Abstraktne

Leonhard Lapin

Eesti Kunstnike Liidu aastanäitus Tallinna Kunstihoones 1. VII – 14. VIII 2011, kuraator Leonhard Lapin        XX sajandil on lääne kunstis kujutava kõrval võrdväärsena esinenud ka mittekujutav kunst, mõnel perioodil domineerinudki. Ka Eestis on läbi möödunud sajandi ja selle aastasaja kümnendi  esinenud abstraktset kunsti, ent paljudel põhjustel on siin ikkagi valitsenud kujutav laad, seda eriti Nõukogude okupatsiooni pikal ajajärgul, mil mittekujutav kunst oli keelatud. Üksikute kunstnike harrastusest, mis tihti avaldus vaid üksikute töödena, sai abstraktne kunst mõnele meie kunstnikule loomingu peasuunaks alles 1960. aastate lõpus. Tõeliselt vabaks sai mittekujutav kunst aga taasiseseisvumisega 1990. aastatel: seega on Eesti kunstis  abstraktsionism loomulikult arenenud vaid 20. aastat! Nüüd on meil ridamisi mittekujutavaid kunstnikke ning nii siin kui ka mujal maailmas võib viimastel aastatel täheldada abstraktse kunsti märkimisväärset tõusulainet.       

Ometigi ei ole meie kunstipublik, saati veel vähesed kunstikogujad, Eesti kultuuri õõvastava saatuse tõttu, siiani abstraktse kunstiga harjunud, rääkimata selle omaksvõtust. Ka kunstiõppe protsessis käsitletakse mittekujutavat  laadi ikka veel kujutava kunsti oskuste omandamiseks abivahendina. Sageli seostatakse seda vaid kompositsiooniõppega, mitte aga võimalusega end loovalt väljendada. Isegi uuemas kontseptualistlikus, meedia-, arvutija netikunstis domineerib kujutamine ning esemeline keskkond. Erinevalt kaasaegsest muusikast, kus on ammu kõrvale jäetud seda vanasti suunanud narratiivid ning sundmeloodiad, ei kajastu kunstis kuigi palju need  meeled ja sfäärid, kus on lahkutud olmest ning nähtava maailma pealispinnalt puhtasse mõtlemisse ning kus kujutamise asemel väljendatakse kujutlust. Tegelikult elab inimene aga suure osa oma eluajast just tolles, abstraktses maailmas.     

Abstraktne kunst nõuab loojalt sügavat filosoofilist baasi, intellektuaalset analüüsi ning võimet puhast energiat suunata, seda palju enam kui lihtne kujutamine. Väidan, et abstraktsionism ei ole kunagi kujutava kunsti  suhtes olnud nii ignorantne kui viimane esimese suhtes.     

2011. aasta EKLi aastanäituse teema „abstraktne” valikuga toetatakse seniste tegijate püüdlusi ning soovitakse innustada mittekujutavast kunstist huvitatud noori tegijaid, väljapanekuga tahetakse harida meie poolele teele jäetud kunstipublikut. Lisaks Tallinna Kunstihoone pinnale on plaanis näitus laiendada ka  selle ette, linnaruumi, maja ees asuvale betoonist lintpostamendile, mis on ideaalne koht skulptuuride eksponeerimiseks. Näitusele on oodatud oma töid esitama kõik kunstnikud nii traditsioonilistelt kunstialadelt kui ka tarbekunstnikud ning uusi meediaid rakendavad kunstnikud. Tähtis on töödes domineeriv abstraktne struktuur ja kujundlikkus ning väljenduse isikupära.     

Kuraator teeb valiku esitatud projektidest koos selles valdkonnas pädeva žüriiga. Näitusega kaasneb abstraktsionismi-teemaline teooriakonverents, ilmub näitusejärgne kataloog.       

Tööde kavandid või kirjeldused koos kontaktandmetega saata või tuua kuni 17. I 2011 Eesti Kunstnike Liitu, Tallinn 10146,Vabaduse  väljak 6, kolmas korrus, tööpäeviti kl 9–17, telefon 6273630. Osavõtusoovist võib teatada ka elektronposti teel aadressil ekl@eaa.ee või leolapin@hot.ee.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht