Eino Mäelt 8. IX 1940 – 30. XII 2021

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu auliige, klaasikunstnik ja disainer Eino Mäelt.

Eino Mäelt sündis Virumaal Ulvi külas, õppis Põlula 7-klassilises koolis ning siirdus Tallinna kultuurhariduskooli. 1958. aastal alustas Eino Mäelt Tarbeklaasis klaasilihvijana ja õppis tehase stipendiaadina edasi Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis klaasikunsti erialal. Pärast ERKI lõpetamist 1968. aastal jätkas Mäelt tööd Tarbeklaasis, siis juba eksperimentaalpuhumis- ja kujunduskunstnikuna. Ta töötas seal 1993. aastani.

Eino Mäelt astus kunstnike liidu liikmeks 1971. aastal. Eino Mäelti kunstnikukäekiri mõjutas tugevalt Tarbeklaasi toodangut. Ta oli käeliselt osav, energiline ja uudishimulik praktik, kes õppis kiirelt ära Soome ja Tšehhi kolleegide tehnilised võtted ning jõudis nende edasiarendustes stiilsete lahendusteni. Kühmulised krobelised pinnad ja hoogsad vormid pakkusid tollases ühetaolises olmes vaheldust ja rõõmu. Ilmekaks näiteks on klaasi laavaliku paindlikkusega värvilised vaasikomplektid Rock ja Aster (1978), pikalt tootmises olnud Ira (1980) ja püstprismana lahendatud raskepärane Kuru (1986). Paljudes kodudes leiduvad ka jääklaasi kargust ja tsentrifugaalmeetodi võimalusi edasi andvad sämbuliste servadega ja jää rabedust meenutavad kausisarjad Kaali (1985) ja Kraater (19861987), lumetormi imiteerivad kausid AX (1991) ja kausside-vaagnate komplekt Pööris (1990).

Sama kaalukas on ka Eino Mäelti unikaalloome. Temas oli ühendatud kunstniku loomingulisus ja klaasipuhuja meisterlikkus. Rafineeritud ja maagilised on värviliste mullide ja orgaaniliste moodustistega klaasmassist skulpturaalsed „Suvised õhtupoolikud Meleskis“ (1974) ja „Punased planeedid“ (1980). Eino Mäelti klaaskompositsioonid on ehtinud ka mitmeid hooneid, näiteks Tallinna onkoloogiakeskuse vahesein (1983) ja rahvusraamatukogu klaasikogusse kuuluv „Teise aega, teise ruumi“ (1995). Tarbekunsti- ja disainimuuseumis on Eino Mäelti teosed väljas püsiekspositsioonis, tema loomingut on tutvustatud Tarbeklaasi ülevaatenäitusel (1993) ja klassikute sarjas „Klassikud. Klaasikunstnik Eino Mäelt“ (2005). Viimastel aastatel disainis kunstnik mitmesuguseid trofeesid. 2006. aastast tegutses Eino Mäelt ka Kuressaares, kus avas linnuse õues menuka klaasikoja. Eino Mäelti teosed kuuluvad mitme Eesti muuseumi ja ka Soome Riihimäe klaasimuuseumi kogusse.

Tuttavad meenutavad Eino Mäelti head huumorisoont, ta tegutses ka ajakirja Pikker karikaturistina. Aastatel 1964–1973 osales Eino Mäelt ERKI folkpopansamblis Peoleo. Klaasikunsti austajatega jääb Eino Mäelti teoste rõõm ja ilu.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Klaasikunstnike Ühendus

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht