EESTI KUNSTNIKE LIIDU AASTANÄITUS “ENESEPALJASTUS”

Eesti Kunstnike Liit

Tallinna Kunstihoones 3. VI – 5. VII 2009 Kuraator Vano Allsalu 2009. aasta EKLi aastanäituse peateema on „Enesepaljastus” ja selle eesmärk on suunata kunstnikke ennast paljastama, olgu vaimses, füüsilises, sotsiaalses vm tähenduses, avama nii oma loomingu kui isiksuse uusi või lihtsalt seni varjul olnud külgi. „Enesepaljastus” võiks tuua aastanäituste formaati värskendavat vaheldust ja natuke närvikõdi, pakkuda mõtteainet kunstniku rolli üle muutuvas maailmas,  eriti aga Eesti Vabariigis aastal 2009. Teema käsitlemisel on kolm tasandit.

 

1. Eesmärgiks ei ole esile tuua kunstnike juhuslikke hälbimisi oma loomingulisest pealiinist või arglikke katsetusi uute teemade või vahenditega. Näitus peaks looma eelkõige võimaluse tuua „kapist välja” seni mingil põhjusel varjatud (või varjus püsinud) kirg, kalduvus, vastuoks. Või hoopis kiivalt hoitud süütus.  Võib-olla leidub Jaan Toomikul kušeti all mõni kaunis lillemaal? Kas ehk tahaks Virge Jõekalda kirjutada mõnele oma graafilisele lehele ropu sõna? Andrus Rõuk haarata terava noa ja lõigata oma lõuenditesse luciofontanalikke haavu? Olev Subbi pritsida südamest värvi?

2. Teema „Enesepaljastus” pakub personaalsete paranoiade, esteetiliste maaniate ja muude loominguliste salapahede  eksponeerimise kõrval sirgjoonelise võimaluse kõikmõeldava egotsentrilise, nartsissistliku ja autoerootilise kunstiloome esitamiseks ning paljalt-ringi-lippamise aktsioonide tutvustamiseks publikule nii dokumentatsioonina kui elavas formaadis.

Olgem ausad, nii mõnigi (professionaalne strippar, aga ka vilunud performance’i-kunstnik) võib tunda end  alasti enesekindlamana kui õrn kunstnikuhing paksu kasuka ja sooja salliga. „Enesepaljastus” pakub ekshibitsionismi suurepärase võimaluse ka häbelikumatele, kas või mõnele heale naiskolleegile oma muidu väga pika seeliku varju jäävate pahkluude eksponeerimiseks. Meeskolleegide seas on aga teadupoolest inimesi, kes aastatega kujundanud kunstiteose omaenese kehast… 

3. Üldisemaks ja kõikehõlmavamaks, kahtlemata filosoofilisemaks, kunstiteoreetilisteks ja -kriitilisteks aruteludeks mõtteainet pakkuvaks kihistuseks oleks kunstniku enesevaatlus praeguse mureliku kapitalismi kontekstis, Eesti ühiskonna liikumiste, painete ja ootuste taustal. Ning mõistagi üha rahvusvahelistuva Eesti kunsti pinnal. Veelgi laiemas kontekstis peaks ühel või teisel viisil toimuv enesepaljastus,  eneseavamine olema ju geneeriline, ajastu- ja kultuuriülene kunstnikuna toimimise formaat: kuidas toimib see täna, mängulisel meediaajastul?

Vahel tundub, et meie, eesti kunstnikud, tunneme üksteist juba tüütuseni liigagi hästi, samamoodi tunneb meid ka publik. Ent kas ikka tunneme? Ehk oleks aeg anda meile intrigeeriv ja ühtlasi turvaline võimalus paljastada ennast uut  moodi, põhjalikumalt, siiramalt või siis paljastada see, et polegi midagi paljastada?

Näituse üleskutse on adresseeritud kujutavale kunstnikule, kõik tehnikad ja materjalid on oodatud! Kuraatoril on õigus näitusele esitatud kunstiprojektide ja -tööde seast teha valik, vajadusel võib ta kaasata ka nõuandva žürii. Registreerumiseks saata töö kontseptsioon, kavand, kirjeldus aadressil  vano@kunstikeskus.ee või saata/tuua ümbrik Eesti Kunstnike Liitu aadressil Vabaduse väljak 6, Tallinn. Tähtaeg 15. XII. Lisainfo: Vano Allsalu, näituse kuraator, vano@kunstikeskus.ee. Eesti Kunstnike Liit, tel 627 3630, ekl@eaa.ee.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht