Rostrumi tulemused

JOHANNA MÄNGEL

Rahvusvaheline heliloojate rostrum leidis 14. – 19. V aset 65. korda, tänavu Budapestis. Põhikategoorias võitis Eestiga tihedalt seotud islandi helilooja Páll Ragnar Pálsson teosega „Quake“. Noortekategoorias tunnistati parimaks hollandlase Jan-Peter de Graaffi „Le café de nuit“. Eesti heliloojate Tatjana Kozlova-Johannese „Lighting the Fire“ ja Liina Sumera „Conatus“ valiti eelnimetatud kategooriates vastavalt soovitatud teoste nimekirja ehk parimate hulka.

Sel rostrumil kasutati esimest korda uut hindamissüsteemi, mida omakeskis nimetatakse Eurovisioni lauluvõistluse süsteemiks: see tähendab, et punkte on vähem, kuid punktide vahed on suuremad ja võiduteosed eristuvad selgemini. Põhikategooria võiduteose „Quake“ kõrval märgiti ära üheksa soovituslikku teost. Parimate hulka valitud Eestit esindanud Tatjana Kozlova-Johannese orkestriteos „Ligh­ting the Fire“ ehk „Tule süütamine“ pälvis üldtabelis kuuenda koha. Parimate seas on veel Sloveenia helilooja Luka Juharti klarneti-akordioniduo „Unleashed“, prantslase Jean-Frédéric Neubergeri ulatuslik ja selge vormi­tunnetusega „Kontsert klaverile ja orkestrile“, Serbia autori Jug Markovići kohati humoorikas orkestripala „VokatiV“, Suurbritanniat esindanud šoti helilooja Helen Grime’i looduslüüriline „Two Eardley Pictures: No. 1 Catterline in Winter“, Argentinast pärit Julieta Szewachi sümfooniaorkestrit, arhailisi instrumente, inimhäält ja lindimaterjali ühendav filmimuusikalik pala „El Oceano del Aliento Puro“, ungarlase Bence Kutriki kammeransamblile loodud „Rituale“ ja norra helilooja Sigurd Olsen Fischeri meeldejääv „Sserenade“ vokaalile ja ansamblile, kus vokaal lähenes osavalt instrumentaalpartiile, jättes mulje imelisest improvisatsioonist.

Noorte, alla 30aastaste heliloojate kategoorias tunnistati parimaks hollandlase Jan-Peter de Graaffi orkestriteos „Le café de nuit“, mis on inspireeritud Vincent van Goghi samanimelisest maalist ja kunstniku kirjadest oma vennale Theole. Teos ei ole autori sõnul siiski maali otsene tõlgendus, kuid vihjab eri aegade nn kohvikumuusika stiilidele nagu džäss, prantsuse šansoon, saksa ekspressionism või ka elektrooniline tantsumuusika. Olemuselt filmimuusikalik ja pisut impressionistlik ning rohkete džässielementidega kaunistatud teos oli muuseas tänavuse rostrumi esimese kuulamis­sessiooni kõige esimene teos. De Graaffi helikeelt on mõjutanud vene ja prantsuse muusikatraditsioon, aga ka džäss, tango ja rahvamuusika. 13minutiline orkestrifantaasia või -nokturn „Le café de nuit“ on kirjutatud 2017. aastal ning selle esiettekanne toimus tänavu jaanuarikuus mainekas Amsterdami Concertgebouw’s, mängis Residentie Orkest dirigent Nicholas Conloni juhatusel.

Noortekategoorias tõsteti võidutöö kõrval esile kaks teost: portugali helilooja Igor C. Silva intensiivne elektrikitarri ja löökpillide duo „Plastic Air“ tehislikkuse teemal ning eesti helilooja Liina Sumera pühaliku atmosfääriga elektrooniline teos „Conatus“, mis osutus põhikategoorias noorte heliloojate töödest kõige edukamaks, edestades kummalisel kombel noortekategooria võiduteoseks tituleeritud Jan-Peter de Graaffi teost „Le café de nuit“.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht