Paul Elkeni looming tõi kokku unikaalse koosseisu

Kätlin Hoop, Võru kultuurimaja Kannel

Neil päevil oleks Võru tunnustatud koorijuht, pedagoog, organist, helilooja ja kunstnik Paul Elken saanud 100aastaseks. 7. veebruaril tähistati seda sündmust ainulaadse kontserdiga Võru kultuurimajas Kannel, kus astusid üles Eesti Rahvusmeeskoor (RAM), Võru sümfooniaorkester ning arvukad koorid ja solistid. 16. veebruaril 1909. aastal Tartus sündinud Paul-Valter Elken sai muusikapisiku vanaisalt. Lõpetanud Tallinna konservatooriumi helikunstniku  diplomiga, jõudis ta 1937. aastal Võrru, kus asus Katariina kiriku organisti ametikohale ning kutsuti juhatama ka Kandle seltsi segakoori ja Võru meeskoori. Viimase eesotsas oli ta umbes 30 aastat ja just selle koori kaudu mäletatakse teda siiani paljudes Eesti paikades.

Elkeni asutatud on ka tänini Võrus tegutsev naiskoor Kannel, aastaid hiljem oli ta segakoori Tervis esimene dirigent. Organisti ja koorijuhi ameti kõrvale tulid  Võru I keskkooli muusikaõpetaja kohustused, sest neljalapseline pere tahtis toitmist. Muusikapedagoogina tegutses Elken väga tulemuslikult ka solistide, duettide, ansamblite ja orkestritega. Kahjuks ei tohtinud nõukogude kooli õpetaja töötada kirikus organistina, õnneks olid lubatud kodused klaveritunnid, mida helikunstnik ka andis. 1969. aastal pensionile jäänud Elken keskendus taas orelimängule Võru Katariina kirikus. Samuti leidis ta  rohkem aega loominguliseks tegevuseks, heliteoste kirjutamiseks ning ka oma vana armastuse, kunsti jaoks. Enamik tema loomingust on inspireeritud Võrumaa loodusest, mille ilu ta kiitis nii oma helitöödes kui ka maalidel.

Helikunstnik lõi kokku ligi paarsada teost, nende seas koori- ja soololaule ning orkestripalu, ning rikastas Võru kunstimaailma umbes 500 maali ja akvarelliga. Võru kultuurimaja Kannel ja Võru  Sümfoonilise Ühingu korraldatud kontsert „Paul Elken 100” tõi lavalaudadele kokku suurejoonelise esinejaskonna, kes esitas üksnes tema loomingut. Esinejad tõestasid, et Elkeni looming on tänapäevani au sees, püsides Võru kooride repertuaaris. Kontserti alustas naiskoor Kannel kahe tema lauluga: „Naeratus” ja „Kevad”. Tema koorilauludega jätkasid ka segakoorid Tervis ja Hilaro, Võru meeskoor ning RAM, dirigeerisid Erja Arop, Silja Otsar,  Ara Bander ja Võru meeskoori praegune eestvedaja Heino Pehk. Solistidena astusid üles Urmas Himma metsasarvel, Meelis Ots klaveril ning Maaren Randvere viiulil, samuti soololauludega esinenud sopran Maris Liloson ning bariton Uku Joller. „Te ei korraldanud siin mingit kontserti, vaid hoopis laulupeo,” ütles üks vanaproua vaheajal.

Kuna Elken oli nii kaua ja tihedalt seotud Võru meeskooriga, on ka tema suuremad heliteosed kirjutatud just sellele  kooriliigile, üks nimekaimad nendest on kantaat „Orjalaev”, millega jätkatigi õhtut pärast pausi. Kontserdi lõpetas kantaat „Reekviem”, millele oli teinud uue seade kontserdi kunstiline juht Erki Pehk. „Reekviem”, mida esitasid Võru sümfooniaorkester, RAM, Võru meeskoor ning solistid Uku Joller ja Maris Liloson, kõlas võimsalt ja professionaalselt, otsekui kinnitades – Paul Elkeni olulisust Võru ja kogu Eesti muusikaloos on raske üle tähtsustada. 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht