Viva jubilee!

Leelo Kõlar

Galakontsert: Ivari Ilja (klaver), Henry-David Varema ( tšello) ja Virgo Veldi (saksofon) 28. VIII Mustpeade majas. Nagu armastatakse ütelda: muusika paneb taimed paremini kasvama, lehmad rohkem piima andma ning teeb inimesed rõõmsamaks ja lahkemaks. Eriti positiivset mõju peaks avaldama hea intiimne kammermuusika.

Niisiis! Sellel kontserdil võis imetleda mitmeid säravaid  pärle. Kõigepealt Virgo Veldi, kes oma artistliku olemise ja siiralt südamliku musitseerimisega võitis saalitäie publiku tulise poolehoiu. Loominguliselt ja „tänaselt” esitas ta jaapani helilooja Ryo Noda „Improvisatsiooni” ning kahasse Henry-David Varemaga Reiner Hornungi „Improvisatsiooni otsides”. Viimases oli huvitav jälgida tšello ja saksofoni kahekõnet, küsimusi ja vastuseid, et siis koos noogutades  teineteisega nõustuda.

Veldi oli triole erksalt rõõmsaks initsiaatoriks Bachi sonaatides, kus torkas kõrva tema kaval detailitaju. Kas neis sonaatides ei seganud kedagi mesilaslik saksofonitämber? Bach ja saksofon? Aga eriliselt fantaasiarikas, emotsioonidest pakatavalt paljupakkuv oli Schumanni „ Adagio ja Allegro” Veldi-Ilja tandemi suurepärases ansamblis. Kaunikõlaline kantileen ja sügavuti arenev hingeminev kujundus ei saanud kuulajat  külmaks jätta. On esitusi, mis jäävad kauaks meelde. Ivari Ilja oma meistrikäega oli sellel kontserdil üldse läbiv osaline, tähistades väärikalt oma jätkuvat juubeliaastat. Sissemängitud Chopini „ Andante spianato. Grande polonaise brillante” lubas end vabalt tunda.

Kujuneda võinud rutiinse esituse asemel sündis värskeid üllatuslikke momente. Hea, kui vahetevahel julgeb „minna lasta” – risk tekitab  põnevust ja pinget. Iljal ei kõla klaver kunagi ilma aadressita. Igal juhul valitses kõige üle Chopini vaim. Kontserdil kõlasid veel Beethoveni ja Mendelssohni „Variatsioonid”. Beethoveni seitse variatsiooni Mozarti „Võluflöödi” teemale oleks vist võitnud läbipaistvama käsitlusega, aga Mendelssohni variatsioonidele ei või küll mitte midagi ette heita, sest need on ilmselt klaverimängija kiusamiseks kirjutatud. Kui klaver peab tšello ilusa kantileense meloodia taustal hakkama saama tohutu nootide kvantumiga, manööverdades antud aja piiridesse mahtumisega, võib Iljale vapra toimetulemise puhul vaid õnne soovida. Samal kammerkontserdil anti üle kaks auhinda: Marje ja Kuldar Singi nimeline noore laulja preemia Maria Vereteninale ja Vendor Eesti noore dirigendi preemia Risto Joostile. Õnne neile! 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht