Uus näitusepaik Tallinnas

Reet Varblane

EKA installatsiooni- ja skulptuuri- ning fotoosakonna galerii avatud EKA installatsiooni- ja skulptuuri- ning fotoosakonna ühisgaleriist on tükk aega juttu olnud. Käis ka selline jutt, et EKKM on etableerunud (loe: taseme suhtes nõudlik) ning tudengite katsetused sinna ei sobi. Möödunud reedel avatigi  kahe osakonna ühisgalerii ISFAG @ EKKM, osundusega EKKMile.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Mis laadi galeriiga on tegemist? Kes on programmi kokku pannud? Kas Raja tänava galerii jääb ikka tegutsema?
Kirke Kangro, EKA installatsiooni- ja skulptuuriosakonna juhataja: ISFAG on värske kunstigalerii, mille fookuses on noor, katsetav, julge ja veel garantiideta kunst. Vajadus sellise kunstipinna järele Eesti kunstiväljal oli tajutav juba mõnda aega: kunstiakadeemial sisuliselt puudus esindusgalerii, EKKMist (Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum), mis alustas kunagi noorte kunstnike ja kunstitudengite omaalgatusliku näitusepinnana, on tänaseks saanud edukalt toimiv, professionaalse programmiga nüüdiskunsti institutsioon. Isetekkelisi kunstikohti on lähiajal pidevalt ilmunud ja kadunud: East, Märtzi projektiruum, Katarsis, 1. Mai galerii, praeguseni tegutsev Rundum Okasroosikese lossis. Noore kunsti galeriina toimib ka Raja galerii installatsiooni ja skulptuuri osakonna juures Mustamäel, selle programmi olen viimase paari aasta jooksul suunanud mina.
Mõte rajada uus galerii EKKMi kõrvale söegaraaži tuli EKA fotoosakonna professorilt Marco Laimrelt. EKA fotoosakond ning installatsiooni- ja skulptuuriosakond ühendasid jõud ning esimesed sammud galerii suunas sai astutud eelmise aasta kevadel. Galeriil on suurepärane asukoht: naabrus, kuhu on kogunemas juba hulk säravaid nüüdisaegse kunstimaailma ettevõtmisi (raamatupood Lugemik, installeerimisekspertgrupp Valge Kuup). See tõeliselt ergas risoom on kasvanud välja tühermaa pinnalt ja on seetõttu eriti sitke ja põnev.
Galeriile nime leidmine võttis kaua aega: ISFAGi salapärane tähekombinatsioon on tuletatud installatsiooni ja skulptuuriosakonna ning foto-osakonna autonoomse galerii esitähtedest. Avamisürituse plakatil võis lugeda ka märget „@EKKM”: sõltumatusele pürgimise kõrval osutab see märge, et ISFAG on kasvanud välja kunstiakadeemia vabade kunstide osakondadest ning on oma hea asukoha eest suuresti tänu võlgu EKKMile. Niisiis selline isepäine institutsioonide ristumispunktis asuv sõltumatu noore kunsti kants.
Kantsi ülesehitamistööd jätkuvad ja praegu on galerii kujunemine paralleelselt seal eksponeeritava kunstiga koha kontseptsiooni üks osa. Põhitegijad on olnud kahe osakonna tudengid ja õppejõud, väikest, aga olulist finantstuge oleme saanud kulkast ja rahvuskultuuri fondist, samuti õnnestus meil leida maailma parim ehitusmaterjalifirma, kes ülesehitamistöid otseses mõttes teostada aitas.
Galerii programm on pigem avatud formaadiga ja jätab ruumi ka spontaansematele projektidele. ISFAGil on kuueliikmeline nõukogu, kes hoolitseb galerii müüride kerkimise ja ka näituseprogrammi eest. Avanäitus „Ruumi lahusus”, mille kuraatorid Marten Esko ja Sten Ojavee on praegu veel kunstiteaduse tudengid, on lahti 25. maini. Järgmine väljapanek, noore skulptori preemianäitus avatakse 2. juunil. Tulemas on koostöönäitus Leedsi noorte kunstnikega ning suve lõpus on kaalumisel Baltimaade kunstnikke ühendav näitus.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht