In memoriam: Silvi Väljal

Silvi Väljal30. I 1928 – 3. IV 2014

Meie hulgast on lahkunud tunnustatud raamatuillustraator, vabagraafik, eksliibrisekunstnik Silvi Väljal.
Alghariduse sai taluperes sündinud Silvi Väljal mitmes Mulgimaa külakoolis. Edasine õppekäik viis Viljandisse, kus ta lõpetas tütarlastegümnaasiumi kuldmedaliga. Selleks ajaks oli selge, et ta tahab saada arhitektiks või kunstnikuks. Esialgu kaldus valik ehituskunsti poole, kuid loomupärane kiindumus suunas kunstiteele. Silvi Väljal lõpetas ERKI, pälvides kõrge hinnangu diplomitööna valminud illustratsioonide eest A. H. Tammsaare romaani „Tõde ja õigus” I osale. Seejärel suunati ta tööle ajakirja Pioneer kunstnikuks-kujundajaks, kus kohe avanes Silvi Väljali anne lastekirjanduse illustraatorina, mis saigi tema peamiseks tegevusalaks. Kokku ulatub Silvi Väljali illustreeritud raamatute arv kahesajani, raamatutega otseselt seotud on ka nende omanikumärgid-eksliibrised, mille loojana ta tõusis esile nii teoste hulga kui rahvusvahelise tunnustuse pälvimise poolest. 
Silvi Väljali loomingulise isepära kirkamaks väljenduseks jääb tema enda teksti ja illustratsioonidega lasteraamat „Jussikese seitse sõpra”, mille esitrükk ilmus 1966. aastal, kuid edu kestab edasi. Viimast kinnitavad lisanduvad uustrükid ning tõlked. Raamat on ilmunud kahekümne neljas keeles. Selle leviala ulatub Fääri saartest Jaapanini, teos on jõudnud Tseilonisse ja Indiasse. Halliste mulgil, nagu Silvi Väljal on ennast nimetanud, säilis kogu eluks armastus mulgi keele vastu ning 2004. aastal ilmus tema ja Lembit Eelmäe koostatud ning Väljali kujundatud-illustreeritud murdekeelne lugemik „Mulgi keelen ja meelen”. Teos sisaldab ka üht Silvi Väljali mulgikeelset mälestuspilti lapsepõlvest.
Auväärsele eale vaatamata oli Väljal loominguliselt aktiivne. Möödunud aastal toimus mitu näitust: Vabaduse galeriis „Minu muinasjutumets ja trollide maa”, mis koosnes pastellmaalidest, rahvusraamatukogus ülevaade raamatuillustratsioonidest ja lastekirjanduse keskuses näitus tema illustreeritud lasteraamatutest. Kunstniku edasised loomeplaanid olid seotud vabagraafikaga, kuid tema tegus tööpäev katkes ootamatult.
Väljali illustreeritud raamatud, eksliibrised ja vabagraafilised lehed aga jäävad. Oluline osa Väljali loomingust on talletatud rahvusraamatukogus, mille varamusse kuulub üle kuuesaja tema illustratsiooni-originaali ja ligi viissada eksliibrist.
Kunstnikele-kaasteelistele jääb mälestus Silvi Väljalist kui töökast, tagasihoidlikust, alati heatujulisest ja optimistlikust kolleegist.

Eesti Kunstnike Liit
Eesti Vabagraafikute Ühendus
Eesti Kunstiakadeemia
Eesti Lastekirjanduse Keskus
Eesti Rahvusraamatukogu

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht