Konrad Mäe medal Enn Põldroosile

Reet Varblane

  Nädal tagasi anti üle järjekordne Konrad Mäe medal. Seekord ei toimunud pidulik tseremoonia ei Kadrioru lossis ega Tallinna Kunstihoones, vaid laureaadi, maalikunstnik Enn Põldroosi juures Viljandimaal.

Enn Põldroos (1933) ei ole oma põlvkonna ainuke aktiivne, loomingulises (kõrg)vormis kunstnik, võime nimetada teisigi, kes osalevad ülevaatenäitustel ja korraldavad isikuväljapanekuid. Enn Põldroos on aga unikaalne selle poolest, et ei ole jäänud kinni väljakujunenud esteetikasse ja käekirja. Tal on säilinud irooniline kõrvalpilk endale ning iseenda, vaimselt värske elutarga mehe kujundi abil on ta suutnud ka vaataja kas või hetkeks argipäevast välja rebida ja panna mõtlema eksistentsiaalsete teemade peale ikka praeguse aja kontekstis. Tal oli tänavu isikunäitus „Credo” Tartu kunstimuuseumis, „Alfa ja oomega” Tallinna Kunstihoone galeriis ja „Teelised” Tartu kunstimuuseumi kunstikabinetis. Põldroosi kandidatuuri esitasid teiste seas maalikunstnike liit („Tallinna Kunstihoone galeriis eksponeeritud juubelinäitus „Alfa ja oomega” oli kokkuvõte analüüsiva, tugevalt sõnalise mõttelaadiga kunstniku rikkast ja mitmekesisest loominguteest.”) ja Tartu kunstimuuseum („Sai lõplikult selgeks, et Põldroosi uue aastatuhande eksistentsialistlik ja intiimne, elutark ja irooniline maalikunst asetub kunstiliselt kaalukuselt võrdväärsena tema eksperimentaalsete kuuekümnendate ja hedonistlike kaheksakümnendate kõrvale.”).

Tänavusse žüriisse kuulusid Jaan Elken ja Tiiu Pallo-Vaik maalikunstnike liidust, Anu Liivak ja Andreas Trossek kultuurkapitalist, Elin Kard ja Vano Allsalu kunstnike liidust.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht