lavastus, dirigent Simone Young.
8. X mängis Mihkel Poll Tšaikovski Klaverikontserti nr 1 koos Birminghami SOga Inglismaal Sutton Coldfieldi raekojas, kavas veel Sibeliuse „Rakastava” ja Dvořáki Sümfoonia nr 7, dirigent Richard Laing.
10. X anti Eri Klasile Peterburi Ermitaažis üle rahvusvaheline preemia Balti Täht kultuurisidemete arendamise ja tugevdamise eest Läänemere regioonis.
10. – 14. X  Arete Teemetsa kontserdid Šveitsis rahvusvahelise ooperitöötoa (Internationale Opernwerkstatt 2012) programmis: 10. X Thuni Hotel Seeparkis, 12. X Interlakeni Kursaalis,  13. X Sigriswili kirikus ja 14. X Bernis Paul Klee keskuses.
11. X juhatas Kristjan Järvi Taani Rahvuslikku SOd Kopenhaageni kontserdimajas: Bernsteini Sümfoonia nr 2, Nielseni „Fantastiline reis Fääridele” ning Janáčeki Sinfonietta.
12. X esines ansambel Resonabilis Põhjamaa muusikapäevadel Stockholmis, kavas Ülo Kriguli, Tatjana Kozlova ja Helena Tulve teosed.
12. X  Külli Tomingas oli solistiks J. Massenet’ oratooriumi „Neitsi” („La vierge”) ettekandel Monaco katedraalis Monte Carlos, nimipartiis esines Denia Mazzola Gavazzeni, kaastegevad koor La Camerata di Cremona ja Orchestra Filarmonica Italiana, dirigeeris Marco Fracassi.
12. X juhatas Olari Elts, asendades peadirigenti, Läti RSO hooaja avakontserti Riias Suure Gildi saalis: Valss Jānis Mediņši balletist „Armastuse võit”, Šostakovitši Viiulikontsert nr 1, solist Anna-Liisa Bezrodny, Brahmsi Sümfoonia nr 1.
12. X  Annely Peebo  laulis Dorabella osa Praha Estates’i teatris Mozarti „Così fan tutte’s”.
12. – 14. X tegi Taavi Kerikmäe kaasa Mart Kangro tantsuetenduses „Talk to Me” festivalil Berliner Festspiele.
13. X toimus Müncheni Herkulessaalis ECMi uue CD „Adam’s Lament” (produtsent Manfred Eicher) esitlus. Pärdi muusikat esitavad CD-l Tõnu Kaljuste dirigeerimisel Läti Raadio koor, Vox Clamantis, Sinfonietta Rīga, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester: plaadikavas on „Adam’s Lament”, uued versioonid teostest „Beatus Petronius”, „Salve regina”, „Statuit ei Dominus”, „Alleluia-Tropus” ja „L’Abbé Agathon”, samuti seni salvestamata versioonid „Eesti hällilaulust” ja „Jõuluhällilaulust”. Münchenis olid Arvo Pärdi kohalviibides elavail ettekandeil kohal Läti Raadio koor, Vox Clamantis ja Sinfonietta Rīga, T. Kaljuste käe all kõlasid sh Saksamaa esiettekandel „Adam’s Lament” ja „Alleluia-Tropus”.
16. X osales Kristjan Randalu Dhafer Youssefi seksteti koosseisus Liibanonis Beiruti džässifestivalil Beiruti Hallis.  17.-18. X juhatas Paavo Järvi Orchestre de Paris’d Salle Pleyelis: Haydni Sümfoonia nr 84, Mozarti Klaverikontsert nr 23 (sol Menahem Pressler), Sibeliuse Sümfoonia nr 1.
17.-18. X  Olari Eltsi kontserdid Helsingi Linnaorkestri ees, kavas V. Silvestrovi „The Messenger”, Mozarti Sümfoonia nr 40 ja Tšaikovski Sümfoonia nr 6.
17., 24. ja 25. X  Hando Nahkuri sooloesinemised USAs ta enese seadete kavaga Olav Ehala, Alo Mattiiseni, E. Ramazzotti, E. Johni jt paladest: 17. X Dallase Country Clubis Texases, 24. X Dallase Taubman Auditoriumis ning 25. X Irvingi Omni Hotelis Dallase ülikooli üritusel Texases.
18. – 20. X  Eesti Filharmoonia Kammerkoori esinemised koos Tallinna Kammerorkestriga Mehhikos Arvo Pärdi autorikontsertidega, dirigent Tõnu Kaljuste: 18. X Léonis Teatro Bicentenarios, 19. X Guanajuatos kuulsal Cervantino Festivalil Teatro Juárezis, 20. X México City Palacio de Bellas Artes’is, kavas „Fratres” (sol Harry Traksmann), „Cantus …” ja „Aadama itk”, „Salve regina” ja „Te Deum” ning selleks reisiks loodud lühike kooriteos „Virgencita”.
19. X  Uue muusika festivalil „Arēna” Riia Jaani kirikus esitas Läti Raadio koor (dir-d Sigvards Kļava ja Kaspars Putniņš) Shakespeare’i-kontserdil Toivo Tulevi „Flow, My Tears” ja Evelin Seppari Soneti nr 53.
20. X  Kristjan Järvi debüütkontsert Berliini Filharmoonikutega Filharmoonia suures saalis: Nielseni „Fantastiline reis Fääridele”, Messiaeni „L’Ascension” ja Tšaikovski Sümfoonia nr 4. (Kontsert sai teoks dirigent Myung-Whun Chungi asendades).
20. ja 23. X tegi Juhan Tralla Mannheimi Rahvusteatris Nicki osas kaasa Puccini „Tütarlapse kuldsest läänest” uuslavastuses, dirigent Alois Seidlmeier, lavastaja Tilman Knabe.
20. – 26. X juhatas Mihkel Kütson külalisena Dresdeni Riigiooperis (4 õhtut, seejärel ka novembris) E. Křéneki ooperit „Salajane kuningriik” („Das geheime Königreich”).
21. X  Tarmo Vaask valmistas ette koorid Wagneri „Tristani ja Isolde” esietenduseks Nürnbergi Riigiteatris (dir Marcus Bosch, lav Monique Wagemakers). Esietendust kanti üle kõigis Saksamaa suuremates kinoteatrites.
21. X esines Peeter Saan Riia Medinši-nim muusikakooli puhkpilliorkestriga Balti riikide puhkpilliorkestrite ja -ansamblite juhtide IV foorumi kontserdil Riias Muusikaakadeemia saalis, juhatades Eduard Tamme ja Rein Rannapi teoseid.
21. X esines Hando Nahkur Irvingis Dallase ülikooli Lynch Auditoriumis: Šostakovitši Trio nr 1 koos Kristin Van Cleve ja Jim Higginsiga, Arvo Pärdi „Peegel peeglis” koos Kristin Van Cleve’iga ning sooloettekannetena Schumanni ja Liszti palad.
26. X  Erkki-Sven Tüüri „Wallenbergi” etendus Badisches Staatstheateris Karlsruhes.
26. X  esineb Silver Ainomäe Dvořáki Tšellokontserdi solistina koos Broomfieldi SOga USAs hooaja avakontserdil Broomfieldi Auditoriumis, dirigent on David Brussel.
26. ja 29. X  ISCMi aastafestivalil „World Music Days” Belgias on kavas ka kahe Eesti helilooja loomingut: 26. X esitab ansambel ChampdAction Leuvenis Tatjana Kozlova „Horisontaalid” ja 29. X Ensemble ON Mons’is Helena Tulve teose „silences/larmes”.
27. X  Ansambli Una Corda kontsert eesti muusikast Gotlandil Visby katedraalis: Mirjam Tally „Voolujoon” ja „Kollane” (uusversioon), Margo Kõlari „Kärestik”, Helena Tulve „… il neige” ja Liis Viira „Stella Maris” ning ansambli enda seaded Cyrillus Kreegi, Peeter Süda, Heino Elleri ja Raimo Kangro loomingust.
28. X on Kristiina Poska Berliini Komische Operi värske koosseisulise dirigendina publiku ees Taner Akioli uue lasteooperi „Ali Baba ja 40 röövlit” esietendusega (lav Matthias Davids).
31. X juhatab Paavo Järvi Berliini Filharmoonia suures saalis, orkestriks Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, kavas Nielseni Sümfoonia nr 1, Bruchi Viiulikontsert nr 1 (sol Janine Jansen), Hindemithi „Sümfoonilised metamorfoosid”; sama kava korratakse 1. XI ka Kasseli Linnahallis.
31. X esineb Kalle Randalu koos Pori Sinfoniettaga Juha Kangase juhatusel, mängides Promenadisalis Mozarti Klaverikontserti nr 5 ja Rondot KV 382.
31. X kõlab Erkki-Sven Tüüri „Salve Regina” Tel Avivi Kunstimuuseumis, esit Israel Netanya Kibbutz Orchestra, dirigent ja viiulisolist Andres Mustonen. Novembris järgneb Iisraelis veel 6 selle ettekannet (kuni 8. XI).

Arvo Pärdi muusika ettekandeid oktoobris (välisesinejad)
5. X  Chicago Roosevelti ülikoolis esitas Chicago College of Performing Arts’i kammerorkester „Cantuse Benjamin Britteni mälestuseks”, dirigent Stefan Hersh.
11. X  „Cantus …” kõlas ka Londonis Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance keelpilliorkestrilt, dirigent Andy Sherwood.
 12. X esitasid „Cantuse …” Malmö kontserdimajas Göteborgi Sümfoonikud (dir Jukka-Pekka Saraste).
12. X oli Pärdi „Stabat mater” kavas Soomes Espoo Tapiosalis, esit Tapiola Sinfonietta, Tapiolankuoro, KuoroEspoo, dirigent Pasi Hyökki.
13. X  „Berliini missa” ettekanne Londonis, kontserdipaigaks St Dunstan and All Saints Church, esitasid Thames Chamber Choir, Marcel Sinfonia ja Victor Fung Dance (dir-d Andrew Campling ja Christian Spielmann).
13. X  Weinheimi Kammerorkester mängis Püha Laurentsiuse kirikus „Fratrest”, dirigent Claus Ehmann.
14. X  Hispaanias Mieresis esitas Ensemble Ars Mundi (dir Juri Nassuškin) „Kui Bach oleks mesilasi …”
17. X mängis Jena FO Pärdi „Kui Bach oleks mesilasi …”, dirigent Martin Hoff.
19. X kõlasid New London Orchestra esituses (dir Ronald Corp) Londonis Stratford Circus’es „Cantus …” ja „Summa”.
26., 28. ja 29. X  on Düsseldorfi Sümfoonikute kavas Tonhalles Pärdi „Da pacem Domine” (8 tšello versioon) ja „Fratres”, dirigeerib Andrei Boreiko.
29. X mängib Euroopa Liidu Kammerorkester „Cantust …” Luxembourg’is Ettelbréckis, dirigent Hans-Peter Hofmann.
31. X mängib Venezia Teatro La Fenices Pärdi „Mozart-Adagio’t” trio Grazia Raimondi, Luigi Piovano ja Aldo Orvieto.

Varasemast
30. IX  Londoni raamatukaupluses Foyles toimus raamatu „Arvo Pärt in Conversation” esitlus helilooja kohalolekul. Raamatu väljaandjaks on Dalkey Archive Press,  tiraaž 7500 eksemplari.
30. IX  Hando Nahkur esines USAs Dallase Caruth Auditoriumis Rahmaninovi Klaverikontserdi nr 3 solistina Alessio Baxi meistriklassi külalisartistina.
28. IX anti Paavo Järvile Paul Hindemithi auhind (10 000 eurot), mida annab välja helilooja sünnilinn Hanau Saksamaal. Kätteandmise tseremoonia toimub 24. XI Hanau Kongressipargis.
26. IX  Aare-Paul Lattiku oreliõhtu Saraatovis, kavas Bach, Elgar, Widor, Fessy,  Franck ja Ph. Glass.
20. IX juhatas Paul Mägi Uppsala Kammerorkestri hooaja avakontserti „Musikens Paris”: Raveli „Pavaan …”, Berliozi „Suveööd” (sol Katarina Karnéus) ja Bizet’ Sümfoonia C-duur.
19.-20. IX  Kotkas ja Kouvolas toimunud Kymi Sinfonietta kammeransamblite kontserdikavas esinesid ka orkestrisse kuuluvad eesti muusikud: Biberi „Harmonia Artificios” ning Partitades nr 1 ja nr 3 viiuldaja Katrin Nachtigall ja tšellist Andres Narma, Cruselli Klarnetikvartetis ja R. Talvitie teoses „Riimunvarsia” viiuldaja Ülo Kaadu.
19. IX  Arete Teemets esines Spoleto Piccolo Teatro di San Nicolos kavas „Lieder & Lieder”, kus ta esitas Dallapiccola „Sex Carmina Alcaei”, klaveril Marco Forgione.
14. ja 16. IX tegi  Arete Teemets solistina kaasa Madama Vezzosa peaosas Vincenzo Ciampi ooperi „La Favola dei Tre Gobbi” („Muinasjutt kolmest küürust”) kaasaegses esiettekandes Spoleto Teatro di San Nicolos (lav Giorgio Bongiovanni, dir Francesco Massimi).
13. IX juhatas Olari Elts Trondheimi SOd Norras Olavshallenis, peateoseks helilooja juubeli puhul Kaija Saariaho Klarnetikontsert, solistiks Kari Kriikku, kavas veel Debussy „Fauni pärastlõuna” ja Schumanni „Zwickau sümfoonia”.
7. – 20. IX oli Kadri Voorand valitud European Jazz Orchestra solistiks noorteorkestri turneel üheksal maal (Taani, Poola, Saksamaa, Tšehhi, Austria, Sloveenia, Ungari Slovakkia, Ukraina). Turnee algas Taanis Herningis ning lõppes Ukrainas Kiievis, orkestrit dirigeeris helilooja Igor Stetsjuk Ukrainast.
7. IX andis Weekend Guitar Trio kontserdi Norras Kristiansandis festivalil „Punkt”.
31. VIII  Arete Teemetsa esinemine Spoleto kindluses, kus ta laulis Vivaldi „Agitata da due venti” ooperist „Griselda”.
28. VII oli Koit Soasepp kutsutud Pori Sinfonietta solistiks meeleolukavas „Kirjuri Classic”, dirigent Hannu Bister.
27. VII – 5. VIII  Arete Teemetsa kava Respighi ja Verdi loomingust, klaveril Francesco Massimi ja Andrea Mele: viis kontserti, esinemispaikadeks Itaalias Panicale, Massa Martana, Vallo di Nera, Sant’Anatolia di Narco ja Cortaccione.
12. – 14. VII  Hollandis Groningenis korraldatud festivali „Swingin’ Europe” noortekonkursil Põhja-Euroopa jazzitalent (Northern European Jazz Talent) tuli võitjaks EMTA magistrant saksofonist Aleksander Paal. Osales üliõpilasi ka Taani, Rootsi, Hollandi ja Saksamaa muusikakõrgkoolidest.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht