Muusikamaailm: “Musikfest” Bremenis ja “Beethovenfest” Bonnis

Priit Kuusk

  Saksamaa suvelõpu suuremal muusikapidustusel Bremenis (2. – 24. IX) on viimastel aastatel osalenud ka Eesti muusikuid. Juba mitmendat korda on Bremenisse kutsutud dirigent Kristjan Järvi koos oma New Yorgi Absolute Ensemble’iga. Kavade kõrval oli neil tänavu ka oma kursus “Absolute Academy”, mille lõpukava Kristjan Järvi käe all festivalil eraldi 10. IX Bremeni KMK galeriis tutvustati. Ansamblis on asendamatuks solistiks olnud algusest peale fagotist Martin Kuuskmann. Osaleti ka avakontserdil Bremeni turuplatsil, kus veel pianist Boris Berezovski, Lahti SO, dirigent Jukka-Pekka Saraste, Bejun Mehta, Madalmaade Kammerkoor, Marcel Khalife jt. Samuti dirigeeris Kristjan Järvi Bremeni FOd esindussaalis Die Glocke, tšellosolistiks Han-Na Chang, ja homme veel kava “Absolute Zawinul”, kus Järvi juhatamas, Joe Zawinul klahvpillidel.

Veel teisi tähti Bremenist: pianistid Fazil Say, Hélène Grimaud ja Lera Auerbach klaveril oma autoriõhtul, lauljad Vesselina Kasarova ja Anne Sofie von Otter, Tetzlaff Quartett, Amsterdam Baroque Orchestra, Les Musiciens de Louvre, Collegium Vocale Gent, Mahler Chamber Orchestra, juhatamas Ton Koopman, Marc Minkowski, Daniel Harding.

“Beethovenfest” Bonnis (31. VIII – l. X) on nimihelilooja kõrval end ka Venemaale pühendanud, suursündmus oli Beethoveni kõigi klaverikontsertide esitus Mihhail Pletnjovilt koos Vene Rahvusorkestriga.

Esinenud juba Salzburgi ja Stresa festivalil, jõudis 8. IX siia oma Deutsche Kammerphilharmonie’ga ka Paavo Järvi, nende kavas Stravinski “Apollo Musagetes”, Beet­hoveni Viiulikontsert (solist Lisa Batiašvili) ja VIII sümfoonia; seejärel debüteeris Peter Gülke juhatatud (ja asutatud) Lõuna-Aafrika Rahvuslik Noorteorkester, siis Amsterdami Concertgebouw, Leipzigi Gewandhausi orkester, Bambergi Sümfoonikud, dirigeerimas Jukka-Pekka Saraste, Riccardo Chailly, Jonathan Nott. Avaõhtul mängis Philadelphia Orchestra, dirigent Christoph Eschenbach, jätkates eelmisel aastal alanud Ameerika Big Five’i orkestrite sarja, kui festivali avas New Yorgi FO.

Festivali lõppkontserti on Berliini Deutsches Symphonie-Orchesteri ette kutsutud juhatama Anu Tali (Prokofjevi I sümfoonia, Mozarti Viiulikontsert nr 4, sol Maksim Vengerov, Beethoveni II sümfoonia), kes viib orkestri enne seda Luxembourg’i Vaduzi ja Bonni järel kaheks õhtuks veel Berliini Filharmoonia suurde saali.

 

Preemiaid ja tunnustusi: Darmstadti laureaat on ka Tatjana Kozlova

 

Dirigent ja pianist Daniel Barenboim pälvis Korni ja Gerstenmanni Fondi preemia Frankfurdist (50 000 eurot) panuse eest Iisraeli ja Palestiina suhete parandamisse. Barenboim annetas preemia araabia muusika uurimise instituudi asutamiseks.

Šveitsi klarnetist, dirigent ja helilooja Jean-Luc Darbellay vääris teenete eest prantsuse muusikas Prantsuse kultuuriministeeriumi ordeni Chevalier des arts et des lettres.

Dirigent Marc Andreae, kauaaegne Šveitsi-Itaalia Raadio SO muusikajuht, sai San Marino valitsuse teeneteordeni Cavaliere ufficiale.

Schleswig-Holsteini festivali igakordse Paul Hindemithi nimelise heliloojapreemia (antakse aastast 1990) sai 26aastane hollandlane Michel van der Aa.

Leopold Mozarti nimelise viiuldajate konkursi Augsburgis võitis koos Mozarti medaliga 21aastane korealanna Yura Lee, pälvides ka publiku ja noortežürii eriauhinna.

Sofias korraldatud dirigentide konkursi “Gennadi Roždestvenski” võitis šveitslane Simon Gaudenz, II koha sai Vjatšeslav Velejev Venemaalt ja III Georgi Patrikov Bulgaariast.

Eduka koostöö märgina pikendas Edela-Saksa Raadio (SWR) Baden-Badeni ja Freiburgi SO oma peadirigendi Sylvain Cambrelingi lepingut aastani 2009. Järgmisel kuul toob ta Pariisi Rahvusooperis välja Berliozi “Troojalased”.

Rheinische Sparkasseni suure kultuuripreemia vääris tänavu noorema põlve saksa pianist Lars Vogt, kel suursaavutusteks EMI Classicsi CD Mozarti sonaatide ja fantaasiatega ning äsjane esinemine Londoni Proms’il Mozarteumi orkestriga.

Salzburg Camerata uueks kunstiliseks juhiks valiti 2007. aastal lõpetava Roger Norringtoni järglasena orkestri hinnangul “geniaalne viiuldaja ja elektriseeriv dirigent” Leonidas Kavakos. Nende ühistööna ilmus äsja CD Mozarti viiulikontsertidega, 4. IX esineti koos Proms’il ning uuel nädalal taas Salzburgi Mozarteumis. Roger Norrington, kes aastast 1998 omakorda olnud ka veel SWR Stuttgarti SO peadirigent, valiti sellesse ametisse edasi 2011. aastani.

London Philharmonic Orchestra uus peadirigent on 2007. aastast Vladimir Jurovski, kellest saab kuulsa maestro Kurt Masuri mantlipärija. Masur oli sel postil aastast 2000. Praegu on Jurovski Glyndebourne’i Ooperi muusikajuht, ka Vene Rahvusorkestri peakülalisdirigent.

Baieri Kaunite Kunstide Akadeemia esmakordse nüüdismuusikapreemia “Neues Hören” laureaat on helilooja, dirigent ja muusikamänedžer Peter Ruzicka, praegune Müncheni biennaali kunstiline juht.

Leipzigi linna Bachi medali sai hollandi muusik ja dirigent Ton Koopman oma elutöö, Bachi muusika tutvustamise ja esinemiste eest Leipzigi Bachi festivalil.

Dirigent Hermann Abendrothi (1883 – 1956) mälestuspreemia sai Weimaris noor Eesti dirigent Hendrik Vestmann, kes lisaks sellele võib ka tasuta osa võtta Weimari KMK “Franz Liszt” järgmise aasta meistrikursustest Abendrothi õpilase Günther Herbigi käe all.

Fagotikunstnik ja uuemuusikamees, USAs tegutsev Martin Kuuskmann kutsuti järgmisest õppeaastast Manhattani muusikakoolis (selle kooli on ta ka ise lõpetanud) loodava uue eriala, nüüdismuusika interpretatsiooni õppejõuks puhkpillide kategoorias. Martin Kuuskmannile on spetsiaalselt uusi teoseid kirjutanud Ameerikast Christopher Theofanidis, Charles Coleman, David Schnyder, David Chesky, meilt aga Eino Tamberg, Erkki-Sven Tüür, Tõnu Kõrvits, Peeter Vähi jt.

Darmstadti uue muusika suvekursused (5. – 20. VIII), tänavu 43. korda, võõrustasid enam kui 300 osalist 42 riigist. Õppetegevuse kõrval korraldati ligi 40 kontserti, kus kõlas ka 25 esiettekannet. Kompositsiooni alal olid õppejõududeks sh Georges Aperghis, Adriana Hölszky, Beat Furrer, Toshio Hosokawa, Helmut Lachenmann ja Mark André. Muusikapeo kõrgpunktiks ja traditsiooniliselt avalikkust köitvaks lõppsündmuseks oli kaalukate Kranichsteini muusikapreemiate kätteandmine. Laureaate sai kokku viis: kompositsiooni alal väärisid selle enam kui 200 helilooja teoste hulgast 29aastane Tatjana Kozlova Eestist oma oopusega “Circles” ja sakslane Robin Hoffmann. Interpretatsioonipreemiad: Sabine Ahrendt (viiul, SLV), Asuka Hatanaka (löökpillid, Jaapan), Fumiko Kai (viiul, Jaapan).

Kranichsteini preemia on oluline märk noore helilooja edasisel teel: ta saab tellimuse uuele teosele, ka võimaluse osaleda kursustel järgmisel aastal tasuta ning tema loomingut tutvustatakse seal laiemalt.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht