Tänuavaldus

On surm ainult maanteekäänd

Ja sind ei näe selle takka,

kuid sammude käik on jäänd –

me olemine ei lakka.

Pessoa-Kaalep-Viiding-Tormis, „Tornikell minu külas“

Veljo Tormise äsjasele lahkumisele järgnenud järelehüüete ja kaastunde­avalduste hulk oli ettearvamatult suur. Sugulased ja sõbrad, lähemad kolleegid ja muusikud Eestist ning välismaalt, omakandi rahvas Kuusalu mailt, ammused kaasteelised, kellega kurb sündmus taas ühendas … Laulukoorid, laulupeo tegijad; riiklikud, ühiskondlikud ja kultuuriinstitutsioonid teatrite ja kultuuri­seltsideni. Veljo kodused ei suutnud, kuigi oleksid soovinud, vahetult kõigile vastata. Seda enam tahame vähemalt siinkohal tänada neid, kelleni sel kombel ehk ulatume. Te andsite meile hingetuge, austades lahkunu kindlat soovi ta maise põrmu vahetu ärasaatmine täiesti privaatseks jätta – austada ja mäletada teda ta muusika ja mõtte­pärandi kaudu.

Veljo enda ette nähtud, nüüd Eesti Heliloojate Liidu eestvõttel korraldatav mälestuskontsert tuleb 12. märtsil. Aga juba vahetult toimus ja on kuuldavasti veel toimumas lauljate/pillimeeste Veljo muusikale pühendatud spontaanseid mälestusesinemisi. Ja Klassika­raadios kõlasid päev-päevalt ta tuntumad ja unustatudki teosed ning otseste loomekaaslaste mälestused. Ajakirjanduses avaldatu toimis niikuinii.

Üldise leina ulatus ja tänu intensiivsus rõõmustanuks teda, nagu mingi sisemise pidepunkti taasleidmine. See polnud lihtsalt suurem tähelepanu ühe helilooja loomingule, pigem selle loomingu üldolulisele, rahvuslikule ja avaramale tähendusele, mille nimel Veljo Tormis tegutses.

Veljo Tormise väärtustatud regilaululine ühtesulamine loodusega, see igatsetud rahu ja tasakaal, jõuab loodetavasti veel paljudeni. „Eesti ballaadides“ lauldakse otseste lohutussõnade asemel:

Tuleb tuuli, annab armu,

paistab päeva, pead silitab ...

Veljo perekonna nimel

LEA TORMIS

Keda Veljo Tormise mõtted rohkem huvitavad, saab neid lugeda raamatutest: „Jonni pärast heliloojaks“ (Prisma Prindi Kirjastus, 2000), Urve Lippuse koostatud Tormise loengute väljaandest „Lauldud sõna“ (Tartu Ülikooli Kirjastus, 2000) või Ameerika muusikateadlase Mimi Daitzi põhjalikust uurimusest „Ancient Song Recovered“ (Pendragon Press, New York 2004).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht