Anu-Lahe Sarv 15. XI 1957 – 27. VII 2017

On inimesi, keda teavad kõik. Selle põhjuseks on nende iseloomuomadused ja tänapäevased kommunikatsioonikanalid.

Disainer Anu-Lahe Sarv oli laiemale avalikkusele vähetuntud. Tugev ja eraklik isiksus ei vaja oma eksistentsiks ilmtingimata avalikkuse tähelepanu. Anu-Lahe Sarve peamised disaineritööd jäid Tallinnast ja Tartust väljapoole. Ka see oli põhjus vähesest meedia tähelepanust. Nüüd on Sarv meie hulgast lahkunud ja seda enam väärib tema looming, et sellest hilinenult kõneldaks.

Anu-Lahe Sarv sündis Jõgeval tuntud sordiaretajate Sarvede peres. Ta õppis Tartu kunstikoolis, mille lõpetas 1978. aastal nahakunsti erialal. 1981 asus ta Eesti kunstiakadeemias (tollases kunstiinstituudis) disaini õppima. Õpingute lõpetamise järel 1986. aastal sai ta suunamise Kadrina EPTsse ja jäi Kadrinasse elama. Elu- ja töökoha tõttu olid tema loomingulised projektid peamiselt Virumaaga seotud. Mitmed Virumaa avalikud interjöörid said ilme tema kavandite järgi. Üheks tema viimaseks suuremaks projektiks oli osalemine Jõgeva riigigümnaasiumi sisearhitektuuri kavandamisel. Julge ja isepäise loojana tuli tal sageli võidelda oma ideede eest tellijatega, kellele kaanoniväline arusaam tundus liiga julge ja intrigeeriv.

Üheks Anu-Lahe Sarve tegevusvaldkonnaks oli mööbli kavandamine ja projekteerimine kohalikele väikeettevõtetele. Lahe disainitud vineerist toolide hulgast sai üheks armastatumaks lihtne ja ergonoomiline mudel. Selle elegantse istme valis EKA sisearhitektuuri ja mööblidisaini osakond oma õpperuumide töötooliks. See oli disainerile tähelepanuvääriv kompliment. Lahe kavandatud puidust toolid on vastupidavad, kerged ja lähevad ajaga ainult väärtuslikumaks. Sarve kujundatud vineerist toolide eri mudelid sisustavad paljusid Soome koole, Eestisse ei ole neid tootmismahtude piiratuse tõttu jätkunud.

Anu-Lahe Sarv oli kirglik ja karismaatiline looja, väga erilise värvitunnetuse ja selgelt konstruktiivse mõtlemisega disainer. Kolleegid õppisid temalt kompromissitust, otsustavust ja oma seisukohtade emotsionaalset esitamist. Sõbrad said tunda tema uskumatuid sportlikke ettevõtmisi. Lahel polnud mingeid takistusi õppida viiekümnenda eluaasta künnisel surfama. Teda ei takistanud ka mere puudumine Kadrinas. Võitlejahingega visa natuur trotsis vapralt ka pikka aega kestnud rasket haigust.

Anu-Lahe, me tunneme puudust sinu päikselisest poolest, nihkes huumorist ja hoogsast käekirjast!

Sõprade ja kolleegide nimel kursusekaaslased

Ivar Sakk ja Krista Aren

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht