Pealelend – Eero Raun, kaunite kunstide kooli direktor

Haridus- ja teadusministeerium kuulutab välja konkursi, et leida nimi loodavale kaunite kunstide koolile, mis luuakse praeguste Tallinna muusikakeskkooli, Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli ja Tallinna balletikooli baasil. Nimepakkumisi oodatakse 1. märtsiks veebisaidl https://www.hm.ee/et/KKK-nimekonkurss.

Kaunite kunstide kooli nimi on hästi kasutusse läinud. Miks otsite koolile uut nime?

Kaunite kunstide kool on Otsa-kooli, muusikakeskkooli ja balletikooli baasil loodavat ühendkooli tähistava nimetusena käibel juba vähemalt viis aastat ning kuigipalju on sellega jõutud juba harjudagi. Seepärast on sellel nimel kindlasti pooldajaid, kuid kolmes koolis on käsitletud seda pigem ajutise töönimena. Nii on ka haridus- ja teadusministeerium juba pikemat aega olnud seisukohal, et lõpliku nime leidmiseks tuleb korraldada nimekonkurss.

Nimetus „kaunite kunstide kool“ on Eestis üldiselt juba juurdunud pigem huvikooli tähistavalt. Teiseks tähistab klassikaline termin fine arts või beaux-arts ka kujutavat kunsti, näite- ja luulekunsti, mille süvitsi õpetamine ei ole aga loodava kooli fookuses. Seetõttu oleks kooli nimena osaliselt eksitav ka mõnikord pakutud „esituskunstide kool“.

Millised on kriteeriumid otsitavale nimele ja kes lõpuks uue nime välja valib?

Hea nime kriteeriumid, mille alusel ka žürii hakkab oma valikut tegema, on toodud nimekonkursi veebisaidil.* Otsitav nimi võiks olla tugev kaubamärk – lihtsasti meeldejääv ja kergelt kasutatav nii Eesti kultuuriruumis kui ka rahvusvaheliselt. Hea koolinime näide Eestist on Pallas, maailmast näiteks Juilliard. Õnnestunud nimi võiks otsida muusika ja tantsu ühisosa, kõnetada võrdväärselt kolme praeguse kooliga seotud inimesi ning väljendada lugupidamist kolme kooli traditsioonidele.

Žüriisse kuulub 18 inimest: kolme kooli õpilaste juhid ja õpilaste esindajad, mitmesuguste partnerorganisatsioonide esindajad ja eksperdid laial skaalal. Nende kanda on põhiline selekteeriv roll, leida paljude pakutud variantide seast head ja seejärel parim. Lõplik otsustusõigus jääb aga haridus- ja teadusministrile, kes allkirjastab uue riigikooli loomise dokumendid.

Kui kaugel on praegu kooli ehitus ja milliste probleemidega tuleb neil päevil rinda pista?

Praegu jätkub arhitektidel ja teistel eri valdkondade spetsialistidel töö hoone põhiprojektiga. Ehitusega loodame alustada 2020. aasta alguses. Laiemas plaanis on kooli loomisel ikka aegumatu küsimus: kuidas saavutada piiratud ressursside tingimustes maksimaalselt hea tulemus?

Teine aktuaalne küsimus on: kui kõrge lennuga ikka tasub unistada? Kõik kolm kooli, kes on aastakümneid auga täitnud oma vastutust eesti kultuuri edendamisel, on juba rohkem kui poole sajandi vältel pidanud õppetegevust kavandama ja korraldama spartalikes tingimustes. Selleks et Eestile palju tunnustust toonud muusika- ja tantsukultuur saaks ikka areneda ning et meie muusikud ja tantsijad kasvaksid rahvusvaheliselt vägagi avatud tööturul konkurentsivõimelisteks tegijateks, ongi vaja õppetingimused viia otsustavalt uuele tasandile.

Võimaluste aken juba mitme põlvkonna mõtteis laagerdunud lootuste täitumiseks on lahti rohkem kui ei kunagi varem. Seepärast on ka unistamine taas võimalik ja vajalik. Üks esmaseid täitumise teele pöördunud unistuse väljendusi võikski olla loodava ühendkooli nimi. Nomen est omen.

MARIA MÖLDER

* https://www.hm.ee/et/KKK-nimekonkurss

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht