Villem Kapp 100 – oma kodus

Ivalo Randalu

Külla tuldi Kappide majamuuseumisse Suure-Jaanis Tallinnast ja Tartust ning mõistagi helimeistri kodulinnast. Sedapuhku siis möödunud reedel, 20. IX ja sellest kujunes põue soojendav päev. Ei oldudki nagu muuseumis, oldi toreda inimese kodus, kus ta lõigi ju suurema osa oma teostest.
Kontserdiks olid Aare Tammesalu ja Martti Raide valinud, ka lausa avastanud ja tõenäoliselt esmaettekandeks ette valmistanud enamasti helilooja loometee varase perioodi palu ja laule, nagu Klaveritrio tšellole ja klaverile (1941/1949) ja „Melankoolia” Virve Rännangu tekstile või „Nokturn” tšellole ja klaverile (1943). Loomulikult astusid mehed ka ise üles, sealjuures info- ja meeleolurikaste kommentaaridega. Väärilised olid alles EMTA teise kursuse üliõpilase Leevi Nielsoni viiulipartiid, toredat tähelendu juba arendava Arete Teemetsa  sooloesitused – neist „Sa tulid” parim, mida ma üldse sellest 1950. aastal kirjutatud laulust kuulnud olen.
Kui pöörata ümber tuntud maksiim „mitte üksnes leivast”, siis polnud sünnipäevalistel midagi ka selle vastu, et kontserdijärgselt kohvikus Arturi juures maitsta priimat firmarooga ja võtta mälestuspits, misjärel käidi õhtupimedas ära kalmistul. Viidi lilled ja süüdati kolm küünalt. Igale isiklikud, kõigile ühised minutid.

PS! Nagu tavaliselt, ei tule Rahvusvahelise Artur Kapi Ühingu juhatus Suure-Jaani kokku vaid mälestama, vaid ikka tööle. Sedakorda arutati oma maja väljaehitamise strateegiat ja vaagiti selle funktsioone tulevikus ning pandi üksipulgi paika eeloleva suve festivali kava. Veel sain teada, et ühingu järjekordse liikmena on vastu võetud tuntud sporditohter ja riigimees Toomas Savi. Jõudu tööle!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht