In memoriam: Bruno Sõmeri

Bruno Sõmeri15. VII 1923 – 1. V 2014

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kevadpüha hommikul suri Pärnus Bruno Sõmeri, viimaseid kõrgemas kunstikoolis Pallas õpinguid alustanud kunstnikke. Tema esimesi juhendajaid kunstiasjus sattus õnnelikul moel olema Karin Luts, kes suunaski ta 1942. aastal Tartusse Pallase kooli, kui see kandis parajasti Kõrgemate Kujutavkunstide Kursuste nimetust. Hoolimata sandist ja segasest ajast oli Sõmeri õppejõudude galerii Teise maailmasõja aegses Pallases ja hiljem Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis aukartustäratav: Juhan Nõmmik, Aleksander Vardi, Ado Vabbe, Elmar Kits ja Johannes Võerahansu. Õpingud Stalini-aegses instituudis oli Bruno Sõmeri aga sunnitud 1946. aastal katkestama, kui direktor Anton Starkopf soovitanud tal, Saksa sõjaväes teeninul, Vene võimude tähelepanu alt kõrvale tõmbuda. Pärnus teenis Bruno Sõmeri esialgu leiba kunstiõpetajana ja seejärel aastakümneid tööstuskunstnikuna, sh oma veerand sajandit Pärnu linakombinaadis.
Kunstniku varasem loomejärk sisaldas peamiselt õlimaale ja akvarelle. Näitusil hakkas Bruno Sõmeri esinema 1947. aastast. 1970. aastaist osales ta akvarelliloominguga mitmel Tartu ülevaatenäitusel, kus tema tundliku üldistusega loodusmotiivid äratasid tähelepanu. Siin käis ta ka Tartu Kunstimuuseumi juures tegutsenud kujutava kunsti kaugõppekursustel, kus sai taas kokku vanade Pallase-kaaslastega. Käsikäes Eesti iseseisvuse taastumisega, pühendus Sõmeri järjest enam suureformaadilisile vesivärvimaalidele ning töötas välja isikupärase tehnika, kus kasutas nii monotüüpiavõtteid kui ka ujutamist ja kuumutamist, jättes oma teoste täpse sünniviisi saladuseks. Juhuse ja sihiteadlikkuse kokkumäng sünnitas ootamatuid lahendusi ning monokroomia arenes ruumilise varjundikülluseni. Lahendused ulatusid puhtast abstraktsusest nägemuslike kujundkondade ja sürrealistlike allhoovusteni. Uue sajandi alguses üllatas Sõmeri tingliku ja hedonistliku kollaažisarjaga.
Silmanähtavalt loomingulist toonust tõstev taaskohtumine Tartuga leidis kunstniku elus aset aastail 1999–2000, kui toimus kolm isikunäitust galeriis Illegaard ja Tartu Kunstimajas ning osavõtt suurest kunstiühingu Pallas ülevaatenäitusest „Pallase ees ja järel” Kunstimajas. 2012. aastal valis kunstiühing Pallas Bruno Sõmeri auliikmeks.
Bruno Sõmeri oli Pärnu linna vapimärgi kavaler ja Johann Voldemar Jannseni nimelise auhinna laureaat (mõlemad 2004) ning talle anti maakondlik kultuuripreemia Pärnumaa Kultuuripärl (2006). Pärnus oli ta sündinud ning siin, Rääma linnaosas, elas ja töötas ta suure osa oma auväärsest east. Pärnus tegi ta aastakümneid ja viimase ajani näitusi ning võttis osa ülevaatenäitusist. 2008. aastal ilmutati Pärnus tema loomingu album.
Kunstniku viimseks jäänud, läinud pühapäeval lõppenud väljapanek „Ilmamuutus. Arheoloogiline” Tartu Kunstimajas esitas selle aastatuhande loomingut. Bruno Sõmeri seisundi- ja meeleolujäädvustused tekitavad sisulisi äratundmisi ja kummastavaid elamusi. Reljeefseist mustreist valgustuvad välja seosevõrgustikud ning avanevad arheoloogilised kihistused hinges ja mälus. Tekstiilikunstniku kogemuse pääle oli siginenud sügavusmõõde ja ei puudunud ergastavad viited pallaslasist loomingusugulasile. Tihedat ja mõjuvat, esteetilist naudingut pakkuvat valikut Bruno Sõmeri hilisloomingust vaadati ja uuriti Tartus tähelepanelikult ja rõõmsa hämmastusega. Vähestele kunstnikele saab osaks nii väärikas lahkumine. Näitusega. 

Kunstiühing Pallas
Pärnu Linnavalitsus
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Akvarellistide Ühendus
Tartu Kunstimuuseum

Bruno Sõmeri saadetakse ära Nooruse majast (Roheline 1b) Pärnus laupäeval, 10. V kell 12.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht