Pealelend
JÜRI LEITEN, Tallinna Filharmoonia direktor Mida uut toob kuulajale Tallinna Filharmoonia alanud hooaeg?
Tallinna Filharmoonia eelmisel nädalal alanud 14. hooaeg astub pika sammu edasi peaaegu kõigis muusikalistes dimensioonides. Endiselt hoiame me filharmoonia repertuaaris väga laia skaalat muusikalisi stiile, suundi ja esinejaid. See on tegelikult päris rikkalik “menüü”, kus eri vanuses “kliendid” saavad valida (igaüks vastavalt oma maitsele) talle meelepärase “roa”. Kusjuures päris kindlasti pole tegemist ainuüksi “eesti köögiga”.
Tallinna Kammerorkester, keda on viimastel aastatel kvaliteedi eest palju kiidetud, saab sel hooajal ansamblikaaslasteks mitmeid Meistreid, kes on tõesti kõrgest klassist, ning ka pakutavad kavad koosnevad kammermuusika šedöövritest. Arvan, et neid kordumatuid hetki kontserdisarjas “Meistrite mängud” lihtsalt peab kuulama, vaatama ja nautima. Selles sarjas loodame tänu väga tõsistele solistidele – juhin tähelepanu dirigeerivatele interpreetidele nagu viiuldaja Jaakko Kuusisto, keda sai meie avakontserdil kuulda, ja tšellist Aleksandr Rudin – kirjutada Tallinna Kammerorkestri nime järjest laienevale ja ka üha rohkem integreeruvale muusikalisele maailmakaardile.
Teine uus sari ei põhjusta palavikku mitte ainult esinejatele – siin on tõsine oht nakatuda ka kuulajal, ent seda mõistagi ülekantud ja meeldivas tähenduses. Nimelt on sari “Klaveripalavik” seotud noorema põlve sirguvate tähtedega, näiteks Irina Zahharenkova, Sten Lassmann, Daniil Saiamov ja Vestard Shimkus, kes esinevad läbi hooaja TKOga ning seda kammersituatsioonis, mis teeb “palaviku-nakkuse” eriti ohtlikuks. Loodame, et antud olukorras toob leevendust Tallinna linna otsus muretseda peatselt Tallinna Filharmooniale uus klaver, mis saab oma koduks Mustpeade maja Valge saali. TKO-le on see antud ajahetkel aga igas mõttes parim saal.
Mainimata ei saa jätta ka rahvusvahelise tähtsusega uudist, TKO läheb novembris pikemale Euroopa kontserdituurile, eestvedajaks tõusev täht Euroopa dirigentide esiliigas Andres Mustonen. Tuuri kontsert Kölnis on erilise tähtsusega aga seepärast, et kavas on Beethoveni Seitsmes sümfoonia ja seda ei minda häbelikult näpitsema, vaid nüüd on otsustatud kirjutada sirgeseljaliselt ja kvaliteetselt Eesti oma Beethoveni-versioon Euroopa muusikamaastikule. See on mõistagi tähtis, et meid tuntaks peale kuulsate eesti heliloojate interpreteerijatena ka n-ö standardklassikas, ja et tuntaks hästi – sellega teemegi nüüd algust!
Juba mitmeid aastaid käigus olnud kontserdisari “Diplomaatilised noodid” toimib samuti endiselt elujõuliselt, kuna järjest rohkem uusi riike on tulnud meie ukse taha koputama. Ning nende esindajaid sisse lastes ja nendega juttu vestes oleme igatahes aru saanud, et üha enam on avastada erinevate maade põnevat ning eksootilist muusikat, mida meie kuulajaile vahendada. Aga eks muusikasõbrad veenduvad selles ilmselt ise: sarjas “Diplomaatilised noodid” kohtume alanud hooajal selliste maade nagu India, Taani, Soome, Austria ja Belgia helikunstiga.
Kui nüüd liikuda tõsisemast muusikast pop-jazzi suunas, siis meie suurimal koostööpartneril Estonian Dream Big Bandil on samuti ees huvitav ja töine hooaeg. Nimelt saab orkester järgmisel kevadel kümneaastaseks ning sel puhul on märtsis tulemas suurem Eesti tuur, kus esitatakse meie selle hooaja juubilaride Kikerpuu, Naissoo ja Ojakääru muusikat uues kuues ning noorte solistidega. Muidugi klassifitseerime me selle ürituse jazzmuusika valdkonda ning ühtlasi tähistame oma tähtpäevaga koos ka Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva. Kuid veel enne seda saab sel aastalõpul teoks särav kontsert Tartus ning Tallinnas, kus suure jazzorkestri ees on peategelaseks Koit Toome koos veetlevate naislauljatega. Loodame, et sellest kujuneb tore aastalõpuläkitus kõigile meie kuulajatele.
Mais 2008 oleme aga oodatud koos ERSO ja Olari Eltsiga Rootsi, kus esitatakse E.-S. Tüüri Viies sümfoonia. Võib-olla ainuke suur sümfoonia maailmas, kus ka bigbänd sümfooniaorkestri kõrval koosseisus. Ja arvata võib, et sellest saab kümneaastaseks saavale Estonian Dream Big Bandile igati vääriline hooaja lõpp.