Uus: Tartumaal Luunjas avati klaverimuuseumi filiaal

Tiina Mattisen

Tartumaal Luunjas avati 30. oktoobril klaverimuuseumi filiaal. Seni pole aga midagi kuulda olnud muuseumi enese avamisest?
Eesti Rahvusliku Klaverimuuseumi juhatuse esimees Alo Põldmäe:
Tõepoolest, omamoodi paradoks, et enne põhimuuseumi tuleb filiaal. Kuid tõsi on, et avasime koostöös Luunja valla ning Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskusega klaverimuuseumi Ernst Hiisi nimelise Luunja filiaali. See on ehe näide meeldivast ootamatusest, mis võib ette tulla suure ettevõtmise loomise staadiumis.
Helme mõisahoonesse plaanitavas klaverimuuseumis pole veel olnud võimalust avada klaverite ekspositsiooni. Hoone tuleb renoveerida ja otsime võimalikku rahastajat, kelle abiga hoone korrastada. Me aga ei oota, käed rüpes, vaid korraldame klaverinäitusi ja -festivale Tartus, Tallinnas ja maakohtades (Rõuge, Luunja). Ikka selleks, et teadvustada ja väärtustada eesti klaverite olulisust meie kultuuripildis. Nii me Luunjasse jõudsimegi.
Eelmisel sügisel viisime Tartu Tasku keskuses klaverinäitusel olnud Ernst Hiisi klaverid paariks kuuks Luunjasse, et tähistada Hiisi 140. sünniaastapäeva. Siit saigi alguse Hiisi klaverite püsinäituse mõte.
Filiaal, esimene klaverite püsinäitus Eestis, asub Luunja kultuurikeskuse ruumides, kunagises Luunja mõisa avaras hobusetallis. Eksponeeritud on kuus Hiisi valmistatud klaverit ehk Estonia, Astron, Riga, Becker jt ja kaks temaga otseselt seotud pilli ehk Rathke ja Bechstein. Need asuvad keskuse suure saali ühes tiivas, taustaks  fotonäitus klaverimeistrist (fotod Eesti teatri- ja muusikamuuseumist). Muuseumi klaverite ümber moodustuvas kontserdipaigas on ligi 70 istekohta. Saalis on hea akustika ja peame plaane, et Hiisi klaverid osaleksid ka kontsertidel. Üks tähis on Ernst Hiisi klaveripäev järgmise aasta 16. aprillil, Hiisi sünnipäeval. Siis loodame paika saada filiaali teise etapi ja näha saab juba 14 Hiisiga seotud klaverit.
Luunja inimeste, eelkõige kultuurikeskuse direktori Toomas Aru ja vallavanema Aare Andersoni tegevus on olnud entusiastlik ja uue keskuse loomisel on muuseumiga ühte suunda vaadatud. Filiaali avamist on toetanud Eesti kultuurkapital.
Filiaaliga saab uue nurga alt tähtsustatud nii maailmanimega Ernst Hiis kui paik nimega Luunja. Miks ikkagi Luunja? Aga sellepärast, et Eesti klaveriehituse grand old man on siin sündinud.
T. M.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht