Pealelend

Sirp

Monika Mattiesen 1. ja 2. märtsil tähistab flötisti ja helilooja Monika Mattieseni ümber koondunud Küberstuudio Kumus oma 10. sünnipäeva. Esiettekandele tulevad Monika Mattieseni ja Hasso Krulli multimeediaooper „Loomise mõnu” ning kaks teost flöödile ja kammerorkestrile: Mirjam Tally „Autum Whispers”(„Sügise sosinad”, esiettekanne) ja Erkki-Sven Tüüri „Whistles and Whispers from Uluru” („Viled  ja sosinad Uluru kaljul”). Küberstuudioga on koos laval Tallinna Kammerorkester, dirigent Risto Joost. Kas Küberstuudio on täna selline nagu kümne aasta eest kavandatud?

 

Monika Mattiesen: Küberstuudio kasvas välja soolokontsertidest, mida ette valmistades üritasin alati suhestada esitatavad teosed ruumiga – nii akustilises kui ka visuaalses plaanis. Selleks aga, et muusika mitmetasandilisus  selgemini välja joonistuks ja kuulajani ulatuks, said instrumentalistide kõrval partneriteks valgus- ja videokunstnikud, tantsijad, näitlejad ning elektronmuusika spetsialistid. Elektriseeritud flööt valgusprojektsioonis laval koos tantsija ja näitlejaga inspireeris kooslust nimetama alguses Küberlinnuks, siis ka Küberflöödiks.

Jäime pidama Küberstuudiol, mis tundus teiste kunstiliikidega suhestumiseks sobiv nimi. Elektronmuusika  komponeerimisvõimaluste ja -vahenditega puutusin lähemalt kokku Pariisis IRCAMi stuudiotes, valmistades seal ette resideeruvate heliloojate Kaija Saariaho, Philippe Manoury, Pierre Jodlowski, Ivan Fedele ja teiste teoseid. Pidevas muutumises kunstikeskkond Küberstuudio on tegevust järk-järgult laiendanud. Nüüdseks oleme keskendunud muusikateatri võimaluste avardamisele ja mõtestamisele selle verbaalse sõnumiga, nii muusikasse  sisse komponeerituna kui selle ümber. Siin ei mahu kõiki olulisi inimesi nimetama, seepärast piirdun kolme muusikuga, kes on olnud oma kõrgtehnoloogiliste oskustega asendamatud: Margo Kõlar, Hans-Gunter Lock ja Tammo Sumera.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht