Endla Tuutma 5. XII 1948 – 9. VIII 2020

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Ootamatult ja traagiliselt lahkus meie hulgast metalli- ja maalikunstnik, raamatu­illustraator ja kujundaja Endla Tuutma.

Endla Tuutma sündis 5. detsembril 1948. aastal Kullamaal Liivi külas. Varajane noorus möödus Venemaal Kirovi oblastis, kuhu Tuutma ema oli saadetud asumisele. 1956. aastal jõudis Tuutma Eestisse tagasi ja alustas kooliteed Taeblas, kus osales ka kunstiringis. Pärast põhikooli lõpetamist jätkas ta aastatel 1964–1968 õpinguid Tartu Kunstikoolis kunstilise kujundamise erialal. Grupikaaslaste hinnangul oli Endla Tuutma suurepärane joonistaja, millest annavad tunnistust tema kooliaegsed tööd metoodilises fondis. Pärast keskastme kunstikooli lõpetamist jätkas Tuutma õpinguid Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis, mille lõpetas metallehistöö erialal 1973. aastal.

Omandanud metallikunstniku diplomi, töötas Tuutma Tartus Arsi kombinaadis õpitud erialal pea kuusteist aastat, teostades kunstnikuna ka autoritiraaži. Samal perioodil andis ta joonistustunde Tartu Ülikooli defektoloogia eriala tudengitele. Tuutma arvas, et jääb valitud erialale truuks elu lõpuni, kuid füüsiliselt raske töö mõjus kätele ja kasutatavad kemikaalid nahale. Aastatel 1989–1995 töötas Tuutma Saare maakonna peakunstniku ametikohal. Töö oli oodatust bürokraatlikum ja tihti tuli anda vaid nõu. Siiski sai Tuutma rakendada oma loomingulist potentsiaali, kui kavandas Kuressaare linnapea ametiraha, ametiketi jpm. 1995. aastast oli ta vabakutselise kunstniku staatuses. Aastail 1998–2009 töötas Tuutma Kuressaare linnakunstnikuna. Endla Tuutma astus Eesti Kunstnike Liidu liikmeks 1985. aastal.

Metallikunstnikuna on ta teostanud ja kavandanud kohrutatud seinaplaate, dekoratiivvorme, ehteid ja trugitud spordiauhindu. Tema kavandite järgi on teostatud märke ja medaleid. Maalimisega alustas Tuutma 1980. aastate lõpus, materjalina kasutas ta eelkõige pastelli, hiljem lisandusid akrüülvärvid ning lemmikmotiiviks sai meri. Emotsionaalselt tundlikud, kuid tihti ka jõuküllased merevaated on võlunud paljusid vaatajaid isiku- ja ühisnäitustel üle Eesti. Endla Tuutma töid on eksponeeritud Lätis, Taanis, Soomes ja Saksamaal. Tuutma on illustreerinud ja kujundanud palju raamatuid, viimasena koostas ja kujundas trükise „35 aastat Saaremaa Kunstiklubi“.

Endla Tuutma jääb lähikondsete mällu särava isiksusena, alati rõõmsameelse ja kaasa tulevana. Aktiivse meeskonnamängija ja eestvedajana oli ta oma arvamuste kirglik kaitsja. Kompromissitu, aus ja siiras diskuteerija. Tihti maalis ta klassikalise muusika saatel, mille helid inspireerisid ja avardasid mõtte­ruumi. Tuutma viimaseks vahetuks muusikaelamuseks jäi klaverikontsert maakodu lähedal Triigi Filharmoonias. Järgmisel õhtul juhtunud traagilises õnnetuses lahkus ta jäädavalt, kõrvus Chopin, silmis merre loojuva päikese kuma.

Eesti Kunstnike Liit

Kultuuriministeerium

Eesti Tarbekunsti- ja Disaini­muuseum

Saaremaa Kunstistuudio

Saaremaa Kunstiklubi

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht