Pealelend – Marianna Liik kontsertetenduse „Kommentaarium“ helilooja

MARIA MÖLDER

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

sirp_2016_46_0026__art_r1

Eesti Kontserdi noorte produtsentide ettevõtmisega EK:Labor jõuab novembri lõpus lavale kaks uuenduslikku kontserdiformaati.

Kuidas kujunes idee kaasata kuulajad teoste kommenteerijatena uue teose loomisse? Mismoodi võiks helilooja ja publiku suhtlus ideaalis toimida?

Looming on mõjutatud keskkonnast, kus elame. Loomingut mõjutavad arvamused, arusaamad, suhtumised. Seejuures on kunstis mingi sõltumatus, puhtus ja ajatus. Helilooja suhestub publikuga, jäädes samal ajal iseendaks. Tekkis idee tuua kontserdisaali see keskkond, kus nüüdismuusika elab, näidata helilooja suhestumist publikuga, panna ta süvenema ja kuulama. Kunstilise terviku saavutamine improvisatsiooni, komponeeritud teoste ja visuaaliga on põnev väljakutse, eriti siis, kui üks muusika komponente on publiku enda loodud tekst. See annab kontsertetendusel muusikaga suhestumiseks teist laadi häälestuse.

Eelkuulamisega kontsertetenduse „Kommentaarium“ puhul saavad kõik huvilised juba enne kontserti esitusele tuleva muusikaga tutvuda ning seejärel omakorda uue muusikateose loomises ja kontsertetenduse kujunemises osaleda. Kommentaaridest saab visuaalselt jälgitavate kujunduselementide ja improvisatsiooni vormis kontsertetenduse osa. Teksti peegeldab vokaalimprovisaator Laura Põldvere ja valgusrežii teeb Kristjan Suits. Kommentaare kasutan ka uues kooriteoses, mis tuleb ettekandele kontserdi lõpus. Selle kaudu tekib interaktiivne ahel: helilooja teosed annavad kuulajale impulsse, mida kasutatakse omakorda uue loomingu ainesena.

Tegemist on elektroakustilise kavaga, kus teoseid esitavad Eda Peäske, Aare Tammesalu, EMTA löökpilliansambel Vambola Kriguli juhendamisel, Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksvärav ning helirežii eest hoolitseb Katrin Kvade. Teoseid saab kuulata ja kommenteerida ürituse veebilehel (kommentaarium.wixsite.com/home) ja Facebooki lehel (https://goo.gl/DyWNI6). Kontsertetendus toimub 29. novembril kell 21 Kumu auditooriumis.

Mida EK:Labor noortele loomeinimestele annab?

EK:Labor annab võimaluse oma ideid teostada ja saada kogemus uut laadi projekti elluviimisel. See projekt sünnib koostöös noore produtsendi Leika Leemetsaga.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht