Uus

Tiina Mattisen

Täna õhtul alustab Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas uut kammerkontsertide sarja „Portree”, kus interpreetidele on laval toeks muusikateadlane. Mida ootate loengkontserdi formaadi kontserdisaali toomisest?

Heili Vaus-Tamm, Tallinna Filharmoonia produtsent: See on sari neile, keda huvitavad tagamaad. Helilooja on tundlik natuur ja tema looming on suuresti mõjutatud sellest, mis ta ümber toimub. Isegi kui ta selle eest põgeneb ja hoopis muud muusikat kirjutab. Mulle on nende seoste nägemine tohutult põnev. Isegi arhitektuurist võib tulla mõni oluline vihje mõistmaks, miks helilooja just niisugust muusikat kirjutas, ka sarja avahelilooja Chopini puhul näiteks. Kultuuriloolane Loone Ots rääkis saates „Linn ja muusika”, et XIX sajandi esimeses pooles ehitasid rikkad inimesed oma paleed madalate lagede ja väikeste akendega, sest Euroopa oli väsinud suursugususest ja heroilisusest. Igatseti intiimset, väikest ja südamlikku.

Selles sarjas uurime heliloojaid, kelle loomingus on selgelt eristuvad poolused, kes ei kirjuta nii-öelda kogu aeg ühte lugu. Tänasel avakontserdil kõlab Chopini looming, kelle muusikas on nii palju erinevat! Tema helitöid mõjutas kindlasti pagulase taust – tulihingeline poolakas Pariisi salongides – ja sajandi haigusest tiisikusest tingitud pidev vari. Omaette sündmus on, et tema loomingu tahke tuleb avama kolm võrratut noort pianisti: Irina Zahharenkova, Age Juurikas ja Mihkel Poll. Muusikateadlasena on laval Tiia Järg, õpetaja, kes oma muusikaajaloo tundides näitas nii huvitavaid seoseid ajaloo ja muusika vahel, et jättis sellega jälje kogu mu edaspidisele tegevusele. Sügisel jätkub sari Sumera muusikaga (teadlasena on kohal Merike Vaitmaa), Schumanni loominguga (Kristel Pappel) ja Šostakovitši kontserdiga (Tiia Järg). Viimases näitame koos Insomnia kvarteti elava muusikaga ka katkendit filmist „Berliini langemine”.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht