?Tubiniaana?

TOOMAS VELMET

Sigrid Kuulmann-Martin ?Eduard Tubin 99?. Neeme Järvi nimelise (Volvo) noore interpreedi preemia sai viiulikunstnik Sigrid Kuulmann-Martin, galakontsert ?Tubiniaana?.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kuigi iga-aastase rahvusvahelise festivali ?Tubin ja tema aeg? avakontsert toimub 28. V, siis tegelikult toimus pressikonverents ja eel-avakontsert eile, 20. V.

Väljakuulutatud preemia (50 000 Rootsi krooni) nimel toimus festivali eel 20. V suur eesti noorte interpreetide galakontsert ?Tubiniaana?, kus oma karjääri alustavad tippsolistid Sigrid Kuulmann-Martin, Mikk Murdvee, Sten Lassmann, Age Juurikas (preemia möödunud aastal), Kai Ratassepp, Heli Veskus ja Marius Järvi esitasid Eduard Tubina, Heino Elleri, Mart Saare ja Eduard Oja teoseid. Preemia sai seekord Sigrid Kuulmann-Martin. Viiulikunstnik Sigrid Kuulmann lõpetas Eesti Muusikaakadeemia professor Jüri Gerretzi juures ja on täiendanud ennast Londonis professor Yfraf Neamani ja Saksamaal professor Roza Faini juures. Kuulmann on Tallinna Kammerorkestri artist ja R. Tobiase nimelise keelpillikvarteti liige. Viimane suurem ülesastumine Eestis oli tal 7. II Tallinnas soolokontserdiga Kadrioru lossis, muide, kavas oli kolm Eduard Tubina teost ja partneriks abikaasa Marko Martin. On ilmselge, et tähelepanuväärne preemia avardab oluliselt noore muusiku võimalusi oma talendi realiseerimisel nii välis- kui kodumaal.

Tänavuse festivali kavades on nii mõndagi, mis peaks tekitama erilist huvi nii asjatundjate kui huviliste seas. Eelkõige juhiksin tähelepanu esmaettekannetele: Eduard Oja (1905 ? 1950) sümfooniline poeem ?Müsteeriumid? (!) kõlab lõppkontserdil (12.VI) ERSOga Eri Klasi juhatusel, rootsi klassiku Kurt Magnus Atterbergi (1887 ? 1974) Tðellokontsert Teet Järvi ja külalisorkestri Norrlands Operan SOga Kristjan Järvi juhatusel 2. VI. 6. VI tähistatakse Helen Tobias-Duesbergi 85. sünnipäeva tema ?Reekviemi? (1998) ettekandega Tallinna Kammerorkestri, segakoori Sonore (Läti) ja Kaarli kiriku kontsertkoori esituses, dirigent Andreijs Jansons (USA), kohale saabub ka juubilarist autor. Festival on hästi läbi mõeldud þanriliselt, toimuvad klaveriõhtud: Ivari Ilja ja Gwhyneth Chen (USA); soololauluõhtud Maria teatri solistidelt Jekaterin Sementðukilt ja Vladislav Sulimskilt ning Pille Lillelt ja Mati Palmilt; üks keelpillikvartett Peterburi Filharmooniast ja teine Tobiase-nimeline ning hästi põnev koorikontsert 5. V Pühavaimu kirikus Sonore poolt. Oodatud on avakontserdil (28. V) taaskohtumine maestro Nikolai Aleksejeviga ning Dmitri ðostakovitði Viienda sümfoonia ettekanne ERSOga. Festivali külastajatel on tänavu Estonia kontserdisaalis võimalik tutvuda Tartu linnavalitsuse, Eesti Heliloojate Liidu ja Sihtasutuse Tartu Kultuurkapital poolt korraldatud konkursile Eduard Tubina mälestusmärgi saamiseks laekunud töödega. Töid laekus 19 (!) ja konkursi tingimustele vastanud on eksponeeritud Estonia kontserdisaalis. Mälestusmärk püstitatakse järgmisel aastal Tartus Vanemuise teatri ette. Konkursi þürii teeb otsuse teatavaks hiljemalt 27. V ? ees on sündmusterohke festival.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht