Teod

I. G.

VARDO RUMESSEN, pianist ja muusikateadlane

 

Räägiks Tubina Ühingu tegemistest.

Selle aasta töömahukaimaks sündmuseks oli Tubina juubelifestivali korraldamine. Ettevalmistamiseks kulus ligi kaks aastat. Tavakuulajale võis see paista ainult jäämäe veepealse osana, kuid ainuüksi Neeme Järvi kutsumiseks oli vaja pidada läbirääkimisi kuue orkestriga. Neeme Järvi pälvis ka selle aasta Tubina Ühingu medali Tubina kõigi sümfooniate kõrgekvaliteediliste plaadistuste eest.

Nüüd olen juba alustanud ettevalmistustega järgmiseks, 2006. aasta, festivaliks mis on kavas pühendada Šostakovitši 100. sünniaastapäevale. Oleme Tubina Ühingu juhatusega kohtunud ka kultuuriminister Raivo Palmaruga ja seda küsimust arutanud. Kõik juhatuse liikmed pidasid vajalikuks jätkata nende festivalide korraldamist, et tasakaalustada kontserdihooaja kavasid eesti klassikalise muusika väärtteoste esitamisega. Loodan edaspidi laiendada festivali ampluaad ning kaasata rohkem eesti interpreete, kes sel aastal jäid kahjuks kõrvale.

Kuna see oli Tubina juubeliaasta, siis kulus terve aasta Tubina juubelialbumi tegemisele, mis kujunes aga teatri- ja muusikamuuseumi ning kirjastuse SE&JS albumi toimetamisel ilmutatud omavoli kahetsusväärseks näiteks. Kahjuks ei vasta albumi trükiväljaandes esitatud andmed tegelikkusele ja selles esineb mitmeid vigu ja puudujääke. Tuginedes advokaadibüroo õiguslikule hinnangule minu autoriõiguste rikkumise kohta, taotlen albumi kordustrükki koos õigete andmete ja vigade parandusega (vt www.hot.ee/rumessen).

Tänu 26. aprillil Stockholmis sõlmitud lepingule Rootsi kirjastustega on Tubina Ühingu väljaandel ilmunud kuus vihikut Tubina klaveriteoseid ja viimane, seitsmes vihik (Sonaat nr 2) peaks ilmuma septembris (vt www.kul.ee/emc/ets). Need on ettevalmistuseks “Kogutud teoste” akadeemilisele väljaandele.

Samal ajal olen tegelenud Tubina kirjade trükiks ettevalmistamisega ja nende kommenteerimisega, esimene köide peaks ilmuma Tubina Ühingu väljaandel veel selle aasta lõpul. Kuna kirjade kogumaht on üle 800 lehekülge, siis peame sel aastal rahapuudusel piirduma vaid esimese köite väljaandmisega, kuna teine jääb tulevasse aastasse.

Mida toob algav hooaeg sulle kui pianistile?

Augusti viimastel päevadel oli mul suur õnn mängida kahel õhtul Roomas “Concerti di Tempietto” festivalil Teatro di Marcellos Bachi HTK I osa (24 prelüüdi ja fuugat). Kuigi olen seda tsüklit varem mänginud, loodan seda veel ka Eestis edaspidi ette kanda. Seejärel on oktoobri alul Stockholmis soolokontsert Tubina klaveriloomingust ja novembris on mul Kadriorus Brahmsi ja Chopini ballaadide klaveriõhtu. Oktoobri alul tahaksin lõpetada ka CD Tubina klaveriteostega, millest suurem osa on juba salvestatud, teiste hulgas ka Klaverikvartett koos Peterburi Filharmoonia kvartetiga.

Vahepeal pean lõpetama raamatukese Eduard Ojast, seda olen teinud suuremate vaheaegadega juba terve aasta. Raamat ilmub Oja juubeliaasta puhul Eesti Muusika Infokeskuse väljaandel ja sel puhul on kavas korraldada ka kontsert, kus tahame koos Mati Turiga esitada Oja 12 soololaulu. Pooleli on ka töö Oja sümfoonilise poeemi “Müsteeriumid” trükiks ettevalmistamisega.

Kevadel olen kutsutud osalema Peterburis toimuval Šostakovitšile pühendatud kammermuusika festivalil, kus mängin peale Skrjabini klaveriteoste koos Peterburi Filharmoonia kvartetiga Oja Kvintetti ja koos Andrei Dogadiniga ka Tubina Vioolasonaati. Sügisel pean jätkama ka Artur Kapi “Hiiobi” trükiks ettevalmistamist kirjastusele Eres, see on kavas esitada järgmise aasta Tubina festivalil.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht