Pealelend

Sirp

Rahvusvahelisi pianistide konkursse on maailmas palju ja väga mitmesuguseid. Kuidas Tallinna noor konkurss, mis toimub 10. – 17. XI alles teist korda, end sellel maastikul positsioneerib ja milliseid eesmärke teenib? II Tallinna rahvusvahelise pianistide konkursi (TIPC) projektijuht KRISTEL PEDAK: Esimene konkurss toimus 2006. aastal ja osutus Eesti pianistidele väga edukaks. Mihkel Poll saavutas 28 pianisti seas esikoha ja talle anti ka eripreemia Tubina teoste parima esituse eest. Sten Lassmann jagas III kohta venelase Daniil Sajamoviga, II kohale tuli hiina pianist Gang Sun. Kui Tallinn hakkas kandideerima Euroopa kultuuripealinnaks, oli selge, et kultuuriaasta programmi peab kuuluma ka rahvusvaheline pianistide konkurss. Viis aastat on konkursi korraldamises pikk intervall, aga see võimaldab uuel põlvkonnal kasvada.

TIPC on ainus täismahuline pianistide võistlus Eestis. Eesti noored pianistid saavad nii võistelda kodustel lavadel rahvusvahelises kontekstis, sest siia tuleb pianiste üle maailma, et vahetada kogemusi, õppida üksteiselt ning tutvuda ühtlasi eesti muusikaga. Konkursi I voorus tuleb osalejatel mängida Mart Saare prelüüde. II voorus oli võimalik valida Arvo Pärdi varaste klaveriteoste või Lepo Sumera valitud teoste hulgast. Loomulikult pakub konkurss muusikasõpradele nädala jagu kontserte, mis kulmineeruvad 16. ja 17. novembril Estonia kontserdisaalis finaalkontsertidega. Finalistid astuvad lavale koos ERSOga ja iga finalist esitab ühe klaverikontserdi.

Konkurssi hindab rahvusvaheline tunnustatud muusikutest koosnev žürii: Tigran Alihhanov Venemaalt, Yang Ming Hiinast, John O’Conor Iirimaalt, Erik T. Tawaststjerna Soomest ja Peep Lassmann Eestist. Osavõtjaid on seekord üle 50, eelmise konkursiga võrreldes ligi poole rohkem. Eestist võistleb 13 mängijat, ülejäänud noored pianistid tulevad 16 riigist.

Konkursi korraldab Eesti Klaveriõpetajate Ühing koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga ning see kuulub „Tallinn – Euroopa kultuuripealinn 2011” programmi. Suursponsor on Tallinna Kaubamaja Grupp, teised toetajad on Tallinna linn, kultuuriministeerium, kultuurkapital, hasartmängumaksu nõukogu ja Eesti Autorite Ühing.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht