Pealelend

 

ÜLO KRIGUL, helilooja, Eesti muusika päevade korraldaja Sõidad 1. aprillil Viini. Mis teed seal?

Lähen kontserdile! 1. aprillil on Viini Musik­vereinis sealse Staatsoperi hetkel ühe nõutuma bassisolisti Ain Angeri sooloõhtu, selline klassikaline Liedabend Mussorgski ja Schuberti teostega. Lisaks kammermuusikaelamuse saamise kihule tõmbab mind sinna kontserdile ka kohustus korraks kummardada. Nimelt on mul olnud au ja ühtlasi rõõm kirjutada Aini tellimusel sellesse kavasse paar uut laulu. Saab kuulda, kuidas eesti keel Indrek Hirve kaunite tekstidena seal prantsuse-saksa-venekeelses keskkonnas kõlab. Igal juhul on pehmelt öeldes põnev minna Schuberti kodulinna sellises žanris oma asja ajama. Muuseas, samal päeval, vaid pool tundi varem annab Musikvereini suures saalis oma sealse orkestriga kontserdi ka Kristjan Järvi. Nii et eestlaste muusika kontsentratsioon tõuseb sel õhtupoolikul seal majas päris kõrgele.

Milliseks kujunevad eelseisvad Eesti muusika päevad?

Mmmm… mänguliseks, ma arvan. Jõuan Viinist eesti muusika keskelt napilt õigeks ajaks Tallinna tagasi Eesti muusika päevade avakontserdile. Avang antakse 3. aprilli õhtul kinos Sõprus, kus „sõbrunevad” tublimad videokunstnikud ja tuntumad heliloojad. Tulemuseks on n-ö süvamuusikavideod, žanr, mis levimuusikas juba ammuilma täiesti enesestmõistetava. Ette kantakse ka üks sellealane pioneerteos Eesti muusika ajaloos, minu kunagise õpetaja Raimo Kangro „Sensatsioon!”.

Samuti mitmeid meeli haaravaks Gesamtkunstwerk-sündmuseks kujunub kindlasti ka Jüri Reinvere autoriõhtu Niguliste kirikus. Reinvere on laiahaardelise loomeinimesena enda ümber loonud ja kogunud tekste, pilte, muusikat, inimesi ja valgust ning toonud seda kõike ohjama eksootilise päritoluga kunstniku Nadia Saffiedine’i (Senegal/Liibanon/Prantsusmaa).

Mind ennast seob festivaliga lisaks korralduslikule küljele loominguliselt ka EMP seekordne mänguline kesktelg. Nimelt sõna otseses mõttes „mängin kokku” ühe uue teose RAMile festivali lõppkontserdiks. See on mängulise struktuuriga teos meeskoorile, kus kohtuvad nii helis kui pildis RAMi mehed 50 aasta tagant praeguste lauljatega. Ja ehk võtavad midagi ka koos laulda.

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht