Trompetilegend traditsioonide lainel

Kaur Garšnek

„KontsertJazz”: Ted Curson ja Toivo Undi trio 21. X Vanemuise kontserdimajas.Vanemuise kontserdimajas esines trompetist Ted Curson, saatjaks Toivo Unt Trio: Brian Melvin trummikomplektil ja löökriistadel, Tõnu Naissoo klaveril ja Toivo Unt kontrabassil. Saali olid toodud baar ja lauad, mis muutsid õhustiku informaalsemaks, lähendades seda džässiklubi omale.        Cursonile viidatakse enamasti kui Charles Minguse bändi liikmele – koostööle keevaverelise kontrabassistiga eelnesid kokkupuuted Miles Davisega ja kolimine 1956. aastal New Yorki, kus trompetimängija karjäär sai tuule tiibadesse. Mõju poolest džässimaailmale ei saa Cursonit küll asetada samasse ritta Louis Armstrongi, Dizzy Gillespie või Miles Davisega, ent vähemalt 1980ndate alguseni oli ta siiski väga produktiivne salvestav muusik ning sel ajavahemikul valminud kümmekond albumit  originaalmuusika ja standardite töötlustega räägivad enda eest. Ega mees hiljemgi just käed rüpes pole istunud, ta on osalenud külalismuusikuna eri projektides ning tema muusikat leiab kogumikplaatidelt ja mõne filmi taustalt. Eestis on Curson esinenud „Jazzkaarel” (1996) ja hiljem „Nõmme Jazzil”, samuti on ta juba algusaegadest peale osalenud meie põhjanaabrite „Pori Jazzil”. Kontsert algas sümboolse kummardusega  Miles Davisele, nimelt looga „Milestones”, mis oli meeleolu loomiseks hea valik. Ka ülejäänud kava koosnes enamikus standardite ja tuntud lugude töötlustest – seejuures seostus paladega „Bye Bye Blackbird” ja „Summertime” samuti kõigepealt Davise legendaarne esitus, nii et suur eeskuju näis saatvat kogu etteastet.  

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Ettekandele tuli ka Herbie Hancocki funky „Cantaloupe Island”, mis kutsus publikus esile ovatsioone ja kaasaelamist, seejärel kõlas Ray  Noble’i „Cherokee” intensiivistatud kujul – ülikiire walking bass’i ning ootamatute kontrastide ja puäntidega. Ilmselt samuti pigem vanema põlvkonna rõõmuks võeti esitusele Ray Charlesi südantsoojendav „Georgia” – eriti tänu Naissoole kõlas see siiski värskelt ja leidlikult. Järgnes revüüpala „Just A Gigolo” Leonello Casucci sulest, ristatuna Spencer Williamsi palaga „I Ain’t Got Nobody”. Samas viisid Vincent Rose’i „Blueberry Hill” ja Big  Joe Turneri „Flip Flop and Fly” traditsioonilise džässi maailmast juba rock’n’roll’i juurde, mõjudes üpriski nooruslikult. Cursoni kolmest-neljast originaalpalast tõusis enim esile orientaalse kõla ja äreva meeleoluga „Quicksand”. Tervikuna oli kava üsnagi kindla peale minek – suhe traditsiooni polnud küll lausa konservatiivne ja leidus muusikalist huumoritki (nt ootamatu tsitaat Morricone muusikast filmile „The Good, The  Bad and The Ugly”), kuid jäi siiski aupaklikkuse piiridesse. 

Mis puutub Cursoni trompetimängu, siis oli seda vahetevahel raske nautida, kuna keerulisemad trillerid ja kaunistused jooksid mõnikord kokku, mõnigi noot kadus ära ja paiguti oli raske öelda, kas oli nüüd tegu glissando või näpuvääratusega. Kuulanud ka Cursoni salvestusi, julgesin paljudel puhkudel siiski oletada viimast. Konkreetsemate motiivide ja teemade puhul probleemi polnud, kuid kiiremates bebop’ilikes soolodes jäi aeg-ajalt teravusest  puudu. Mõte jooksis vägisi sellele, et 75 eluaastat pole ikka naljaasi. Ent sealsamas esines Curson pingevabas maneeris vokalistina, jättes vägagi mõjuva mulje – tema räigevõitu armstrongilik hääl ja humoorikas lähenemine kandsid hästi ning lauldes säras ta rohkem ka lavalises mõttes. 

Kuid isegi selline vokaalikäsitlus sai toimida vaid tänu tugevale saateansamblile, mille liikmed mõistsid üksteist justkui poolelt  sõnalt. Naissoo mäng oli kerge, õhuline ja täpne, Unt suutis lisaks rütmi kindlustamisele üllatada mitme soologa, Melvin aga on väga hea kuulaja ja tema kiiret reaktsiooni võis aimata näiteks sellest, kuidas ta käigupealt haakus ansamblikaaslaste improvisatsiooniliste liinidega. Tema enda soleerimise ajal oli aga kerge unustada, et ülejäänud pillimehed on vaikinud – lugu ise kestis ikka edasi. Nii et mulle moodustas saateansambli  panus küll kaugelt enam kui poole selle õhtu väärtusest.

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht