Pealelend – Esper Linnamägi, Eesti Filharmoonia Kammerkoori juhatuse liige

MARIA MÖLDER

sirp_2016_48_0037__art_r1

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester käisid 19. kuni 25. XI kontserdireisil Hiinas, kus Risto Joosti juhatusel esitati Arvo Pärdi „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks“, „Aadama itk“, „Fratres“ ja „Te Deum“.

Kuidas Hiinas Arvo Pärdi muusika vastu võeti?

Hiina on meile kauge maa, sealne avatus ja huvi väljast tuleva kultuuri vastu aga suur. Ei saa kuidagi tähelepanuta jätta ühte hariduse valdkonda kuuluvat lauset, mis jäi meelde põgusast vestlusest sealse kontserdikorraldajaga. Küsimusele, milliseid võõrkeeli koolis õpitakse, vastati, et peamiselt väikerahvaste keeli ehk vene, saksa ja inglise keelt. See vastus näitab ilmekalt, kui oluline on väikesele rahvale tema kultuur ja selle hoidmine. Kultuur saab ka ainult ühemiljonilise elanikkonnaga rahva suureks teha.

Viit ainult Arvo Pärdi muusikaga kontserti väga mainekates kontserdimajades Pekingis, Wuhanis, Changshas ja Shanghais võib nimetada omamoodi eesti kultuuri dessandiks. Eesti helilooja looming, eesti dirigent ja kollektiivid – sellist kooslust ei kohta tihti lähemalgi, rääkimata Hiina kontserdielust. Ega vist keegi kahtle selles, et Arvo Pärdi muusika kõnetab kuulajat kõikjal, hoolimata rahvusest või kultuurist. Nii oli ka sel korral. Hiina publiku natukene kärarikkamast kuulamisviisist hoolimata võeti kõik kontserdid vastu väga soojalt ja tagasiside oli hea. Pärdi looming ei ole seal tuntud ja seda enam pakkusid rahuldust kontserdi lõpus kõlanud ovatsioonid. Pärast üht ettekannet jõudis meieni korraldaja kaudu ka meenutus mehest, kes oli „Te Deum’i“ kuulates liigutusest nutma puhkenud. Pärdi loomingu fenomen seisabki selles, et loo teksti või tausta mittemõistmine ei vähenda muusika mõju kuulajale: vaimustutakse tema teoste stiilist, lihtsusest ja arusaadavusest.

Viiest kontserdipaigast kõnetas eriliselt Wuhani kontserdimaja oma interjööri ja akustikaga. Meie reisi viimane ülesastumine Shanghai Jiadingi kontserdisaalis pakkus aga elamuse kuulata kontserti koos oma peremehega saali tulnud rohutirtsuga … Arvestades tema üsna lakkamatut ja kõvasti kostvat sirinat, ei jätnud Pärdi muusika ka teda ükskõikseks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht