Ene Pikk 8. IV 1925 – 22. VI 2015

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

On lahkunud kujundusgraafik ja akvarellist Ene Pikk (aastani 1945 Ravaraja). Lõpetanud 1944. aastal Tallinna tütarlaste kommertskooli, astus ta samal aastal tollasesse Tallinna Tarbekunsti Instituuti, kus tema juhendaja oli omaaegne andekas karikaturist ja raamatugraafik Jaan Jensen ning mille ta lõpetas 1950. aastal. Pikast kujuneski ennekõike raamatukujundaja ja illustraator: 1952. – 1959. aastani tegutses ta Eesti Riiklikus Kirjastuses ja Ajalehtede-Ajakirjade Kirjastuses kunstnikuna ning aastatel 1960–1981 ajakirja Täheke toimetuses, pälvides aastakümnete jooksul mitmeid aukirju ja äramärkimisi nii oma kujundustööde kui ka postkaartide eest. 1981. aastast peale oli ta vabakutseline kunstnik, jätkates tööd ka raamatukujunduse ja illustratsiooni alal. Ta on kujundanud 119 raamatut. Kirjastuste koosseisulise kujundajana tuli tal kujundada kõige eri­ilmelisemaid välja­andeid: A. Bianki „Noorte naturalistide meteoroloogiajaamast“ (1955) V. Hinnovi „Maalitehnikateni“ (1963). Pikk tegi kaaned ja üldkujunduse ka mitmetele sõjajärgsete aastakümnete muusikaväljaannetele (nt Gustav Ernesaksa, Edgar Arro, Ants Hindpere, Heino Elleri jt muusikute loomingu trükised) ning tema kujundatud on populaarne nootide ja laulusõnadega laulikute sari „Laulud“ Raimond Valgre, Arne Oidi, Boris Kõrveri jt eesti heliloojate lauludega aastaist 1959–1972.

Tähekese toimetuses andis ta aastatel 1960–1981 ajakirjale selle lastepärase näo. Neil aastail oli ta ka tunnustatud lasteraamatute illustraator ning lõi südamliku pildimaailma sellistele raamatutele nagu Heljo Männi „Suur-Laisk ja Väike Laisk“ (1966), Iko Marani „Muti metroo“ (1965) ja „Pikk päev“ (1975), Jaan Kaplinski „Kes keda sööb, kes mida sööb“ (1977) jpt. Tema on teinud ka A. A. Milne’i „Karupoeg Puhh“ kaanekujunduse (1974 ja 1977).

Vabaloomingus oli Pikk akvarellist: kaheksakümnendatel on ta interpreteerinud loodusmotiive, üheksakümnendatel toimetavad tema piltidel aga enamasti linnud.

Eesti Akvarellistide Ühenduse aktiivse liikmena esines Pikk igal aastal näitustel nii Eestis kui ka välismaal. Hilisaastail korraldas ta mitmeid isikunäitusi: Draakoni galeriis (2007), Kastellaanimaja galeriis (2009), oma 85. sünnipäeva puhul Vabaduse galeriis (2010). Veel 2011. aastal olid tema akvarellid koos Maie-Ann Rauna klaasist linnuparvega eksponeeritud Olustvere mõisas näitusel „Lend“.

Ene Pikaga saab hüvasti jätta 4. juulil kell 11 Pärnamäe kabeli väikeses saalis.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kujundusgraafikute Liit

Eesti Akvarellistide Ühendus

Eesti Kunstimuuseum

Eesti Ajakirjanike Liit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht