Muusikamaailm: Milano La Scala alustas

Priit Kuusk

  Linna kaitsepühaku Ambrosiuse päeval 7. XII alustas hooaega Mozarti “Idomeneoga” taas La Scala. Et teatrile otsitakse peadirigenti, asendavad teda vahepeal noorimad külalistipud, britt Daniel Harding (29) ongi avaetenduse dirigendiks koostöös Pariisi Rahvusooperiga tehtud Luc Bondy lavastuses. “Idomeneod” näeb sel kuul kokku seitsmel õhtul (täna neljas) ning siis tuleb teatri orkestri ja koori ette 23. XII jõulukontserdil (Beethoveni IX sümfoonia) Daniel Barenboim.

Debüteerinud napilt kümme aastat tagasi (nagu ka Vladimir Jurowski), on Simon Rattle’i ja Claudio Abbado assistendist Hardingist kasvanud mitme orkestri peadirigent, kes ooperikogemuse saanud Aix-en-Provence’i festivalil. Jaanuaris tulebki “Jevgeni Onegini” ja kontserdiga ka Vladimir Jurowski ning nüüd alanud Mozarti seeria lõpetab kevadel “Don Giovanniga” kõige noorema muusikajuhina veel Gustavo Dudamel (24). Pärast edukat debüüti korraldas La Scala Hardingile tunnustuseks esmaspäeval tema Mahler Chamber Orchestra erikontserdi, kus kavas Beethoveni IV ja Schumanni II sümfoonia.

 

“Ameerika tragöödia” New Yorgi Metis

New Yorgi helilooja Tobias Pickeri uusooperi “Ameerika tragöödia” (Theodore Dreiseri järgi) esietendus 2. XII on Metropolitan Opera hooaja suuremaid uudiseid. Libreto autor Gene Scheer on ka ise tuntud laululooja, ameeriklannast lavastaja Francesca Zambello, Londoni Teatriühingu kolme Olivier’ omanik, on teinud heliloojaga koos ka ta ooperite “Emmeline” ja “Thérèse Raquin” esmalavastuse. See on Pickeri neljas ooper, ta on kirjutanud veel kolm sümfooniat, neli klaverikontserti, Euroopaski populaarse orkestripala “Old and Lost Rivers”. Dirigent on James Conlon, Meti ajakirja Opera News esmakordse aastapreemia värske laureaat, järgmisest hooajast LA Ooperi eesotsas, samast on laureaadid ka lauljad Susan Graham ja Dolora Zajick, uusooperi tosina solisti seas veel Patricia Racette, Kim Begley, Jennifer Larmore. “Ameerika tragöödia” on laval (ka täna) kuni 28. XII (8 etendust).

Francesca Zambello eelmine uuslavastus oli Rachel Portmani “Väike prints” NY City Opera esietendusena Manhattani Tinker Auditoriumis. Meti raadio-ülekannete 75. hooaeg algab homme “Rigolettoga” ja 24. XII saab sealt kuulata ka Pickeri uut ooperit ning vana-aastaõhtul veel Bergi “Wozzeckit”.

 

Huddersfieldi festivalilt

Huddersfieldi kaasaegse muusika festivalil Inglismaal (18. – 27. XI), kus selle asutaja Richard Steinitzi ajal ka Pärti, Tormist ja Tüüri lähemalt tutvustatud, olid seekord keskpunktis briti, norra ja saksa noored, samuti jaapani autorid. Üllatuslik oli avaõhtul esinenud Freiburgi Barokkorkester, kellele festival oli tellinud viis esiettekannet (!), autorite hulgas hiljutine festivalihelilooja Rebecca Sounders, ka Michel van der Aa ja Juliana Klein. Pidustuste teemaheliloojaiks olid Rolf Wallin, James Dillon ja Helmut Lachenmann, viimast esitamas Ensemble Recherche ja Ensemble Modern. Norra ansamblite BIT 20 ja Cikada kavades olid Rolf Wallini kõrval veel Lasse Thoresen ning noor Eivind Buene.

 

Richard Straussi päevad Dresdenis

25. XI – 11. XII peetud Dresdner Festtage Richard Strauss tõi Semperoperis publiku ette koguni seitse helilooja ooperit, lisaks kolm sümfooniakontserti, kus Staatskapelle ees seisis Manfred Honeck ja peateosteks “Kangelase elu” ja Mozarti Sümfoonia Es-duur KV 543 (orkestri eelmist kava juhatas seal Paavo Järvi). Eriliselt tuuakse esile ooperi “Danae armastus” uuslavastust (nimiosas Anne Schwanewilms), mille tegi Günter Krämer ja kus oli dirigendiks Fabio Luisi. Seda mängiti ka festivali lõpuõhtul. Lisaks veel “Salome”, mis on Peter Mussbachi lavastus (dirigent Wolfgang Rennert), ja “Roosikavaler” Peter Schneideri dirigeerimisel (juhatas ka “Arabellat”, peaosas Angela Denoke). Lisaks tehti üks Straussi nädalavahetus eriüritustega, kus kuulajate ees olid dirigendid, lauljad, ajakirjanikud, lavastajad, muusikauurijad, produtsendid.

 

Viiuldajate konkurss Helsingis

Üheksandal Sibeliuse-nimelisel rahvusvahelisel viiuldajate konkursil tunnistas žürii võitjaks 22aastase Alina Pogostkini Saksamaalt (peapreemia 20 000 eurot). Nõukogude Liidu viiuliprofessori tütar (ta vanemad töötavad nüüd Heidelbergis) õpib praegu Berliinis Antje Weithaasi käe all ning on saanud ka IV preemia Brüsseli kuninganna Elisabethi konkursilt aastal 2001.

II preemia viis kaasa 18aastane Jiafeng Chen Hiinast, III preemiat jagasid Hyun-Su Shin Lõuna-Koreast ja Wei Wen Hiinast. Viimane õpib Juilliardi koolis Cho-Liang Lini juures. Soomest pääses finaali ka Sini-Maaria Simonen. Võitja esines koos Soome Raadio SOga Mario Venzago juhatusel. Teises voorus oli Soome helilooja kohustuslikuks uueks palaks Esa-Pekka Saloneni “Lachen Verlernt”.

 

Haruldasi leide 

Dresdeni maaraamatukogust tuli päevavalgele Antonio Vivaldi senini tundmatu teos, mille leidis Austraalia muusikateadlane Janice Stockigt: muusika Psalmile nr 110 soolohäälele, koorile ja kammeransamblile. Vivaldi eksperdid on juba tõestanud leiu ehtsuse. Teos saab Vivaldi koguväljaandes numbri RV-807 ja kõlab esmakordselt pärast 250 aastat uue aasta algul Körneri Singvereini esituses. Noot on Dresdenisse sattunud ja jäänud ilmselt 1754. aastal seal tegutsenud itaalia maestro Iseppo Baldani kaudu.

Sama üllatav uudis on Arthur Honeggeri lühiooperi “La Mort de Saint Alméenne” esiettekanne Utrechtis (26. XI). Seda esitab Muziektheater Transparant Antwerpenist, tutvustades seda mitmel pool mujalgi.

 

Tunnustusi ja preemiaid

USA dirigent Kent Nagano valiti Kanada ühe mainekama, Montreali McGilli ülikooli audoktoriks. Aastast 2000 Berliini Deutsches Symphonie-Orchesteri peadirigent, kutsus Plácido Domingo ta 2004. aastal ka Los Angelese Ooperi etteotsa ja uuel hooajal saab temast Müncheni Baieri Riigiooperi muusikajuht Zubin Mehta järel. Siis võtab ta juhtida ka Montreali SO. Ent sellele eelnes üheksa aastat Lyoni Rahvusooperis (kuni 1998) teatri tippu viimisega. Ta varasemate tunnustuste hulgas on neli Grammyt, Edisoni preemia ja kaks Grand Prix du Disque’i.

Hiina-Ameerika tipptšellist Yo-Yo Ma tunnistati Taani kõrge autasu, Léonie Sonningi Fondi 2006. aasta muusikapreemia (500 000 taani krooni) vääriliseks. Preemia eelmised laureaadid on dirigent John Eliot Gardiner (2005) ja jazzpianist Keith Jarrett (2004). Ta on premeeritute hulgas teine tšellist Mstislav Rostropovitši järel (1981), laureaadid on ka Gidon Kremer, Anne-Sophie Mutter, Igor Stravinski, Leonard Bernstein, Witold Lutosławski, Benjamin Britten, Olivier Messiaen. Äsja tegi Yo-Yo Ma taas tuuri Bachi soolosüitidega (nr 3, 5 ja 6) kuues kuulsas saalis Madridi Auditorio Nacionalist Düsseldorfi Tonhalleni. Seitsmel viimasel aastal on Yo-Yo Ma seotud olnud ka “Silk Road Project’i” ettevõtmistega samanimelises ansamblis ja sügise algul viis ta ansambli tuurile Jaapani muuseumidesse.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht