EESTI KUNSTNIKE LIIDU AASTANÄITUSE IDEEKAVAND

Rael Artel

Ühinenud kunstnikud / United Artists Eesti Kunstnike Liidu tungival palvel ja pealekäimisel töötasin välja ning esitasin kunstnike liidu aastanäituse korraldamiseks alljärgneva kontseptsiooni. Paraku osutus see liidu volikogu arvates „kunstnike enamusele liiga kõrge teoretiseeriva künnisega olevaks ja laiale kunstiavalikkusele ehk arusaamatuks jäävaks, kunstniku sotsiaalse staatuse ja sellega seonduvaks institutsiooni-siseseks/väliseks  mänguks” (Jaan Elkeni e-kiri). Vaatamata Eesti Kunstnike Liidu ootustele ja maitseeelistustele, pean kontseptsioonis esitatud küsimusi siiski oluliseks ning otsin kontakti kunstiprofessionaalidega, kelle mõtted liiguvad samas suunas.

 

Soovin Eesti Kunstnike Liidu aastanäituse kureerimise ettepanekut vaadelda kui võimalust ja väljakutset mõelda uuesti üle ja läbi idee kunstnike ja laiemalt  vabakutseliste loovtöötajate eneseorganiseerimisest ning loomeühingusse kuulumisest. Seda kõike loomulikult tihedas koostöös kunstnikega. Kaasaegne maailm, mis muutub kiirenevas tempos üha indiviidikesksemaks ning konkurentsipõhisemaks, sunnib küsima, mida üldse tähendab olla liitunud kunstnike erialaorganisatsiooniga siin ja praegu, Eestis aastal 2009. Või siis laiemalt: mida tähendab  töötada kunstnikuna endises Ida-Euroopas, esindusdemokraatia ja globaalse kapitalismi tingimustes?

Erialaliitudesse mitte kuuluva sõltumatu kuraatorina huvitavad mind enim järgmised küsimused.

Millised on kunstnikkonna ja ühiskonna suhted ning nende õiguslikud ja majanduslikud alused?

Mida tähendavad tänapäeva kapitalistlikus vabaturusituatsioonis sellised mõisted nagu „kollegiaalsus”, „solidaarsus” ja „ühishuvi”? ‘

Kus lõpeb professionaalne ning algab poliitiline tegevus?

Siin üldjoontes skitseeritud teema peaks puudutama nii erialaorganisatsioonidega liitunud kui ka sõltumatuid kunstnikke, kes käsitlevad oma professionaalseid valikuid ning loomingut kui avalike arutelude algatamise lähtekohta.

Vaatamata sellele, et kontseptsiooni pole lähemas tulevikus võimalik näituseks arendada, ootan kunstnikelt infot nii varem realiseeritud teemaga haakuvate projektide kohta kui ka uute võimalike kunstiprojektide ideekavandeid. Eelistatud on pigem uurimisel ja analüüsil kui emotsioonidel põhinevad ideed ja ettepanekud. Ülimalt oodatud on ka  kunstnikkonna ja kunstiprofessionaalide mõtteavaldused ja arvamused kontseptsioonis „Ühinenud kunstnikud” esitatud küsimuste kohta.

Lisainfo: Rael Artel, kontsepti autor, rael@publicpreparation.org.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht