Vardo Rumessen 8. VIII 1942 – 25. VIII 2015

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Teisipäeva hommikul lahkus pärast rasket haigust pianist, muusikateadlane ja poliitik Vardo Rumessen.

Vardo Rumessen sündis Tallinnas 1942. aastal muusikute perekonnas ja lõpetas Tallinna Konservatooriumis prof Bruno Luki ja Eugen Keldri klaveriklassi. Rumessen oli tuntud eelkõige eesti klassikalise klaverimuusika interpreedina ja propageerijana Eestis ja ka välismaal.

Rumessen heliplaadistas Rudolf Tobiase, Mart Saare, Heino Elleri ja Eduard Oja klaveri- ja kammermuusikat. Suure tunnustuse pälvis ta eelkõige helilooja Eduard Tubina interpreedina ning tema algatusel loodi ka Rahvusvaheline Eduard Tubina Ühing. Teda on välismaal iseloomustatud kui „meisterlikku“ pianisti, tema mängust on leitud „peent tõlgendust“, „dünaamilist jõudu“, „tehnilist kindlust“, „head interpreteerimisvõimet“ ning „kõla, mis on avatud ja loomulik“. Kuigi Rumessen saavutas suure tunnustuse eelkõige just eesti klassikalise klaverimuusika interpreedina, on tema esituses kõlanud palju ka maailma muusikat. Ta plaadistas mitmed Bachi, Rahmaninovi, Chopini, Liszti, Brahmsi ja Skrjabini klaveriteosed.

Ka Rumesseni ulatuslik muusikateaduslik tegevus oli suunatud klassikapärandi väärtustamisele. Tema koostamisel ja/või toimetamisel on kokku ilmunud üle 120 noodiväljaande ja raamatu ning 20 heliplaadi. Tema esituses või tema organiseerimisel on kõlanud esmakordselt üle saja eesti helitöö.

Rumesseni suurimaks tööks oli Rudolf Tobiase oratooriumi „Joonase lähetamine“ restaureerimine ja redigeerimine, seda teost on nimetatud XX sajandi suurimaks muusikaliseks avastuseks. Oratooriumi esitus on peatselt kavas dirigent Neeme Järvi juhatusel Tartu Pauluse kiriku avamisel ning ERSO kontserdihooaja avamisel Tallinnas.

Vardo Rumessenil oli ka oluline roll Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamisel. Ta oli Eesti Kongressi saadik ja Eesti Komitee juhatuse liige, Eesti Põhiseaduse Assamblee liige ning ERSP ja Isamaaliidu liikmena Eesti riigikogu liige. Riigikogu liikmena aitas Vardo Rumessen palju kaasa EMTA uue õppehoone rajamisele.

Eesti Heliloojate Liit

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Kultuuriministeerium

Rahvusvaheline Eduard Tubina Ühing

Vardo Rumesseni ärasaatmine toimub perekondlikus ringis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht