RAM avas Ameerikas hooaegu

Joosep Sang

RAM pälvis aplausitormi Detroitis ja Cincinnatis Neeme Järvi RAMi juhendamas.

Septembri lõpus naasis oma neljandalt USA ringsõidult Eesti Rahvusmeeskoor, kes osales Detroiti ja Cincinnati sümfooniaorkestri hooaja avakontsertidel, teenides publiku aplausitormi ja kriitikute kiidusõnad.

Esimese nädala veetis RAM Detroitis, kus sealse orkestri peadirigent Neeme Järvi alustas oma viimast, 15. hooaega. Detroiti Sümfooniaorkestri poolt välja antav ajakiri Performance nimetab oma kaanel alanud hooaega Järvi aastaks ning rõhutab tõika, mida Detroidi ajakirjandus ja muusikaüldsus pidevalt välja toob: just Neeme Järvi käe all on DSO kujunenud terves maailmas hinnatud ja imetletud orkestriks.

Järvi viimase hooaja kavades torkab silma tema tavakohane repertuaaripoliitika, kus tuntud teosed käivad käsikäes vähem tuntud oopustega ameerika, vene ja eesti muusikast, viimaste seas Tambergi ?Sümfoonilised tantsud? (kõlasid oktoobri alguses), Tubina 5. sümfoonia aprillis ja Parsadanjani Kontsertiino flöödile ja orkestrile juunikuus. Viimane teos kuulub juunis toimuva ?Järvi Festi? kavva, soleerib Maarika Järvi. Sama kuu lõpus seisab DSO ees Paavo Järvi, kes juhatab maailmaesiettekandes Tüüri Kontserti viiulile, klarnetile ja orkestrile. Kristjan Järvi toob Detroiti Max M. Fischer Music Halli lavale oma Absolute Ensemble?i.

Lisades, et hooaja jooksul astuvad The Maxi (selline on DSO kodusaali hellitusnimi) lavalaudadele veel näiteks Itzhak Perlman, Angela Hewitt, Helene Grimaud ja Yo-Yo Ma, näeme, kuivõrd väärikasse konteksti sattus neljal avakontserdil RAM, kes on Neeme Järvi käe all suurvorme esitanud ka varem, sealhulgas 1999. aastal Detroitis ja Minneapolises (suurteosteks ?ostakovit?i 13. sümfoonia ?Babi jar? ning Sibeliuse ?Kullervo?). Seekord olid koori kavas Wagneri avamäng ooperile ?Tannhäuser?, R. Straussi ?Die Tageszeiten? ja koos Ann Arbori ülikooli muusikaühingu segakooriga Orffi ?Carmina burana?. Suurima publikumenu pälvis kontserdil (mis algas igal õhtul muide Eesti ja USA hümniga) ootuspäraselt Orff, kus Järvi võlus publikut oma pööraste tempode ja ületamatu lavalise sarmiga (?vintage Neeme Jarvi?, nagu kirjutas üks arvustaja), kuid ka oskusega tegelikult kapriisset teost raamides hoida. Säravast solistide ansamblist kerkis eriti esile sopran Joanna Mongiardo. Omaette nähtus on Detroidi aplaus, mis vallandus justkui stardipüstoli märguande peale, terve täissaal tõusis igal õhtul sünkroonis ja polnud tunnustusega kitsi.

Kui publik ülistas enim Orffi klassikahitti, siis kriitikud pöörasid tähelepanu ka kontserdi avapoolele, kus kõlas Richard Straussi harva esitatav ?Die Tageszeiten? (?Päevaajad?). Ajalehe Detroit Free Press kriitik Mark Stryker pidas just Straussi kontserdi ?sisuliseks kõrgpunktiks?, kiites RAMi ?hämmastavat kõlapuhtust ja ühtset artikulatsiooni?. Palju kirjutasid tolle nädalalõpu lehed ka Järvist ja orkestri tulevikust: juhtkond lubab orkestri ampluaad avardada (näiteks jazzisuunal), maestro tõotab DSO ette sageli tagasi tulla.

Kui Detroit on Neeme Järvi linn, siis Cincinnati kontserdielu magnet on Paavo Järvi, kes alustas oma neljandat hooaega sealse orkestri peadirigendi rollis. Kuna avakontserdi peateos oli Sibeliuse ?Kullervo-sümfoonia? (solistid Rootsi metsosopran Charlotte Hellekant ja Soome bariton Jaakko Kortekangas), pööras press palju tähelepanu P. Järvi ja RAMi hiljutisele ühisele Grammy võidule, mis tuli teatavasti Sibeliuse kantaatide salvestuse eest. Cincinnati tasuta linnaleht Downtowner hüüab esiküljel, et sel nädalalõpul on linnas samal päeval (kuigi hoopis erinevatel lavadel) koguni kaks Grammy võitjat: RAM ja Van Halen. Cincinnati Post avaldas RAMi tutvustuseks eraldi Mary Ellyn Huttoni pika artikli pealkirjaga ?Meeskoor sümboliseerib Eesti hinge ja väärikust?. Ka kontserdikriitika lausus vaid häid sõnu: Hutton toob arvustuses välja RAMi ?suure heroilise kõla?, lehe Cincinnati Enquirer kriitik Janelle Gelfand avaldab kiitust koori rütmijõule ja suurepärasele ansamblitunnetusele. Ainiti positiivset kirjutavad lehed ka Paavo Järvi ja tema orkestri kohta, kes on kiirteel maailma tipporkestrite sekka. Järvil on plaadileping maineka firmaga Telarc, mis andis sel sügisel välja juba kuuenda CSO plaadi, kavas Stravinski ?Kevadpühitsus? ja Nielseni 5. sümfoonia.

RAM sattus Cincinnatisse aasta kõige sündmusterohkemal nädalalõpul, mil hiigelareenidel mängiti ameerika jalgpalli ja pesapalli, esines heavy-saurus Van Halen, algas kunstifestival ning Cincinnatist ehk Queen Cityst sai kohaliku Oktoberfest?i ajaks ametlikult Zinzinnati (ligi kolmandik linna elanikest on saksa juurtega). Võinuks karta, et linnas, mille kõlaline tapeet on autodes lakkamatult müdisev hip-hop ja kus on toimumas nii palju massiüritusi, tekib probleem suure kontserdisaali täitmisega. Kuid too kartus oli asjatu: nagu Detroitis, oli ka Cincinnatis igal õhtul saal osavõtlikku publikut täis ja RAM teenis tulise aplausi, millist koori lauljad kuulevad sagedamini välis- kui kodumaal.

Siiski ootab Eesti Rahvusmeeskoor ka Eestis juba peatselt tavalisest suuremat tähelepanu, sest koor tähistab sel sügisel oma 60. tegutsemisaastat ja valmistab selleks puhuks ette mitu eriilmelist kava.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht