In memoriam: Andrus Kasemaa

Andrus Kasemaa
28. X 1941 – 18. III 2016

On lahkunud kunstnik ja pedagoog Andrus Kasemaa.
Tallinnas keerukal sõja-aastal sündinud Andrus Kasemaa lapsepõlv jättis tema enda sõnul jälje ta iseloomu ja ellu. Kunstihuvi aga avaldus väga varakult, poisieast peale armastas ta voolida. Oma harrastust arendas ta juba teadlikult edasi pioneeride palee skulptuuri­ringis õpetaja Kalju Reiteli juhendamisel. Järgnesid õpingud Tartu Kunstikoolis (1962–1967) ja Eesti Riiklikus Kunstiinsti­tuudis, mille Kasemaa lõpetas 1972. aastal skulptuuri erialal. Üsna pea asus ta elama Tartusse, kus oli algul õpetaja Tartu Kunstikoolis ning seejärel aastatel 1974–1993 Tartu ülikooli kunstikabineti juhataja. Pedagoogitöö jätkus Austraalias aastail 1993–1995 ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis  1995–2008.
Isikunäitusel Tallinna kunsti­salongis (1977, koos Saskia Kasemaaga) eksponeeris ta üksnes skulptuure, kuid pühendus aasta-aastalt üha enam joonistamisele. 1986. aasta Eesti Kunsti­muuseumi isikunäitus oli juba ainult suurte ekspressiivsete söejoonistuste päralt. Kasemaa ideaal ja siht oli luua ka joonis­tades plastiliselt pingestatud vorme. Seda tunnustati nii Eestis kui ka Austraalias. Sealne kunstikriitik Elwyn Lynn on hinnanud Kasemaa joonistuste intensiivset fantaasiat ning nende novaatorlikkust mütoloogiliste teemade käsitlemisel.
XX sajandi lõpuaastatel piirdus Kase­maa joonistustes väiksema formaadiga, kasutas ka voolavat akvarelli, ent uut perioodi märgistasid ülimalt värvilised pastellid. 2011. aastal täitsid need Tartu Kunstimaja suured saalid. Kiirelt improviseerides,  andudes vabale mängule, jätkas ta selle laadiga pärast näitustki.
Tartu Kunstimaja väljapaneku eest pälvis Kasemaa Kristjan Raua preemia. Varem oli teda autasustatud 1991. aastal Ants Laikmaa, 2004. aastal Ado Vabbe ja  2008. aastal Anton Starkopfi preemiaga.
Andrus Kasemaa töid on esitatud välisnäitustel Saksamaal, Soomes, Slovakkias ja Rootsis. Austraalias loodut ei ole Eestis seni tutvustatud, tema kunsti suurt ülevaatenäitust tuleb veel oodata. Tema päris viimase aja looming oli kui performance, tulvil groteskset kujundlikkust ja juhusemängu.
Lahkunud on kunstnik ja õpetaja, kes suutis paljude aastate vältel õhutada oma õpilaste loomingulisust ja kelle kunsti fantaasiarikkus jääb elamusi ja loomingulisust genereerima ka edaspidi.

Eesti Kunstnike Liit
Tartu Kunstnike Liit
Tartu Kõrgem Kunstikool
Tartu Kunstimuuseum
Eesti Kunstimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht