Pealelend. Riin Eensalu

Maria Mölder

Eesti Heliloojate Liidu esindaja Riin Eensalu valiti äsja kaheks aastaks ülemaailmse Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu (International Society for Contemporary Music, ISCM) juhatusse. Mis on ISCM ja millega see tegeleb? Riin Eensalu: ISCM ühendab maailmas umbes 50 riiki, lisaks mõningaid alaorganisatsioone festivalide või uue muusika keskuste näol (nagu Visby rahvusvaheline heliloojate keskus Gotlandil). Üldiselt on igast riigist esindatud nüüdismuusikaga kõige rohkem kokku puutuv organisatsioon – Eesti ISCMi sektsioon on Eesti Heliloojate Liit. ISCMi eesmärk on uue muusika edendamine ja tutvustamine, maailma muusikapäevade (World Music Days, WMD) korraldamine ja valdkonnale oluliste kontaktide loomine. Ühtlasi toetab ja kutsub ISCM igal aastal ellu liikmesorganisatsioonide ja nende koostööpartnerite koostööprojekte, sh festivalid, kontserdiprojektid, heliloomingu tellimused jpm. ISCMi esindajate hulgas on väga erineva profiiliga inimesi (heliloojad, festivalikorraldajad, muusikud, kirjastajad) ja potentsiaalse koostöö planeerimise kõrval on vähemalt sama oluline ka lihtne praktiliste kogemuste vahetamine. ISCM on ühest küljest üsna isiksustekeskne: see, et üks inimene esindab tervet riiki, kätkeb endas kahtlemata teatud vastuolu. Nende esindajate kaudu on üsna lihtne saada esialgne vastus huvipakkuvate valdkondade ja õigete kontaktide kohta konkreetses maailma riigis. Rahvusvaheliste suhete ja kontaktide arendamisel on tegu äärmiselt potentsiaalirohke pinnasega ja olulise info vahetamine on lihtsam, kui oled ISCMiga juba mõned aastad seotud, usalduse pälvinud ja sind tuntakse.

Eesti muusikaringkonda kindlasti huvitab, kuidas meie helilooming sellest võidab, et ISCMi juhatuses on oma inimene?

Juba juhatuse liikmekandidaadiks esitamine toob Eesti kindlasti paremini pildile. Niivõrd suure liikmeskonnaga ühenduste puhul ongi ju üks oluline printsiip alustuseks oma riigi n-ö kaardile asetamine. Praegu on Eesti kogu Põhjamaade ja Baltimaade piirkonna ainuke esindaja juhatuses ja peab niisiis püüdma hea seista kogu regiooni huvide eest. See annab ühtlasi põhjust luua tugevamaid kontakte nii Põhjamaade muusikaorganisatsioonide, muusikute kui ka heliloojatega, huvi koostööks on ilmselgelt vastastikune. Selle tõestamiseks oli esimesi näiteid muuhulgas ka ansambli Resonabilis jõudmine Põhjala muusikapäevade (Nordic Music Days) programmi mõni nädal tagasi.

Mis minu otsesesse panusesse puutub, siis eks ole ka WMD korraldamises asju, mida saaks paremini teha. Samuti on oluline siinsete kogemuste jagamine ka teiste valdkondadega seoses, sh näiteks sel aastal esimest korda kahes riigis korraga korraldatud kontsert Skype’i vahendusel või mitmesugused teemad seoses muusikaõpetusega. Nagu öeldud, on ISCMi liikmeskonna näol tegu väga mitmekülgse ja võimeka seltskonnaga, kelle tegevusest on võimalik palju õppida ja otsest kasu lõigata.

Minu valimine ISCMi juhatusse oli ilmselt seotud muidugi ka sellega, et Eesti on, hoolimata oma lühikesest liikmesuse ajast, teada tänu siinsetele suurepärastele heliloojatele. On siiski mitmeid riike, kelle nüüdismuusikast ei teata õieti midagi.

Üks muusikakaugem inimene uuris minult hiljuti, kas Arvo Pärt on tõesti maailmas nii kuulus, kui meile siin Eestis tundub. Küsiksin laiemalt: kas eesti heliloojate loomingut hinnatakse maailmas tõesti nii palju, nagu meile siin tundub?

Heliloojaid, kelle kohta me lisaks Arvo Pärdile arvame, et nad on tuntud – uue muusika kontekstis näiteks Erkki-Sven Tüür ja Helena Tulve –, neid teatakse tõesti väga hästi. Näiteks Veljo Tormis on pigem tuntud esitajatele ja koorimuusika ringkonnas, aga ka uue muusika perspektiivis ei tekita eesti muusika kvaliteet kelleski küsimust. Liikmesriike on palju ja heliloojate nimed ISCMi festivalidel vahelduvad kogu aeg – isegi häid teoseid kuuldes on keeruline sellise kavamahu juures neid meelde jätta, aga eesti muusika üle on vähemalt praegusel ajal küll põhjust uhke olla.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht