Suur orelikontsert Kaarlis

Ene Pilliroog

Kaarli kiriku suurel orelikontserdil 28. jaanuaril tähistatakse kolme tähtpäeva: Kaarli Walckeri orel 90, muusikaõhtud 90 ja Hugo Lepnurm 100.

Aastail 1918–1925 ja 1928–1932 koguduse juures töötanud organisti, koorijuhi ja helilooja Mihkel Lüdigi eestvõttel valmis 1923. aasta jõuludeks Ludwigsburgis Württembergis Walcker & Cie vabrikus noore Eesti Vabariigi esimene esinduslik orel, millel on kolm manuaali, pedaal, 81 registrit ja 3 transmissiooniregistrit ning 372 mehaanilist vahendit 5196 vilega. Registrite arvu poolest on see pneumaatilist tüüpi romantiline orel suurim ja omanäolisim Eestis, kogu maailmaski ainulaadne, selle perioodi oreleist ainsana terviklikult säilinud.
Esimene orelikontsert oli Kaarlis 1924. aasta 10. jaanuaril, esimesed mitmekülgse kavaga muusikaõhtud 24. ja 25. jaanuaril. Muusikaõhtutest sai traditsioon, need toimusid pühapäeviti ja esineda soovijaist – eesti parimaist muusikuist – kujunes kuudepikkune järjekord. Nõukogude ajal ei lubatud muusikaõhtuid korraldada, traditsiooni elustasid 1990. aastal koguduse organist ja koorijuht Marika Kahar ning peaorganist ja muusikajuht Piret Aidulo. Nüüd korraldatakse muusikaõhtuid teisipäeviti, esinejate seas on kirikumuusikuid, Estonia soliste, EMTA õppejõude ja tudengeid ning väliskülalisi.
Kuigi auväärses eas orelit on vajadusel läbi aastate remonditud, on kogudus nüüd silmitsi  kapitaalremondiga, mis läheb maksma umbes 400 000 eurot. Meil kõigil on võimalik sellele tööle kaasa aidata, osaledes oma annetusega koguduse algatatud toetusliikumises „Viled hüüdma!”. Organistid näitavad siin üles suurt eeskuju. 28. jaanuari muusikaõhtu ongi pühendatud nii eelnimetatud tähtpäevadele kui ka praeguse organistide põlvkonna üles kasvatanud lugupeetud oreliprofessori Hugo Lepnurme 100. sünniaastapäevale. Esinevad Andres Uibo, Toomas Trass, Tiit Kiik, Kadri Ploompuu, Kristiina Hoidre, Kristel Aer ja Piret Aidulo. Hugo Lepnurme läbi aasta kulgevatele juubelisündmustele tõotab tulla võimas avaakord.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht