Baltimaade noore kunstniku auhind Juhan Soometsale

REET VARBLANE

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Juhan Soomets

Juhan Soomets

Aivars Liepiņš

4. XI anti Riias Läti kunstimuuseumi kuplisaalis pidulikult üle Baltimaade noore kunstniku auhind. Tänavu esimest korda välja antava tunnustuse pälvis kevadel EKAs magistrikraadi kaitsnud Juhan Soomets, publikutunnustus läks Vilniuse kunstiakadeemias stenograafiat ja monumentaalmaali õppinud Nojus Petrauskasele. Publikuhääletusest võttis osa 2489 hääletajat 14 maalt: Eesti, Läti ja Leedu kõrval ka Inglismaalt, Itaaliast, Norrast, Hollandist, Prantsusmaalt, Saksamaalt. Kanadast, USAst, Ukrainast ja Venemaalt.

Juhan Soometsa installatsioon „Kunstnike tuba“ on Läti kunstimuuseumis vaadata kuni 27. XI. Baltimaade noore kunstniku auhinna taga seisavad Eesti kaasaegse kunsti võrgukeskkond Noar.eu ja selle asutajaliikmed Andra Orn ja Kadri Uus.

Kui üksmeelne oli žürii otsus? Mida Soometsa töö puhul hinnati?

Andra Orn: Imekombel oli žürii, kuhu kuulusid Läti Kaasaegse Kunsti Muuseumi ning Boriss ja Inara Teterevi Fondi esindaja Helena Demakova, LKKMi esindaja ja ABLV panga heategevusfondi kunstiprogrammi juht Kaspars Vanags, Läti kunstiakadeemia maaliosakonna juhataja Andris Vītoliņš, Vilniuse kunstiakadeemia Nida doktorikooli kuraator Justė Kostikovaitė, Eesti kunstiakadeemia galerist Keiu Krikmann, Noari juhatuse liige Andra Orn ja sõltumatu kuraator Leslie Moody Castro, üsna üksmeelne. Hinnang anti kolme kriteeriumi alusel: originaalsus, tehniline teostus ja rahvusvaheline läbilöögivõime. Žürii tegi oma tööd väga tõsiselt: liikmed tutvusid kunstnike portfoolioga ja külastasid kõiki lõputööde näitusi.

Kuidas kordaminekut hindad? Kas auhind jääb ikka püsima?

Auhind jääb kindlasti püsima, sest see on väga vajalik. Baltimaad on regioonina tugevamad, eraldi riikidena oleme rahvusvahelises kontekstis liiga väikesed. Tähtis on ka, et laiem publik saab auhinna määramisel oma sõna sekka öelda. Kunstiteose mõistmiseks ei piisa loomulikult internetist, kuid sellised võistlused aitavad publikut nüüdiskunstile lähemale tuua.

Olen väga rõõmus, et saime partneriks Läti kaasaegse kunsti muuseumi fondi. See fond osaleb aktiivselt läti kunstielu edendamises ning on 2021. aastal avatava Läti kaasaegse kunsti muuseumi ehitamise taga. Fond teeb kõik, et sellest muuseumist kujuneks Balti- ja ka Põhjamaade oluline kunstikeskus. Auhinnaraha tuli sellelt fondilt: võitja sai 2000 ja publiku lemmik 500 eurot. Parimate lõpetajate töid näitame rändnäitusel ning kunstimessil „ArtVilnius“. Loodan, et noored talendid jõuavad selle kaudu veelgi suurema rahvusvahelise publikuni.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht