Eesti Kunstnike Liidu X aastanäitus „Vastandumised”

Enn Põldroos

Eesti Kunstnike Liidu traditsiooniline aastanäitus toimub Tallinna Kunstihoones 19. VI – 25. VII 2010. Näituse märksõna on „vastandumised”. Võime ihaldada ühtsust ja harmooniat, ometi elame maailmas, mis püsib vastandumisel, mida hävitab vastastamine ja  mille (võib-olla) päästab vastandumine. Näituse siht on uurida vastandumisilminguid ja -märke, nende tähendust ja mõjuulatust tänapäeva maailmas.

 

Näitusele on oodatud tööd, millega uuritakse jõuväljade vastandumist: vastandumisi ühiskonna dektoonilistes laamades; indiviidide põrkumist nii kaootilises Browni liikumises kui ka teadvustatud  aktsioonides; loomulike ja kunstlike hierarhiate painavat toimet; mineviku, oleviku ja tuleviku leppimatust/ leppimist; inimeksistentsi mitmetähenduslikkust; soovide, ideede ja tunnete jõuetuid/jõulisi vastandumisi meis endis; kunstiobjekti enda kohanemist/kohanematust kõleda või ihaldusväärse maailmaga,  kus tal tuleb toimida miljardite endasuguste valjuhäälses keskkonnas;

Vastandumiskäsitlus ei pruugi alati ja tingimata eeldada bipolaarsete jõudude paarisesitust. Pole välistatud ka ühe autori poleemiliselt tähtsustatud väärtuse/idee/ nägemuse manifesteerimine vaimus „siin ma seisan ja teisiti ma ei saa!”. Vastasseisu teine poolus võib jääda sealjuures kujuteldavaks, seostuda sellesinatse  maailma nuripidiste sotsiaalsete, eetiliste või esteetiliste reaalsustega või hoopis kohale marssida lugupeetud näitusekülastaja isikus. Siiski tuleks rõhutada: piirdumine oma tõekogemuse kuulutamisega on antud näituse kontekstis huvipakkuv vaid siis, kui see ei tähenda lõtva ja leiget enesega rahulolu, vaid selget, kontseptsioonilist vastandumist status quo’le, establishment’ile või oluliste retsipientide rühmade ootustele. Meie igapäevaelus (-poliitikas, -suhtluses jne) tähendab vastandumine pigem sõimlemist. Kuid tegelikult võib vastandumine tähendada üpris laia suhete kompleksi. See võib tähendada eitust, tapmistahet, aga ka võrdlemist või ühendavate joonte otsimist. Kunsti üheks sotsiaalselt oluliseks ettevõtmiseks võiks olla ka vastandumise kui ühe  ühiseksisteerimise vormi uurimine. Lõpuks võib veel lisada: miks mitte aktsepteerida ka positiivse inimese vastandumist vastuseisuideele kui sellisele? Näitus on orienteeritud kujutavale kunstile, kunstniku valida jääb materjal ja tehnika. Näituse kontseptsioon ei sea piiranguid uurimisviisile otsesest kirjeldusest kuni keeruliste seoste ja märkide otsimiseni.

Näituse kuraator on Enn Põldroos. 

 Registreerumiseks palume hiljemalt 15. jaanuariks 2010 saata töö kontseptsioon, võimalusel kavand, kirjeldus, foto jne aadressile contact@poldroos.eu või saata/tuua ümbrik Eesti Kunstnike Liitu aadressil Vabaduse väljak 6, Tallinn. Kuraatoril on õigus näitusele saadetud kunstiprojektide ja -tööde vahel teha valik, vajadusel kaasata ka žürii.

Enn Põldroos, näituse kuraator  contact@poldroos.eu; tel 56 152 504; Eesti Kunstnike Liit, tel 627 3630; e-post: ekl@eaa.ee.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht